Kompletná príručka

20 overených spôsobov ako zarobiť peniaze na internete (online) z pohodlia domova v roku 2024: návody krok za krokom

Či už chcete viac peňazí popri vašej terajšej práci, ste na materskej a chcete si privyrobiť z domu, alebo chcete úplne zmeniť kariéru a mať viac slobody – dôvodov, prečo niekto môže chcieť zarábať z domu, je skutočne mnoho.

V tomto článku vám opíšeme 20 spôsobov ako si zarobiť peniaze na internete z pohodlia vášho domova.

Pre každý spôsob vám detailne opíšeme:

 • Ako to celé funguje
 • Ako môžete začať už dnes (krok za krokom)
 • Aké sú výhody a nevýhody danej metódy zárobku
 • Koľko si môžete reálne zarobiť
prirucka - cover

Či už chcete viac peňazí popri vašej terajšej práci, ste na materskej a chcete si privyrobiť z domu, alebo chcete úplne zmeniť kariéru a mať viac slobody – dôvodov, prečo niekto môže chcieť zarábať z domu, je skutočne mnoho.

V tomto článku vám opíšeme 20 spôsobov ako si zarobiť peniaze na internete z pohodlia vášho domova.

Pre každý spôsob vám detailne opíšeme:

 • Ako to celé funguje
 • Ako môžete začať už dnes (krok za krokom)
 • Aké sú výhody a nevýhody danej metódy zárobku
 • Koľko si môžete reálne zarobiť
prirucka - cover

Obsah

Spôsob 1

Zarobte si ako online freelancer (práca na voľnej nohe)

Freelancing/práca na voľnej nohe v posledných rokoch nadobudla na popularite nie len v zahraničí ale aj na Slovensku.

Radi píšete články, máte cit pre dizan, alebo s radosťou robíte online prieskumy na rôzne témy? Freelancing môže byť pre vás. 

V prvej sekcii tejto príručky sa pozrieme na to, ako začať s prácou na voľnej nohe, aké sú výhody a nevýhody tejto práce, a koľko si môžete zarobiť. 

Poďme na to!

Čo je freelancing?

Freelancing je druh samostatnej zárobkovej činnosti. Miesto práce pre jednu firmu alebo zamestnávateľa, pracujete na voľnej nohe pre jedného alebo viac klientov. Freelanceri majú tendenciu pracovať ako samostatne zárobkovo činné osoby na živnosť (niekedy aj ako spoločnosť/s.r.o), namiesto toho, aby boli zamestnaní v spoločnosti. Freelanceri teda poskytujú svoje služby na základe zmluvy v rámci projektu.

Ako začať s freelancingom?

Ak chcete začať ako freelancer, je dôležité si určiť aký druh práce budete robiť. Pri vyhodnocovaní typu práce na freelancing je nutné zvážiť nasledovné: 

 1. Viem danú činnosť robiť? Ak nie, viem sa to (rýchlo) naučiť? 
 2. Je o danú činnosť záujem? 
 3. Je daná činnosť adekvátne ohodnotená? 
 4. Bude ma to baviť robiť? 

ako zacat s freelancingom a zarobit peniaze cez internet

Freelanceri majú veľa konkurencie a ak jeden z horeuvedených bodov bude chýbať, vaša práca a potenciál na zárobok budú výrazne limitované. 

Najlepšie práce na freelancing

Nasledovné práce sú ideálne ak rozmýšľate nad prácou ako freelancer. 

 • Písanie článkov a blogov – mnoho firiem sa chce zviditeľniť na Googli a prilákať viac zákazníkov pomocou článkov. Ich problém ale často je nedostatok času alebo chuti písať články. Jednoducho ponúknite týmto firmám písanie článkov namiesto nich.

 • Korektor článkov – korektori vykonávajú záverečné kontroly písomnej práce predtým, ako sa dostane do tlače alebo sa zverejní na webovej stránke. Korektori pracujú pre noviny, časopisy, webové stránky a vydavateľské spoločnosti. Korektori sa môžu špecializovať na špecifické oblasti alebo publikácie, ako sú obchodné správy a akademické práce, alebo mať všeobecné zameranie.

 • Správa sociálnych sietí– v dnešnej dobe sú sociálne sietenevyhnutnou súčasťou marketingu pre firmy takmer v každom sektore. Podobne ako s písaním článkov, mnoho firiem nemá čas alebo skúsenosti s písaním príspevkov alebo vytváraním grafických elementov na rôzne sociálne siete. Tieto firmy s radosťou privítajú niekoho, kto sa o ich sociálne sietepostará. Existujú platformy ako Buffer, ktoré túto prácu výrazne uľahčujú.

zarob peniaze cez internet - sprava socialnych sieti
 • Grafický dizajn – nemusíte byť vyštudovaný grafik aby ste pomáhali firmám s grafickým dizajnom. Mnohé firmy potrebujú na mieru vytvorené grafické elementy pre ich webovú stránku, socíalne média, alebo reklamu. Ak sa necítite pripravený naučiť sa pracovať s Adobe produktmi, stránky ako canva.com alebo crello.com vám pomôžu vytvoriť skvelé dizajny v priebehu pár minút. 

zarob peniaze online ako grafik - canva
 • Virtuálny asistent – práca virtuálneho asistenta spočíva vo vypomáhaní iným ľuďom v ich každodenných aktivitách. Väčšinou si virtuálneho asistenta najmú manažéri alebo zakladatelia firiem, ktorí sa chcú sústrediť iba na kľúčové aktivity. Táto práca môže zahŕňať všetko od manažmentu emailovej komunikácie, spracovania kalendáru, po vybavovanie transportu a hotelov.

Ako si nájsť prácu ako freelancer?

