Existuje mnoho rôznych typov investorov, rovnako ako existuje mnoho rôznych meradiel, podľa ktorých ich možno určiť. Niektorí sa zameriavajú iba na dosiahnuté výnosy za ich kariéry, iní na kvalitatívne faktory ako je dĺžka ich kariéry alebo spôsob ich investovania.
Kto sú teda najlepší investori? V tomto článku sa pozrieme na 5 investorov, ktorí sú vo všeobecnosti považovaní za najlepších na svete.
1. Warren Buffet
Spoločnosť: Berkshire Hathaway
Hodnota majetku (2022): 96.8 milárd dolárov
Warrena Buffeta ako jedného z najznámejších investorov na svete azda ani netreba predstavovať. Warren Buffet je generálny riaditeľ spoločnosti Berkshire Hathaway, ktorá má v čase písania tohto článku (Október 2022) trhovú kapitalizáciu viac ako 600 miliárd dolárov.
Je vo všeobecnosti považovaný za najúspešnejšieho investora na svete na základe výšky kapitálu s ktorým začínal, ale aj na základe toho, ako ho dokázal za svoju kariéru zhodnotiť.
Warren Buffet naštartoval svoju kariéru ako investičný poradca začiatkom 50. rokov. V roku 1965 už vlastnil spoločnosť Bershire Hathway. Túto spoločnosť za niečo vyše pol storočia vybudoval na giganta, ktorý vlastní veľké časti spoločností ako Coca Cola, Apple, GEICO, Chevron, Bank of America a mnohé ďalšie. Ak by ste do Berkshire v roku 1965, teda po jej prevzatí Buffetom, investovali 1000 dolárov, do roku 2020 by sa vaša investícia zhodnotila na 27 miliónov dolárov.
Počas svojej kariéry bol často kritizovaný za svoj odmietavý postoj voči investovaniu do technologických spoločností. Jeho dôvodom bolo, že im nerozumie. Preferoval investovanie do spoločností, pri ktorých chápal ako fungujú ich produkty.
Postupom času svoj názor však zmenil, a rozhodol sa investovať aj do technologických spoločností. Veľký podiel na tejto zmene mal nátlak riaditeľov jeho spoločnosti – Todda Combsa and Teda Weschlera. Dnes tvorí technologická spoločnosť Apple veľkú časť jeho investičného portfólia a pravidelne o nej hovorí ako o “najlepšej investícií” a “rodinnom poklade”.
Akú investičnú stratégiu má Warren Buffet?
Warren Buffet sa pri svojom investovaní riadi tzv. “Value investing”, teda investovaním do spoločností, ktoré majú nižšiu cenu ako je ich vnútorná alebo účtovná hodnota. Túto investičnú stratégiu sa naučil od svojho mentora Benjamina Grahama. Pri tomto type investovania vyhľadáva akcie o ktorých si myslí, že sú podhodnotené. Buffet sa teda zameriava na investovanie do spoločností, ktoré považuje za podhodnotené. Následne ich postupne zlepšuje. Či už prostredníctvom zmien v manažmente spoločnosti, zmenách interných procesov alebo iných metód, ktorých účelom je zefektívniť fungovania spoločnosti.
Aká je priemerná ročná návratnosť spoločnosti Berkshire Hathaway?
Spoločnosť Berkshire Hathaway za posledných 20 rokov dosiahla priemernú ročnú návratnosť 10,3%. Táto návratnosť je skoro o pol percenta vyššia ako návratnosť, ktorú dosiahol za rovnaké obdobie index S&P 500 – 9,87%.
2. Peter Lynch
Spoločnosť: Magellan Fund
Hodnota majetku (2022): 450 miliónov dolárov
Peter Lynch je jedným z najúspešnejších a najznámejších investorov všetkých čias. Preslávil sa ako manažér fondu Magellan Fund v spoločnosti Fidelity. Vo fonde pôsobil od roku 1977 až do roku 1990. Za 13 rokov pod jeho vedím hodnota fondu vzrástla z 18 miliónov dolárov na šokujúcich 14 miliárd dolárov.
