Fio Banka

O spoločnosti

Fio banka vznikla v roku 2010 ako samostatná banková inštitúcia. Predtým bola súčasťou silnej finančnej skupiny Fio, ktorá sa už od roku 1993 úspešne zaoberá poskytovaním služieb na kapitálových a finančných trhoch. Skupina Fio bola založená a je ovládaná českými majiteľmi. Do spektra jej služieb patrí vedenie bežných a termínovaných účtov, sprostredkovanie investícií do akcií, ETF a futures na zahraničných trhoch, poskytovanie úverov pre obchodovanie s cennými papiermi, úverov na menu a ďalšie služby.

Fio banka sa opiera o silné základy finančnej skupiny Fio, do ktorej patria obchody s cennými papiermi a aj sporiteľné družstvo. Fio banka na Slovensku ako prvá finančná inštitúcia zaviedla Internetbanking a v roku 2011 tiež Smartbanking.

Fio banka je držiteľom niekoľkých ocenení za svoju činnosť. Medzi ne patria ocenenia z roku 2014 a to Bankový inovátor od Hospodárskych novín a Najlepšia banka. Fio banka taktiež bola ocenená titulom Najústretovejšia banka za 2. štvrťrok 2014. Fio banka získala prvé miesto v prestížnom hodnotení Fincentrum Banka roka 2014 v kategórii Účet roka. Fio banka sa tiež umiestnila na treťom mieste v kategóriách Najdynamickejšia banka a Hypotéka roka.

Slovenské sídlo Fio banky sa nachádza v Bratislave na Kollárovom námestí 15. Okrem toho má pobočku aj v Košiciach a v Žiline a celkovo má 23 pobočiek. Fio banka nemá vlastné bankomaty. Klienti nie sú obmedzovaní z akého bankomatu inej banky si peniaze vyberú, ale na počet výberov. Momentálne majú možnosť 2 bezplatných výberov za mesiac. Ďalšie výbery sú spoplatnené. Služby Fio banky využíva okolo 900 tisíc klientov a jej čistý zisk sa v roku 2018 priblížil k hranici 40 miliónov.

Fio banka je jednoznačne najväčším online obchodníkom s cennými papiermi na slovenskom aj českom trhu. Fio banka je jedným z najvýznamnejších členov a akcionárov Burzy cenných papierov Praha.

Fio banka si zakladá na transparentnosti a stabilite, a tak už od svojho založenia je jej vlajkovou loďou bežný účet bez poplatkov a podmienok. Fio banka sa zameriava na poskytovanie bežných bankových služieb bez poplatkov, ponúka osobné a podnikateľské účty, platobný styk v rámci eurozóny alebo bankové aplikácie Internetbanking a Smartbanking, či API bankovníctvo pre podnikateľov.

Sporenie a investovanie

Sporenie

Fio banka ponúka 2 možnosti sporenia a to Sporiaci účet Fio konto, ktorý funguje ako bežný účet a bez úrokovej sadzby a Termínovaná vklad. Ten nie je spoplatnený, vklady sú zo zákona poistené a jednoducho sa ovláda aj cez Internetbanking. Vklady sú úročené denne jednoduchým úročením a úroky sú pripisované podľa voľby majiteľa účtu, ku dňu obnovy.

Produkt Úrok
Sporiaci účet Fio konto
bez úroku
Termínovaný vklad s obnovou
úrok od 0,01% do 0,22%

Investovanie

Klienti Fio banky majú možnosť investovať svoje peniaze do podielových fondov, akcií a cenných papierov. Klienti môžu začať investovať svoje peniaze bez nulových vstupných poplatkov a to od 10€ mesačne do konzervatívnejších produktov s nízkym výnosom alebo do rizikovejšieho obchodovania na trhu cenných papierov. Fio banka organizuje bezplatné investičné semináre. Internetová aplikácia e-Broker umožňuje jednoducho a rýchlo obchodovať na českých aj zahraničných burzách cenných papierov.

Účty a karty

Fio banka ponúka na výber z niekoľkých účtov na základe potrieb klienta a vekovej kategórie. Osobný, Rodinný a Účet pre mladých sú účty bez poplatku za bežné bankové služby a disponujú rôznymi výhodami ako napríklad výber vlastného čísla účtu. Touto možnosťou disponuje aj Podnikateľský účet za používanie ktorého klient neplatí poplatok. Internetbanking a trvalé príkazy sú samozrejmosťou.

Účet Poplatky
Osobný účet
0 EUR / mesiac
Účet pre mladých (účet pre deti do 15 rokov)
0 EUR / mesiac
Účet pre mladých (účet pre deti od 15 do 18 rokov)
0 EUR / mesiac
Rodinný účet
0 EUR / mesiac
Podnikateľský účet
0 EUR / mesiac
Transparentný účet (pre poskytnutia detailných informácií o transakciách širokej verejnosti pomocou internetu)
0 EUR / mesiac

Pôžičky a hypotéky

Pôžičky 

Fio banka má momentálne v ponuke niekoľko typov spotrebných úverov pre fyzické osoby a podnikateľov. Úvery sa vystavujú bez poplatku. Kontokorent pre fyzické osoby je až do výšky 220 000 €. Dostupné sú zľavy z úroku pri splnení určitých požiadaviek ako riadne splácanie a výška úveru. Fio banka ponúka podnikateľom čerpanie podnikateľského úveru až do výšky 34 miliónov €. Žiadosti o úver môžu klienti žiadať online alebo v pobočke.

Pôžička Podrobnosti
Kontokorent
úroková sadzba od 14,9% do 18,9% ročne
Podnikateľský kontokorent
od 4,9% pre EUR, 5,9% pre CZK
Podnikateľský úver
od 120 000 EUR do 34 miliónov EUR
Úver na obchodovanie
Obchodovanie na úver (margin)
Úver na menu
Pre obchodovanie s cennými papiermi

Hypotéky

V prípade záujmu o hypotéku od Fio banky majú klienti možnosť si vybrať medzi Hypotékou a Americkou hypotékou, ktorá sa delí na 3 typy podľa účelu úveru. Klient si môže vybrať Neúčelovú, Konsolidáciu a Pre podnikateľov. Fio banka zadarmo ponúka poskytnutie úveru, vedenie bežného i úverového účtu, rezerváciu prostriedkov a aj čerpanie úveru. Pri uplatnení zliav a so službou Hyposporiace konto podľa určených podmienok sa úrok za hypotéku môže znížiť až na 0 %. Mimoriadne splátky sú bez poplatku.

Produkt Úrok
Hypotéka
od 0,58% do 1,08% ročne
Americká hypotéka
od 10 000 EUR do 250 000 EUR
Typy americkej hypotéky Podrobnosti
Neúčelová
Určená napr. pre refinancovanie pôžičiek, nákup hnuteľných vecí či služieb, financovanie vzdelania, a pod.
Konsolidácia
Úver poskytovaný na splatenie jedného alebo viacerých záväzkov, ktoré sú pre klienta ťažké za súčasných podmienok splácať (napr. krátka splatnosť či vysoký úrok)
Pre podnikateľov
ternatíva k podnikateľskému úveru, ktorú splácate z výnosov z vašej podnikateľskej činnosti

Poistenie

K platobným kartám Fio banky majú klienti možnosť si dohodnúť doplnkové poistenie. Na výber je Cestovné poistenie pre cesty do zahraničia, Poistenie proti zneužitiu karty, straty a krádeže alebo Poistenie právnej ochrany vodičov. Cestovné poistenie platí aj pre rodinných príslušníkov poisteného, ktorí cestujú spoločne s poisteným držiteľom platobnej karty.