Na naštartovanie vašej freelancingovej kariéry existuje mnoho stránok a portálov, ktoré spájajú freelancerov s potencionálnymi klientmi. Avšak mnoho z najlepších stránok je v anglickom jazyku, so zameraním na anglicky hovoriace práce. Napriek tomu je stále možné si na týchto platformách nájsť prácu ktorá vyžaduje slovenčinu. Tieto platformy sú napríklad:

UpWork

zarob peniaze cez internet na upworku

Fiverr

zarob peniaze cez internet na fiverr.com

People Per Hour

zarob peniaze cez internet na peopleperhour.com

V rámci slovenského thru existuje stránka jaspravim.sk. 

zarob peniaze cez internet na jaspravim.sk

Ako ponúkať svoje služby ako freelancer

Na diverzifikáciu zdrojov novej práce a pre vytvorenie profesionálneho vzhľadu si môžete urobiť webovú stránku. Webové stránky za tisíce alebo stovky eur sú minulosťou. Existuje niekoľko online nástrojov so šablónami, ktoré vám umožnia vytvoriť si stránku do pár hodín. Napríklad:

Elementor

Thrive Themes

Wix

S webovou stránkou alebo aj bez, svoje služby môžete začať ponúkať v skupinách na Facebooku, cez Google, s platenou reklamou (Google, Facebook, Instagram), alebo priamym oslovovaním firiem. 
Služby ako Snov vám umožnia za pár sekúnd získať emailové adresy potenciálnych klientov a priamo im aj poslať email.

Výhody freelancingu:

 • Potenciál na vyšší zárobok
 • Viaceré zdroje príjmu
 • Úplná kontrola nad tým, čo robíte, s kým robíte a ako to robíte
 • Flexibilita (kde žijete a kedy pracujete)
 • Profesionálny rozvoj
 • Rozmanitosť každodenných činností
 • Môžete si vytvoriť rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom
 • Je jednoduché začat. Takisto stačí kontakovať dobrú firmu, ktorá sa vám postará o úctovníctvo a mzdy, a všetko pôjde ako po masle.

Nevýhody freelancingu:

 • Ako freelancer si budete musieť hradiť všetky odvody a dane
 • Žiadne zamestnanecké výhody aj keď v princípe pracujete pre danú firmu
 • Príjem zo samostatnej zárobkovej činnosti môže byť nestály.
 • Žiadna istota práce. Ak vaši klienti alebo klient zastavia projekt, nemáte žiadnu záchrannú sieť. Musíte sa snažiť si rýchlo nájsť náhradu.
 • Musíte si vybudovať meno a skúsenosti.
 • Hradíte si všetky náklady na prácu (počítač / laptop, energie, softvér, poprípade kanceláriu).
 • Práca na voľnej nohe zaberá životný priestor. Deje sa celkom často, že z vašej kuchyne sa stane kancelária.
 • Stratíte sociálny aspekt práce. Práca z domu často znamená žiadny alebo veľmi limitovaný kontakt s inými ľuďmi.

Koľko peňazí si môžeš zarobiť ako freelancer?

Potenciálny zárobok závisí od veľa faktorov, ako napríklad činnosť práce, rozsah vašej skúsenosti, typ klienta, lokalita klienta a iné. 

Ak máme ale generalizovať, začínajúci freelancer si môže za akúkoľvek z horeuvedených päť činností účtovať od 5 EUR do 15 EUR za hodinu. 

So skúsenosťami táto suma stúpa, niekedy až na 35 EUR za hodinu a viac.

Spôsob 2

Privyrob si online ako doučovateľ

Ak sa vám nepozdáva freelancing a práca pre firmy a preferujete kontakt s ľuďmi, táto sekcia je pre vás. 

V tejto sekcii vám ukážeme všetko, čo potrebujete na začatie úspešnej kariéry v doučovaní, či už budete brať doučovanie ako hlavný zdroj príjmov, alebo len ako “bokovku”. 

Či už ste (bývalý) učiteľ, profesor, native speaker alebo študent VŠ s nadšením pre váš predmet, jedno je isté – študentov si nájdete.

Takže ak sa radi delíte o informácie alebo učíte, táto sekcia vám krok po kroku ukáže ako vaše vedomosti speňažiť.

Ako funguje online doučovanie?

Doučovanie je skvelý spôsob, ako si zarobiť extra peniaze na internete, online. Na rozdiel od freelancingu, doučovatelia by ale nemali byť v štádiu “učím sa to”, ale “som expert”, vo vzťahu k tomu, čo doučujú. 

Doučovanie je väčšinou požadované v akademickom kontexte – doučiť na písomku, reparát, prijímačky, atď. Takže mať rozsiahle znalosti v predmetoch ako napríklad matematika, fyzika, ekonómia, alebo aj cudzích jazykoch, je viac než prospešné. 

Podľa štúdie PISA (2018-2019) od OECD, ktorá vykonala prieskum u pätnásťročných študentov v 80 krajinách v oblastiach matematiky, vedy a čítania, Slovensko skončilo na 38. priečke. 

Aj keď tento výsledok nie je najhorší, naznačuje že na Slovensku sú stále veľké nedostatky v predmetoch vyžadovaných na stredných a vysokých školách.

Avšak doučovanie nemusí byť iba pre študentov. V dnešnej dobe sa mnoho odborných pracovníkov potrebuje zlepšiť v cudzích jazykoch ale najmä v ich každodennej, hovorovej forme. Či už sa chystajú na pohovor do zahraničia alebo si ich práca vyžaduje komunikáciu s ľuďmi z iných krajín. Ostatné odvetvia kde ľudia potrebujú doučiť môžu byť napríklad aj Excel a iné nevyhnutné IT schopnosti. 

Doučovať nemusíte iba študentov.

Tým pádom na to, aby ste doučovali, nemusíte mať daný predmet vyštudovaný. Ak ste získali vedomosti cez živostné skúsenosti, je to takisto cenné.

Ako začať doučovať?

Začať s doučovaním online cez internet môžete s pomocou niekoľkých stránok, ktoré sa špecializujú na spájanie doučovateľov so študentmi. Jeden takýto portál je Doučma a druhý je TopDoučko. Je dôležité spomenúť, že TopDoučko na rozdiel od Doučma neúčtuje žiadne mesačné poplatky za otvorenie alebo správu profilu. Tým pádom sa môžete jednoducho zaregistrovať a nasledovne bezplatne spojiť so študentmi.

Podobne ako s freelancingom, ďalšie spôsoby ako si nájsť študentov sú Facebook skupiny, sociálne siete, Google, práca pre firmu, ktorá poskytuje doučovanie alebo cez odporúčania od známych.

Výhody online doučovania:

 • Online výučba je pohodlná – žiadne cestovanie za študentmi alebo návštevy študentov u vás doma
 • Potenciál na vysoký zárobok.
 • Zlepšíte si komunikačné schopnosti.
 • Flexibilný pracovný čas.
 • Posilnenie vedomostí v danej oblasti.
 • Doučovanie sa dá zosúladiť s vašou inou/hlavnou zárobkovou činnosťou.