Peter Lynch veril, že individuálni investori majú výhodu oproti inštitucionálnym investorom. Za ich výhodu označil neochotu inštitucionálnych investorov investovať do spoločností s malou trhovou kapitalizáciou. Podľa neho mali tieto spoločnosti veľký potenciál rastu, no analytici ani fondy im kvôli ich veľkosti nevenovali pozornosť.
Okrem svojich výsledkov sa preslávil aj štúdiou, ktorej cieľom bolo zistiť či by správne načasovanie trhu malo veľký vplyv na návratnosť investície. Výsledok bol prekvapivý. Ak by investor investoval 1000 dolárov na obdobie 30-tich rokov počas dňa kedy boli ceny akcií najvyššie, dosiahol by priemerný ročný výnos 10,6%. Naopak, ak by rovnakú sumu investoval počas obdobia kedy boli ceny akcií najnižšie, dosiahol by priemerný ročný výnos 10,6%. Teda perfektné načasovanie investície z dlhodobého hľadiska nemalo veľký vplyv na celkovú návratnosť investora.
Počas svojho života napísal viacero kníh, ktoré stoja za prečítanie. Najlepšie z nich sú – One up on wall street, Beating the street a Learn to earn.
Akú investičnú stratégiu má Peter Lynch?
Investičná stratégia Petra Lyncha sa nazývy GARP – rast za rozumnú cenu (po ang. growth at reasonable price). Táto investičná stratégia je kombináciou investovania do podhodnotených spoločností a spoločností s vysokou mierou rastu. Teda vyhľadáva spoločnosti, ktoré rastú rýchlejšie ako porovnateľné spoločnosti na trhu a zároveň je ich cena podhodnotená.
Aká je priemerná ročná návratnosť fondu Magellan Fund?
Počas 13 rokov pod vedím Petra Lyncha dosiahol Magellan Fund priemernú ročnú návratnosť 29,2%. Za toto obdobie prekonal priemernú ročnú návratnosť indexu S&P 500 o 13%. Po odchode Petra Lyncha priemerná ročná návratnosť fondu klesla, no stále dosahuje veľmi dobré výsledky. Za posledných 10 rokov fond dosiahol priemernú ročnú návratnosť 11,47%.
3. Carl Icahn
Spoločnosť: Icahn Enterprises
Hodnota Majetku (2022): 18,1 miliárd dolárov
Carl Icahn je jedným z najznámejších a najúspešnejších aktivistických investorov na Wall Streete. Preslávil sa hlavne svojimi agresívnymi investičnými stratégiami.
Svoju kariéru naštartoval v roku 1961 ako burzový maklér. V roku 1978 sa mu podarilo jeho prvé prevzatie spoločnosti. Išlo o spoločnosť Tappan, ktorá sa špecializovala na domáce spotrebiče ako napríklad sporáky. Icahnovi sa nepáčilo smerovanie spoločnosti, ktoré udalo vedenie. Cena akcií Tappanu rokmi stále klesala. Icahn sa rozhodol začať skupovať veľké množstvo akcií Tappanu, až kým nezískal miesto v predstavenstve. Spoločnosť doviedol až k odpredaju švédskemu výrobcovi spotrebičov AB Electrolux. Icahn na tejto investícií zarobil okolo 2,7 milióna dolárov.
Práve táto investícia odštartovala Icahnovu kariéru aktivistického investora. Počas nasledujúcich desaťročí sa preslávil ďalšími investíciami do spoločností ako TWA, Texaco, Marvel, Apple. Jeho cesta na vrchol však nebola bez prekážok a zlyhaní. Pri svojom pokuse o ozdravenie spoločnosti Blockbuster prišiel o väčšinu zo svojej 320 miliónovej investície a označil ju ako najhoršiu investíciu svojej kariéry. Investície do Motoroly, farmaceutickej spoločnosti Telik alebo Time Warner taktiež skončili miliónovými stratami pre Icahna. Napriek tomu sa mu podarilo vypracovať sa na vrchol.