Nevýhody online doučovania:

 • Ak robíte iba doučovania a nič iné, môže to znamenať nepravidelný príjem.
 • Musíte sa naučiť, ako učiť a viesť hodinu (inak vaši študenti môžu mať zlé výsledky).
 • Ak pracujete ako freelancer a nie pre firmu, nevýhody budú napríklad odvody, ktoré si musíte uhradiť vy.

Koľko peňazí sa dá zarobiť doučovaním online, na internete?

Potenciálny zárobok závisí od toho, čo doučujete a koho, respektíve aký stupeň obtiažnosti. Avšak poväčšine si doučovatelia účtujú od 10 EUR za hodinu do 35 EUR za hodinu, alebo aj viac.

Spôsob 3

Poradenstvo a online konzulting

Ak si myslíte, že na to aby ste sa stali konzultantom musíte mať roky skúseností a obrovskú kanceláriu, ste na omyle. 

V tejto sekcii si vysvetlíme aké typy poradenstva existujú a ako sa aj vy môžete stať konzultant napriek tomu, že nemáte roky praxe alebo vybudovanú značku. 

Pozrieme sa na štyri spôsoby poradenstva aby ste si mohli vybrať, ktorý spôsob je najviac v súlade s vašimi preferanciami. 

Poradenstvo na rozdiel od e-shopov, ktoré sme prebrali v predošlej sekcii, nepotrebujú skoro žiadny kapitál na začiatok a majú obrovský potenciálny zárobok.

Dúfame, že vám táto sekcia vnukne pár nápadov ako začať!

Aké sú typy poradenstva?

Predtým ako sa začnete rozhodovať, či sa stať alebo nestať konzultantom, je potrebné porozumieť aké druhy poradenstva môžete robiť. 

Ako prvý krok si stanovte kto budú vaši klienti.

Čo je B2B a B2C poradenstvo?

B2B poradenstvo – B2B v skratke znamená business to business. V tomto prípade sa jedná o poradenstvo pre firmy. Príklady B2B poradenstva môžu byť rôzne, od poradenstva v oblasti financií, daní, marketingu, predaja, až po motiváciu manažmentu.

B2C poradenstvo – B2C v skratke znamená business to consumer.  V tomto prípade sa jedná o poradenstvo pre osoby a nie firmy. Príklady B2C poradenstva môžu byť rôzne, od poradenstva v oblasti vzťahov, rodičovstva, až po prilákanie nového priateľa alebo priateľky a skvelého životného partnera!

Poradenstvo môžeme rozdeľovať nie len na B2B a B2C, ale aj na to, akým spôsobom je poradenstvo poskytované.

Spôsoby poradenstva

1 na 1 konzulting

V tomto prípade pracujete s jedným človekom na tom, v čom sa chcú zlepšiť. Takéto poradenstvo sa bude často diať cez videokomunikačné platformy ako Skype alebo Zoom. Tento typ poradenstva je vhodný pre odvetvia, ktoré si vyžadujú veľkú mieru personalizácie kvôli jedinečnosti problémov, ktoré vaši klienti majú.

Skupinový konzulting

V tomto prípade pracujete so skupinou ľudí a nie s jednotlivcom. Keďže sa jedná o online konzulting, skupiny budú menšie. Takéto poradenstvo sa taktiež bude často diať cez videokomunikačné platformy ako Skype alebo Zoom. 

Konzulting skrz kurzy

V tomto prípade si materiál, ktorý chcete vašich klientov naučit, dopredu pripavíte a nahráte na video alebo ho podáte v písomnej forme. Poradenstvo už nerobíte osobne, ale skrz kurz, ktorý si vaši klienti môžu prehrať alebo prečítať vždy keď im to vyhovuje. Tento typ poradenstva je vhodný pre odvetvia, ktoré si nevyžadujú veľkú mieru personalizácie ale kde sa zvyknú s veľkou pravideľnosťou vyskytovať tie isté problémy.

Hybridný konzulting (kurzy a 1 na 1 alebo skupinové poradenstvo)

V tomto prípade jednoducho skombinujete kurz s osobným poradenstvom. Tento druh poradenstva je vhodný pre prípady, keď vaši klienti budú mať s veľkou pravdepodobnosťou otázky ohľadom kurzu, alebo keď sa jedná o odvetvie, ktoré si vyžaduje miernu personalizáciu.

Ako sa stať online konzultantom alebo poradcom?

Ak rozmýšľate nad prácou konzultanta ale neviete začať, nasledujte tieto 3 kroky:

1. Rozhodnite sa, v čom budete ľuďom pomáhať

Podobne ako sme spomenuli v sekcii o freelancingu, spýtajte sa tieto otázky: 

 • Viem danú činnosť robiť? Ak nie, viem sa to (rýchlo) naučiť? 
 • Potrebujem školenia alebo certifikáty na vykonanie tejto práce?
 • Je o danú činnosť záujem? 
 • Je daná činnosť adekvátne ohodnotená? 
 • Baví ma to, alebo mám o to aspoň záujem

Jedna z najväčších mylných predstáv je, že aby ste sa stal konzultantom, musíte vedieť absolútne všetko o všetkom. 

No opak je pravdou. V skutočnosti je lepšie ak viete veľa o jednej špecifickej téme alebo ak viete vyriešiť jeden špecifický problém pre klientov.

Ako príklad si zoberme marketing. Je mnoho marketingových konzultantov, no ak chcete mať nálepku “marketingových konzultant”, znamená to že budete musieť vedieť o rôznych druhoch marketingu veľmi dobre aby ste klientom reálne pomohli. 

Avšak byť expert na všetko sa nedá. Ale ak sa budete špecializovať na jeden problém v rámci marketingu (napríklad platená reklama na Facebooku), budete mať väčšiu šancu sa stať skutočný expert v danej oblasti a účtovať si viac.

Tým pádom nemusíte mať vyštudovanú marketingovú vysokú školu alebo mať 10 rokov praxe na marketingovom oddelení. Ak viete vyriešiť jeden špecifický problém pre vašich klientov, môžete si za vyriešenie tohto problému účtovať.

2. Stanovte si, kto bude vaša cieľová skupina 

Povedzme si napríklad, že ste sa rozhodli robiť poradenstvo v oblasti Facebook marketingu. Ako ďalší krok sa musíte rozhodnúť, s akým typom klienta budete pracovať a aké špecifické problémy budete riešiť. Dá sa špecializovať na mnoho typov firiem:

 • Veľké firmy, stredné firmy, malé firmy (na základe počtu zamestnancov alebo obratu)
 • Firmy v určitom sektore (napríklad iba reklama pre realitné kancelárie, online obchody, služby, technologické firmy, a iné) 
 • Iba firmy ktoré obdržali externé financovanie

Ak iba začínate, špecializácia vám pomôže nájsť si viac klientov. Časom, keď naberiete viac skúseností, je možné expandovať do viac cieľových skupín.

Špecializovaní poradcovia si dokážu účtovať za svoje služby viac

3. Rozhodnite sa, akým spôsobom budete poradenstvo poskytovať

Ak viete kto je vaša cieľová skupina a čo je vaša služba, spôsoby akým poradenstvo poskytnete budú do určitej miery limitované, keďže špecifické skupiny budú mať s veľkou pravdepodobnosťou preferencie. 

Musíte dobre porozumieť vašej cieľovej skupine aby ste sa v tomto štádiu rozhodli, či chcete ponúkať:

 • 1 na 1 konzulting
 • Skupinový konzulting
 • Konzulting skrz kurzy. Vytváranie a publikovanie kurzov v dnešnej dobe je skutočne jednoduché vďaka platformám ako Kajabi.

 • Hybridný konzulting (kurzy a 1 na 1 alebo skupinový)

Výhody online poradenstva:

 • Skvelá možnosť vyššieho zárobku, predovšetkým ak sa stanete expert vo vašom odvetví a keď si vybudujete meno a značku.
 • Poradenstvo skrz kurzy sa dá škálovať.
 • Úplná kontrola nad tým, čo robíte, s kým robíte a ako to robíte.
 • Flexibilita (kde žijete a kedy pracujete).
 • Profesionálny rozvoj.
 • Rozmanitosť každodenných činností.
 • Vytvorte rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom, ktorá vám vyhovuje.

Nevýhody online poradenstva:

 • Vybudovanie mena a expertízy môže trvať niekoľko rokov
 • Musíte si vy uhradiť všetky odvody.
 • Musíte si riešiť dane.
 • Žiadne zamestnanecké výhody.
 • Príjem zo samostatnej zárobkovej činnosti môže byť nekonzistentný.
 • Žiadna istota práce. Ak vaši klienti alebo klient zastavia projekt, nemáte žiadnu záchrannú sieť. Musíte sa snažiť rýchlo nájsť si náhradu.
 • Hradíte si všetky náklady na prácu (počítač / laptop, energie, softvér, poprípade kanceláriu).
 • Ak predávate poradenstvo skrz kurzy, treba ich často aktualizovať

Koľko si môžeš zarobiť ako konzultant na internete?

Potenciálny zárobok závisí od veľafaktorov, ako napríklad činnosť práce, rozsah vašej skúsenosti, typ klienta, lokalita klienta a iné. 

V rámci generalizácie, toľkoto si pýtajú konzultanti:

 • Začínajúci konzultant: 25 až 50 EUR/hodina
 • Skúsený konzultant: 100 až 300 EUR/hodina
 • Expert (veľa rokov skúseností, uznávané meno v ich oblasti): 500 až 2000 EUR/hodina

Spôsob 4

Otvorte si online obchod (e-shop) a zarábajte s dropshippingom

Vidina online biznisu ako e-shop je pre veľa ľudí atraktívna. Predsa len viac a viac ľudí preferuje nakupovať online a kvôli pandémii Covid-19 sa e-shopom začalo nadmerne dariť.

Ale ak nie ste technický typ, vybudovanie stránky, reklamy a pridávanie produktov sa môže zdať ťažké.

Doučovanie nemusí byť iba pre študentov.

V tejto sekcii sa dozviete:

 • Čo je a ako funguje dropshipping
 • Spôsoby, ako vybudovať e-shop
 • Ako vybrať tie správne produkty
 • Dôvody pre a proti dropshippingu

Takže ak vás zaujíma ako vybudovať e–shop od nuly, táto sekcia sa vám bude páčiť!

Čo je to dropshipping?

Dropshipping je spôsob online obchodovania a plnenia objednávok, pri ktorom firma, ktorá predáva produkty, tieto produkty reálne nedrží na sklade. Namiesto toho, predajca produkty nakupuje iba podľa potreby a to od tretej strany, zvyčajne veľkoobchodníka alebo výrobcu, a následne ich od výrobcu priamo posiela zákazníkovi.

Najväčší rozdiel medzi dropshippingom a štandardným maloobchodným modelom je v tom, že predávajúci obchodník nemá zásoby tovaru na sklade – pôsobí ako sprostredkovateľ.

Ako začať e-shop a dropshipping?

Okolo dropshippingu existuje celý ekosystém softvérov, ktoré výrazne zjednodušujú tento spôsob obchodovania.

1. Vyberte si, aký typ e-shopu budete mať 

Sú dva typy dropshippingových eshopov. Prvý, takzvaný “general store”, alebo všeobecný obchod, ktorý bude ponúkať všetko a pre všetkých. 

Príklad všeobecného obchodu je napríklad Buy It Carl:

Ako sa dá vidieť, na stránke ponúkajú všetko od elektroniky, oblečenia na šport, po súčiastky do áut.

Na druhej strane sú “niche stores” – špecializované obchody. Takýto obchod ponúka špecializované produkty iba z určitého sektoru. Príklady špecializácií, na ktoré sa obchod môže zamerať sú napriklad: 

 • športové potreby (rôzne športy)
 • boxerské potreby
 • šály pre mužov 
 • bižutéria 
 • potreby pre domácich miláčikov (ako napríklad Pet Smart)

Oba typy e-shopov môžu mať úspech a oba modely fungujú – výber modelu obchodovania je teda čisto na vás.

Ak máte silný vzťah k niečomu špecifickému (napríklad k futbalu), špecializovaný obchod na futbal bude asi lepšia voľba. Ak nemáte silnú preferenciu k ničomu a ste ľahostajný voči tomu, čo predáva, všeobecný obchod bude lepší. 