Za posledných 20 rokov sa však najviac preslávil svojim bojom s investorom Billom Ackmanom o spoločnosť Herbalife. Bill Ackman verejne vyhlásil, že spoločnosť Herbalife je pyramídová schéma a začal akcie spoločnosti shortovať. Po tom, čo sa to Carl Icahn dozvedel, zaujal opačnú pozíciu a začal akcie spoločnosti Herbalife skupovať. Najlepším momentom ich zápasu o túto spoločnosť bola ich hádka, ktorá bola odvysielaná v celoštátnej americkej televízií CNBC – môžete si ju pozrieť tu. Počas tejto hádky si ani jeden z investorov nedával servítku pred ústa – Icahn nazval Ackmana klamárom a plačkom. Z tohto boja nakoniec vyšiel Icahn ako víťaz, porazený Ackman z tohto boja vyšiel so stratou vo výške 1 miliardy dolárov.
V roku 2022 sa opäť objavil v titulkoch novín, po tom čo sa jeho pozornosť opäť obrátila na spoločnosť McDonald. V roku 2012 totiž v tejto spoločnosti zaujal pozíciu s cieľom dosadiť dvoch nových členov do predstavenstva. No tentokrát nie za účelom zisku ale aby zmenil spôsob, akým McDonald narába s prasatami vo svojom dodávateľskom reťazci.
McDonald prisľúbil, že do roku 2022 ukončí používanie klietok pre tehotné prasatá, v ktorých sú tak tesne zavreté, že sa nemôžu celé mesiace otočiť. Blíži sa však koniec roku 2022 a Icahn tvrdí, že spoločnosť svoj záväzok nedodržala a je pripravený ďalej konať.
V roku 2022 natočilo HBO o Carlovi Icahnovi dokumentárny film s názvom Carl Icahn – The restless billionaire.
Akú investičnú stratégiu má Carl Icahn?
Carl Icahn je známy svojou agresívnou investičnou stratégiou. Investuje hlavne ako aktivistický investor s filozofiou kupovať spoločnosti, ktoré nikto iný nechce. Po tom čo takéto spoločnosti identifikuje, začne agresívne skupovať ich akcie s cieľom získať dostatočný podiel v spoločnosti aby obsadil miesta v predstavenstve spoločnosti.
Po ziskaní miest v predstavenstve začne pretláčať svoj plán. Môže ísť o zmenu vedenia spoločnosti, odpredaj niektorých jej aktív alebo iné metódy ako zefektívniť spoločnosť a priniesť akcionárom čo najväčšiu hodnotu.
Aká je priemerná ročná návratnosť fondu Icahn Enterprises?
Za posledných 10 rokov dosiahla spoločnosť Icahn Enterprises priemernú ročnú návratnosť 13.42%. Za rovnaké obdobie dosiahol index S&P 500 priemernú ročnú návratnosť 14.7%. Teda priemerná ročná návratnosť Icahn Enterprises je skoro o percento nižšia ako návratnosť indexu S&P 500.
4. George Soros
Spoločnosť: Soros Fund Management, Quantum fund
Hodnota majetku (2022): 6,7 miliárd dolárov
George Soros je legendárnym a jedným z najúspešnejších investorov všetkých čias. Svoju kariéru začal v roku 1954 v obchodnej banke Singer & Friedlander situovanej v Londýne. O dva roky neskôr sa presunul do New Yorku. Počas nasledujúcich rokov pracoval v rôznych bankách ako obchodník a analytik. V roku 1970 založil svoju legendárnu spoločnosť Soros Fund Management. V roku 1973 sa naplno ujal vedenia fondu Soros fund, ktorý sa neskôr premenoval na Quantum Fund. Práve vedením tohto fondu strávil väčšinu svojej kariéry. V Quantum fund odchoval mnoho ďalších legendárnych investorov ako Stanley Druckenmiller, Mark Schwartz a Keith Anderson.