2. Výber produktov

Väčšina dropshippingových firiem nakupuje a predáva produkty z Číny, konkrétne, zo stránky Aliexpress. Aliexpress je čínska stránka, ktorá spája predovšetkým čínskych výrobcov produktov s firmami alebo jednotlivcami, ktorí chcú ich produkty predávať alebo kupovať za nižšiu cenu ako v bežnom obchode.

Pri výbere produktov je dôležité sa spýtať nasledovné otázky:

Čo je populárne a čo sa už predáva? 

Je nutné sa sústrediť na predaj toho, čo už funguje a čo je overené a nie na veci ktoré si myslíme, že ľudia chcú ale v skutočnosti ich skoro nikto nechce. 

Existujú stránky, ktoré poskytujú údaje o predaji produktov na Aliexpresse, napríklad findniche.com. Na FindNiche sa môžeme pozrieť na trendy v predaji a na základe toho usúdiť, či produkt je populárny a či dopyt stúpa alebo klesá.

Dáva produkt zmysel po finančnej stránke? 

Na rozhodnutie, či produkt dáva zmysel alebo nie, sa musí vynaložiť trochu úsilia a urobiť prieskum. V prieskume produktov by ste mali zahrnúť nasledovné body:

 • Za koľko sa predávajú tieto alebo podobné produkty? Koľko si účtuje konkurencia?
 • Koľko si za produkt pýta výrobca?
 • Koľko stojí preprava? 
 • (odhad) Za koľko budem vedieť reálne predať jeden produkt? 
 • Aké mám iné mesačné náklady?

Dropshipping má relatívne nízke marže, cca. 15-20%, takže pri prieskume a prvotných kalkuláciách, 15% až 20% marža by mal byť približne váš cieľ pre produkt, ktorý bude spĺňať výberové kritériá.

Ak zoberiete tieto faktory do úvahy a zistíte, že predávať daný produkt nemá zmysel, treba začať výskum nového produktu od začiatku a nájsť produkt, ktorý bude dávať zmysel z finančného hladiska.

Dajú sa tieto produkty ľahko predávať?

Niektoré produkty jednoducho nejde predávať na sociálnych sieťachs reklamou (napríklad produkty pre dospelých, medicínske pomôcky, doplnky výživy na chudnutie a iné). Mať prekážky v rámci predaja na sociálnych sieťach sa neodporúča, keďže väčšinu zákazníkov nájdete práve tam.

Väčšina dropshipperov predáva výhradne reklamou na sociálnych sieťach.

Najlepšie je si vybrať produkty, ktoré je možné všade slobodne propagovať a predávať.

3. Kúpa domény (a webhostingu)

Pre kúpu hostingu a slovenskej domény jednoducho prejdite na websupport.sk. Ich podpora vám veľmi dobre poradí ako spojazdniť stránku.

Pre špecializované obchody je dobré vybrať názov, ktorý odzrkadlí čo predávate. Na druhej strane pri všeobecných obchodoch nie je dobré vybrať meno, ktoré napovedá čo predávate – v budúcnosti vás to bude limitovať a môže to zmiasť zákazníkov.

Meno horeuvedného všeobecného obchodu Buy it Carl napovedá že sa asi jedná o obchod, ale samotné meno neurčuje o aké produkty ide.

4. Zriadenie stránky a e-shopu: Shopify alebo WooCommerce?

Dva najpopulárnejšie platformy na zriadenie e-shopov sú Shopify a WordPress. 

Obe majú svoje výhody a nevýhody. 

Shopify má mnoho pekných šablón, ktoré môžete s ľahkosťou použiť na vytvorenie webu, je veľmi ľahký na použitie, a ponúka stabilný a rýchly hosting (takže nemusíte zaň platiť inde, bod 3 hore).

Avšak tieto vymoženosti sú poskytnuté za mesačnú čiastku – v dobe písania tejto príručky to je 30 EUR. Po ďalšie, dobré a kvalitné šablóny sú spoplatnené v cene niekoľko stoviek eur, mnoho funkcií je možných iba so Shopify aplikáciami, ktoré si takisto účtujú mesačný poplatok.

Takže, so Shopify možete mať vybudovaný skvelý e-shop s mnoho funkciami veľmi rýchlo, budete trochu limitovaní v editovaní stránky podľa vašich predstáv, a s mesačnou cenou za správu, ktorá sa bude veľmi rýchlo šplhať hore.

WordPress.org je na druhej strane bezplatný a s WordPressom môžete začat predávať produkty s takisto bezplatným pluginom s názvom WooCommerce. WordPress stránka ale vyžaduje vlastný hosting a nastavenie WordPress stránky trvá o niečo dlhšie, keďže nebude pre vás všetko predpripravené. Táto skutočnost ale znamená, že máte plnú flexibilitu v tom, ako bude vyzerať váš e-shop.

V skratke, nastavenie WordPress stránky je komplikovanejšie, ale správa takejto stránky bude výrazne lacnejšia.

5. Aliexpress a kontakt výrobcov 

Ďalší krok je výber výrobcov, ktorí vaše produkty ponúkajú na Aliexpress. Pri selektovaní sa pozrite na faktory ako:

 • ich skóre predajcu/reputáciu
 • ako dlho už predávajú na Aliexpress
 • čas doručenia produktov
 • aké majú certifikácie

Nasledujúci krok je samotné kontaktovanie. V tomto štádiu sa uistite, že výrobcovia sú schopní robiť dropshipping, a takisto sa uistite aby nedávali žiadne ich reklamné materiály do balíkov smerujúcim vašim zákazníkom.

Vo všeobecnosti ľudia nie sú spokojní keď zistia, že ich produkty prišli priamo z Číny a že oni si mohli tie isté produkty kúpiť za nižšiu cenu priamo u výrobcu.

6. Dropshipping funkcia

Posledný krok pred spustením webu je implementácia funkcie, ktorá bude automaticky objednávať produkty u výrobcu, ktoré sa predajú na vašom e-shope. 

Vkladať údaje pre každú objednávku rad za radom ručne by bolo čoskoro neúnosné, preto sa dá celý proces automatizovať. 

Pre Shopify existuje platforma oberlo.com.


Pre WordPress a WooCommerce existuje plugin od Villa Theme, ktorý spĺňa túto funkciu, no špecificky iba pre WordPress stránky.