Jednoznačne najslávnejšou investíciou Georga Sorosa je jeho investícia proti britskej libre v roku 1992. Tá je zároveň označovaná ako jeden z najväčších menových obchodov v histórií. V roku 1991 po vstupe Veľkej Británie do Európskeho mechanizmu výmenných kurzov sa Veľká Británia zaviazala, že bude udržiavať výmenný kurz libry k nemeckej marke v určitom rozmedzí. Kurz bol stanovený na 2,95 marky za liru a prípustný pohyb 6%. V praxi to však bolo postupom času čoraz náročnejšie a Veľká Británia bola nútená postupne zvyšovať úrokové sadzby aby výmenný kurz udržala v stanovenom rozmedzí.
Soros považoval túto trajektóriu za neudržateľnú a libru za nadhodnotenú. Videl v tom príležitosť. Postupne začal budovať krátku (ang. “short”) pozíciu voči britskej libre. V roku 1992 táto pozícia dosiahla 1,5 miliardy dolárov. Na zvyšujúce sa pozície voči libre odpovedala Britská vláda vyhlásením, že zvýši úrokové sadzby z 10% na 15%.
Keď sa zvýšia úrokové sadzby, zvyčajne to spôsobí zhodnotenie meny, pretože viac ľudí prevádza svoje úspory do libry kvôli vyšším úrokovým sadzbám, čím sa zvyšuje hodnota libry. Táto teória však v tom čase nefungovala.
Po tom, čo prezident Nemeckej centrálnej banky Helmut Schlesinger vyhlásil, že nevylučuje, že niektoré meny budú pod nátlakom, Soros rapídne zvýšil svoju pozíciu. V septembri 1992 dosiahla 10 miliárd dolárov.
O pár dní neskôr, 16. septembra 1992, Veľká Británia vystúpila z Európskeho mechanizmu výmenných kurzov a určenie výmenného kurzu libry pripadlo trhu, keďže sa už nesnažila umelo udržiavať výmenný kurz. Táto udalosť sa tiež nazýva čierna streda (Black Wednesday). Libra následne klesla o skoro 10% a George Soros zarobil 1 miliardu dolárov.
Akú investičnú stratégiu má George Soros?
George Soros používa globálnu makro stratégiu. Teda uzatvára jednosmerné stávky na smerovanie akciových trhov, komodít, dlhopisov a iných aktív na základe makroekonomickej analýzy. George Soros je krátkodobý investor alebo “trader” narozdiel od dlhodobých investorov ako napríklad Warren Buffet. Jeho dva hlavné investičné princípy sú reflexivita a omylnosť.
Omylnosť Soros vysvetľuje ako názory účastníkov na svet, ktoré nikdy nezodpovedajú skutočnému stavu vecí. Ľudia podľa neho môžu získať poznatky o jednotlivých faktoch, ale keď príde na formulovanie teórií alebo vytvorenie celkového názoru, ich perspektíva bude určite buď neobjektívna alebo nekonzistentná.
Reflexivitu vysvetľuje ako tieto nedokonalé názory alebo pohľady na vec môžu ovplyvniť situáciu ku ktorej sa vzťahujú, prostredníctvom konania účastníkov. Napríklad ak investori veria, že trhy sú efektívne, ich presvedčenie zmení spôsob ich investovania, čo bude viesť k zmene charakteru trhov, na ktorých obchodujú.
Aká je priemerná ročná návratnosť Sorosovho Quantum Fund?
Quantum fund dosiahol priemernú ročnú návratnosť 33% počas obdobia 1969-1994. Za posledné roky však fond zmenil stratégiu a rozhodol sa investovať konzervatívnejšie. Bohužiaľ kvôli zásade fondu Quantum nezverejňovať informácie, nie je celková návratnosť fondu dostupná.