7. Reklama 

Najlepší a najrýchlejší spôsob ako zarobiť s dropshipping e-shopom a potvrdiť záujem o produkty, ktoré predávate, je s platenou reklamou. Najlepšie fungujú tieto platformy:

 • Instagram
 • Facebook
 • Google Shopping
 • Google AdWords
 • Pinterest (hlavne produkty pre ženy)

Výhody dropshippingu:

 • Nižšie náklady na spustenie e-shopu v porovnaní s tradičným online alebo kamenným obchodom. Firmy, ktoré si osvoja stratégiu dropshippingu, nemusia investovať kapitál do získania zásob alebo do priestorov na ich uskladnenie. Tiež nemusia tráviť čas organizovaním svojho inventára alebo najímaním personálu na plnenie objednávok. To znamená, že ak nemáte finančné prostriedky potrebné na prevádzkovanie tradičného obchodu, dropshipping môže byť tá správna voľba.
 • Potencionál na rast. Dropshippingový obchod môže rýchlo škálovať, pretože nemusíte dopredu platiť za viac inventáru a plnenie objednávok nezávisí od veľkosti fyzického miesta alebo počtu pracovníkov potrebných na odoslanie objednávky.
 • Široká ponuka produktov – dropshipping otvára ďalšie možnosti produktov. Môžete ponúkať širšiu škálu produktov keďže na ich priradenie na váš e-shop treba iba pár klikov.
 • Menšie náklady na manažovanie produktov. Keďže nemusíte mať fyzické zásoby, dropshipping znižuje režijné náklady. Nepotrebujete tráviť čas sledovaním zásob, správou infraštruktúry, v ktorej sú produkty umiestnené, alebo správou prepravy, o ktorú sa stará výrobca.
 • Flexibilita – dropshipping prináša flexibilitu do mnohých aspektov podnikania. Môžete pôsobiť a podnikať odkiaľkoľvek, ponúkať rôzne typy produktov a ľahko zmeniť svoje ponuky, ak sa zmenia preferencie na trhu.

Nevýhody dropshippingu:

 • Priveľké spoliehanie sa na dodávateľov.  Ak dodávateľ nepošle objednávku alebo objednávku nesplní tak, ako sľúbil, vy za to budete pykať (stažnosti, reklamácie, zlé recenzie, zlá reputácia, atď.).
 • Ak váš dodávateľ náhle ukončí činnosť, budete čeliť narušeniu svojich obchodných činností. Tieto typy problémov by boli menej závažné, ak by mal maloobchodník k dispozícii fyzický inventár, čo by umožnilo pokračovať v činnostiach počas hľadania nového dodávateľa.
 • Vysoká úroveň konkurencie. Jednoduchosť a rýchlosť, s akou môžete začať s dropshippingom znamená, že budete pravdepodobne čeliť veľkej konkurencii. Pokiaľ vaša firma nemá exkluzívnu dohodu s dodávateľom o dropshippingu určitých produktov, nič nebráni konkurentom v predaji tých istých produktov, ktoré ponúkate.
 • Obyčajne, ako dôsledok veľkej konkurencie, dropshipping obchody majú veľmi nízke marže
 • Keďže diferenciácia produktov a značky je ťažká, dropshippingové firmy sa často spoliehajú výlučne na platenú reklamu (Facebook, Instagram, Google, atď). Avšak ak reklama prestane fungovať alebo sa zastaví, tržby môžu ísť rýchlo na nulu. 
 • Aj keď nepotrebujete žiadne náklady na inventár, často potrebujete značné náklady na softvér a na platenú reklamu na chod svojho obchodu a na propagáciu svojich produktov.

Koľko peňazí si môžeš zarobiť dropshippingom?

Koľko zarobíte s dropshippingom záleží čisto na vašej šikovnosti. Niekto môže mať pohodlný “lifestyle” biznis, ktorý pokryje náklady na správu eshopu a malý profit, ktorý bude hradiť životné náklady, pokiaľ niekto iný môže byť stále stratový a nevidieť zisk nikdy.

Na druhej strane, sú prípady keď ľudia dokázali zarobiť milióny na pravidelnej mesačne báze s dropshippingom. Vśetko záleží na vašej schopnosti sa učit, napredovať, vybrať správne produkty, testovať nové produkty a testovať reklamu.

Spôsob 5

Affiliate (pridružený) marketing

Ak chcete zarábať cez internet ale nechcete sa viazať tým, aký produkt predávate, affiliate (provízny) marketing je možno tá správna voľba.

S affiliate marketingom môžete buď predávať alebo iba ponúkať produkty všetkých druhov bez toho, aby ste investovali čo i len cent z vlastných peňazí. 

Žiadny risk, žiadny kapitál na začiatok a veľa flexibility – znie to až moc dobre?

V tejto sekcii sa dozviete ako začať s províznym marketingom, čo sa dá predávať a ako, ale aj aké sú negatíva a či sa affiliate marketing oplatí aj v roku 2023.

Čo je to affiliate marketing?

Affiliate marketing je marketing, pri ktorom jedna strana (po anglicky sa používa pojem publishers – vydavátelia) zarábajú províziu propagáciou produktu alebo služby iného predajcu alebo inzerenta pomocou pridruženého odkazu (affiliate link).

Strana, ktorá propagovala produkt alebo službu dostane odmenu za poskytnutie konkrétneho výsledku predajcovi alebo inzerentovi.

Existujú affiliate platformy, ktoré ponúkajú celý manažment odkazov a vyplácania provízií medzi marketérmi a firmami, ktorých produkty sa propagujú.

Výsledok o ktorý sa affiliate marketér usiluje je zvyčajne predaj. Niektoré programy affiliate marketingu vás však môžu odmeniť za potenciálnych zákazníkov, za získanie kontaktov, za získanie  používateľov bezplatnej skúšobnej verzie aplikácie alebo softvéru, kliknutia na webovú stránku alebo stiahnutie aplikácie.

Ak máte záujem o affiliate marketing, s najväčšou pravdepodobnosťou by ste propagovali jedno z nasledovných: 

 • Softvér (SaaS)
 • Fyzické produkty (napr. produkty na Amazone)
 • Mobilné aplikácie
 • Info produkty (napr. kurzy)

Ako začať s affiliate marketingom?

Ako začať a čo predávať bude záležať na vašich predošlých skúsenostiach a preferenciách. Predávať niečo, čo poznáte alebo k čomu máte vzťah bude vždy ľahšie, ako predávať niečo, čo vôbec nepoznáte. 

Ak ste napríklad na materskej dovolenke, rada si čítate o výchove a rada nakupujete veci pre vaše dieťa, bude dávať väčší zmysel propagovať veci ako detské oblečenie, knihy o výchove, alebo produkty pre deti. 

Kde a ako propagovať affiliate produkty cez internet

Je mnoho spôsobov ako propagovať softvér, fyzické produkty alebo kurzy. Každý spôsob bude s veľkou pravdepodobnosťou viac vhodný na iný typ produktu. Ale samozrejme, nasledujúce spôsoby sa často kombinujú pre dosiahnutie najvyššieho efektu.

1. Webová stránka 

Blog – propagovať produkty môžete na jednoduchom blogu, kde zdieľate vaše skúsenosti a poznatky. V tomto prípade, do vašich článkov jednoducho vložíte odkazy na produkty s ktorými spolupracujete.

Recenzný web – tieto typy stránok aktívne porovnávajú produkty a ponúkajú čitateľom informácie o tom, ktorý produkt je lepší. 

Zľavové stránky a stránky s kupónmi –  tieto typy stránok ponúkajú zľavy (napr. zlavomat.sk). Za každý nákup produktu alebo služby, daná stránka dostane províziu.

2. YouTube kanál

Affiliate marketéri propagujú produkty prostredníctvom videí na YouTube. Podobne ako s blogmi, videá sú často buď informatívne o špecifickej téme, napr. o deťoch a výchove, čo vytvára priestor na reklamu produktov, alebo sú to videá, ktoré porovnávajú produkty.

3. Email marketing

V tomto prípade affiliate marketér buduje odberateľov, a následne im affiliate produkty predáva cez email. Odberateľov sa dá vybudovať cez webovú stránku, newsletter, alebo sa ich dá jednoducho kúpiť.

4. Instagram 

Podobne ako s YouTube, na Instagrame je bežné si buď vybudovať profil ohľadom špecifickej témy (napr. deti, cestovanie, alebo šport) a potom predávať affiliate produkty na túto tému. Jednou rozdielnosťou ale je, že na Instagrame je možné vybudovať “lifestyle” značku – a teda profil ktorý je generický a vy a váš život je hlavné zameranie. Ak si vybudujete followerov týmto spôsobom, stále vám nič nebráni v propagácii produktov.

5. Platená reklama

V rámci platenej reklamy a affiliate marketingu je najrozšírenejší predaj cez Facebook a Instagram. Funguje to tak, že si zaobstaráte buď webovú stránku alebo iba landing page (iba jednotlivá stránka), kde budete vaše produkty ponúkať.

Pri platenej reklame je dôležité zmieniť, že ak máte skúsenosti a veríte si, nemusíte striktne dodržať naše rady o obľube danej témy. 

Prečo? Lebo s platenou reklamou nemusíte vynaložiť veľký časový záväzok. 

Ak sa vám produkt, ktorý ponúkate prestane páčiť alebo nemáte výsledky, ktoré chcete, môžete jednoducho presedlať na nový produkt. 

V prípade budovania webu, kanálu na YouTube, alebo Instagramu, budovanie mena trvá niekedy roky, a zmena zamerania nie je taká jednoduchá, ako s platenou reklamou.

Kde nájsť affiliate produkty a programy na affiliate marketing

 • Pre affiliate marketing a propagáciu fyzických produktovamazon.com 
 • Pre affiliate marketing a propagáciu info produktov a kurzovclickbank.com 
 • Pre affiliate marketing a propagáciu softvéru partnerstack.com

Výhody affiliate marketingu:

 • Malé počiatočné náklady
 • Vysoká návratnosť investícií
 • Nízke riziko
 • Nemáte starosti s budovaním produktov, posielaním zásielok, zákazníckymi problemámi, alebo manažmentom žiadneho produktu alebo služby
 • Flexibilita – možnosť rýchlo meniť produkty
 • Nie sú potrebné žiadne odborné znalosti
 • Príjem založený na výkonnosti – neobmedzený potenciál zárobku
 • Sekundárny zdroj príjmu, ktorý sa môže stať po čase kompletne pasívny príjem
 • Affiliate môžete robiť v rámci normálneho životného štýlu – napr. cezInstagram

Nevýhody affiliate marketingu:

 • Kurzy a info produkty majú vyšší risk – vrátenie peňazí za digitálny produkt je jednoduchšie, pretože nie je spojené s dopravou. To znamená riskovať, že si niekto stiahne produkt a krátko nato požiada o vrátenie peňazí, pričom efektívne využije výhodu na získanie bezplatného produktu.
 • Vo všeobecnosti platí, že slušné peniaze sa dajú zarobiť len na fyzických produktoch s vysokými cenami, ktoré môže byť ťažké predať.
 • Príjem založený na výkonnosti – ak nie ste dobrý v propagácii produktov, jednoducho nič nezarobíte
 • Nemáte kontrolu nad podmienkami – ste úplne závislý od pravidiel, ktoré stanový druhá strana
 • Veľká konkurencia – nič nebráni iným ľuďom predávať alebo propagovať tie isté produkty ako vy
 • Affiliate marketing sa niekedy spája so spamovými marketingovými kampaňami a podvodmi

Koľko peňazí si môžete zarobiť affiliate marketingom?

Samozrejme, že individuálny zárobok každého affiliate marketéra bude zálažať na ich šikovnosti. Poďme sa teda radšej pozriet na potencionálny zárobok za predaj rozličných produktov v iných kategóriách, a ktorý sa najviac oplatí. 

 • Fyzické produkty na Amazone: od 4% do 20%. Provízia záleží na kategórii produktu. Napríklad:
  • Amazon hry: 20%
  • Make up (luxusné) a podobné produkty: 10%
  • Digitálna hudba, fyzická hudba, ručná výroba, digitálne videá: 5%
  • Fyzické knihy, kuchyňa, automobilový priemysel: 4,5%
  • Amazon Kindle, hodinky, šperky, batožina, topánky a kabelky a príslušenstvo: 4%
  • PC, PC komponenty, DVD a Blu-Ray: 2,5%
  • Televízory, digitálne videohry: 2%
  • Darčekové poukážky, alkoholické nápoje, digitálny Kindle: 0%
 • Softvér: od 15% do 50%
  • Zvyčajne ale 20%, 25%, 30% 
 • Info produkty a kurzy: až do 75%

Spôsob 6

Privyrobte si predajom na Etsy

V kapitole 3 sme sa pozreli ako predávať produkty cez vlastný e-shop, no a teraz sa pozrieme na to, ako si vytvoriť obchod a predávať produkty na platforme, ktorá sa stará o všetky technické aspekty, o tok nových zákazníkov a aj o spracovanie platieb.