5. John Templeton
Spoločnosť: Templeton funds group
Hodnota Majetku (v čase smrti): odhadovaná v miliardách dolárov
John Templeton je legendárnym investorom z minulého storočia. Svoju kariéru začal v roku 1939 keď sa mu naskytla obrovská príležitosť. Nemecko v Európe rozpútalo druhú svetovú vojnu, ktorá spôsobila obrovskú neistotu a straty na trhoch. Templeton sa rozhodol túto situáciu využiť. Požičal si tisíce dolárov od každého, kto mu bol ochotný požičať a kúpil 100 kusov akcií z každej akcie, ktorá sa vtedy predávala za menej ako jeden dolár. Napriek tomu, že veľkému množstvu spoločností, ktoré si kúpil hrozil bankrot, akcie sa rozhodol držať. Vyplatilo sa mu to. O štyri roky dosiahol skoro 400 percentný výnos.
V roku 1954 si založil svoj vlastný fond s názvom Templeton Growth Fund. Práve týmto fondom sa preslávil ako investor na rozvíjajúcich sa trhoch. Po úspechu Templeton Growth Fund sa rozhodol založiť ďalšie fondy, z ktorých sa postupne vytvorila skupina Templeton Funds.
Jeho najznámejšou investíciou je jeho investícia do Japonska. Keď sa Japonsko začiatkom 50-tych rokov zviechalo z dopadov druhej svetovej vojny, John Templeton opäť videl príležitosť. Videl v Japonsku potenciál vybudovať sa na globálnu ekonomiku. V tom čase všetci považovali investovanie v Japonsku za nadmerne riskantné. Rozhodol sa tam teda investovať. Akcie spoločností v Japonsku sa v tom čase obchodovali s pomerom P/E na úrovni 4-násobku zisku, ktorý im odhadoval. Pre porovnanie, v Spojených štátoch sa v tom čase obchodovali spoločnosti s pomerom P/E na úrovni 19,5.
Bohužiaľ zo začiatku mohol investovať len svoje vlastné peniaze, nakoľko v tom čase platili prísne devízové obmedzenia. Templeton však predpokladal, že sa obmedzenia uvolnia a vláda bude pokračovať v liberalizácií hospodárstva, čo prinesie zahraničné investície. Jeho predpoklad bol správny, v roku 1968 sa obmedzenia uvolnili a do krajiny začali putovať zahraničné investície. Templeton sa rozhodol do Japonska investovať skoro 60% aktív svojho fondu.
Počas nasledujúcich dvoch desaťročí japonská ekonomika zaznamenala explozívny rast. Do roku 1980 väčšinu svojich investícií predal, celkovo dosiahol skoro 500% návratnosť. Považoval ich už za nadhodnotené.
V roku 1992 praskla bublina na japonskom trhu. Japonský akciový index Nikkei 225 stratil 43% svojej hodnoty. O 30 rokov neskôr, index Nikkei 225 sa stále nevrátil na hodnoty, ktoré dosiahol na vrchole svojej bubliny v roku 1992.
V roku 1992 sa rozhodol odísť do dôchodku a svoje fondy predal spoločnosti Franklin Resources Inc. Tá sa následne premenovala na Franklin Templeton Investments, ktorá funguje do dnes.
Akú investičnú stratégiu mal John Templeton?
Investičná stratégia Johna Templetona bola vyhľadávať kvalitné podhodnotené spoločnosti. Tie následne predával, keď si myslel, že ich ceny sa stávajú nadhodnotené.
Vo všeobecnosti bol proti investovaniu do populárnych spoločností s vysokou mierou rastu, ktoré sa predávali za podľa neho nadhodnotené ceny. Templeton bol vo všeobecnosti považovaný za “contrarian” investora, teda investora, ktorý išiel “proti prúdu”.
Jeho veľkou výsadou bola jeho trpezlivosť. Podľa jeho názoru, všetci investori chceli akcie, ktorých cena práve stúpala. Boli podľa neho netrpezlivý. Zameriaval sa primárne na dlhodobé investovanie a ako jeden z prvých investorov sa sústredil na investovanie na rozvíjajúcich sa trhoch.
Aká je priemerná ročná návratnosť Templeton Growth fund Johna Templetona?
Priemerná ročná návratnosť fondu Templeton Growth Fund dosiahla 15% počas jeho 38-ročnej existencie.