Etsy je pre mnoho ľudí na slovensku pomerne neznáma platforma, ale ak máte vzťah k ručne robeným produktom alebo ak máte cit pre dizajn a grafiku, Etsy predstavuje skvelú šancu na extra zárobok.

Čo je Etsy?

Etsy bola vytvorená v roku 2005 ako “online remeselný trh” –  je to online platforma pre jedinečný, kreatívny, vintage a ručne robený tovar. 

Jednoducho povedané, predajcovia ručne robených a kreatívnych (fyzických alebo digitálnych) produktov tu môžu svoje produkty ponúkať a predávať.

Ako funguje predaj na Etsy?

Predajcovia majú na Etsy obchod, kde môžu svoje produkty vystaviť a ponúkať potenciálnym zákazníkom. 

Ak sa produkt zákazníkovi páči, môže ho priamo na Etsy kúpiť. 

Aké sú poplatky na Etsy pre predajcov?

 • Vedenie štandardného obchodu: 0 EUR
 • Publikovanie jedného produktu na predaj stojí 0,21 EUR, pričom publikácia produktu je aktívna 4 mesiace
 • Poplatok za transakciu: 6,5% 
 • Poplatok za spracovanie platby (platobná brána Etsy Payments): 0,30 EUR + 4% z finálnej ceny
 • Etsy plus – špecíalny voliteľný profil pre predajcov s extra službami: 10 EUR / mesiac
 • Reklama – predajcovia majú možnosť zviditeľniť svoj obchod a produkty reklamou, za ktorú sa platí zvlášť

Ako začať predávať na Etsy?

Ako prvý krok sa musíte zaregistrovať. 

Po vytvorení účtu prejdete na otvorenie obchodu Etsy.

Nasledovne zadáte preferencie obchodu vrátane jazyka, ktorý budete používať na popis svojich produktov, krajiny, z ktorej predávate, a meny, v ktorej budete zákazníkom účtovať poplatky.

A nakoniec musíte zadať názov obchodu. Môže to byť kombinácia písmen a číslic bez medzier.

Tu ale práca nekončí. Akonáhle váš obchod a produkty budú online, treba začať s marketingom. Pracujte na kvalite popisov, fotkách, a snažte sa čo najrýchlejšie získať pozitívne recenzie.

Čo sa dá predávať na Etsy?

 • Ručne vyrábaný tovar
 • Vintage
 • Remeselné potreby
 • Digitálne produkty, ako napríklad logá

Výhody predaja na Etsy:

 • Jednoduché nastavenie a začatie predaja.
 • Rozsiahla skupina kupujúcich z celého sveta.
 • Marketingové funkcie pre zvýšenie predajov – podrobné štatistiky o výkonnosti vášho obchodu, ktoré vám pomôžu zvýšiť predaj. marketingové nástroje, možnosť platenej reklamy.
 • Etsy plus – Rozšírená sada nástrojov, ktoré vám pomôžu naštartovať rast a vyjadriť vašu značku (poplatok 10,30 EUR / mesiac).
 • Nízke poplatky za zverejnenie produktov.

Nevýhody predaja na Etsy:

 • Ceny môžu byť vysoké pre predajcov, ktorí ponúkajú veľa produktov. Napríklad, ak predávate 100 produktov, cena za publikáciu bude 21 EUR. Ak sa za 4 mesiace nič nepredá, musíte znovu zaplatiť 21 EUR.
 • Nie všetky druhy tovaru sa dajú predať. Predajcovia na Etsy ponúkajú vintage a ručne vyrábaný tovar, ale ak vaše produkty nepatria do žiadnej z týchto kategórií, nebudete ich môcť na Etsy predávať
 • Etsy neponúka logistické služby – ako predajca na Etsy budete mať na starosti vlastnú logistiku prepravy, škatuľkovanie a lepenia štítkov (poštovné ale hradia kupujúci)

Spôsob 7

Zarobte si peniaze na internete predajom fotografií

Po Etsy sa pozrieme na ďaľší kreatívny spôsob zarábania peňazí na internete. 

Predávať fotky online sa dá v dnešnej dobe aj keď nie ste profesionálny fotograf. Existujú dva hlavné spôsoby a na oba sa v tejto sekcii pozrieme. 

Ak ste mali vždy vzťah k foteniu, možno tento spôsob bude pre vás ideálny na zarobenie extra peňazí popri inej práci!

Ako funguje predaj fotografií online?

Jeden spôsob ako predávať fotky online je cez fotobanky. Fotobanka je stránka, ktorá publikuje a predáva fotografie a exkluzívne obrázky.

Keď sa na takejto stránke predá a licencuje jeden z vašich snímkov tak vy, fotograf/autor, dostanete z predajnej ceny províziu.

zarabaj peniaze online s predajom forografii

Druhým spôsobom ako zarobiť peniaze online je prostredníctvom predaja fotiek s produktmi. Predávať produkty tohto druhu je možné v spolupráci s miestnym fotolaboratóriom, ktoré doručuje výtlačky.

Takisto je možné použiť online platformu ako Printful, ktorá za vás pridá fotky na rôzne druhy produktov (tričká, vankúše, púzdra na telefóny, plátna, tašky, atď.), a následne pošle kúpený produkt s potlačou priamo zákazníkom. 

Printful je dostupný aj pre predajcov na Slovensku – doručenie trvá 6-10 pracovných dní, zaslanie prvého produktu stojí 3,99 € a poštovné za každý ďaľši produkt je 1,25 €.

zarabaj peniaze online s predajom fotografii na Printful

Ako začať s predajom fotografií?

Väčšina stránok s fotografiami bude vyžadovať, aby ste prešli schvaľovacím procesom. Nemôžete jednoducho nahrať svoje obrázky a začať ihneď predávať. Vaše fotografie budú musieť spĺňať určité štandardy pre obsah aj kvalitu.

Stránky, na ktorých môžete predávať fotky

Existuje niekoľko fotobánk, ktoré vám umožnia publikovanie a predaj fotiek:

 • Alamy
 • 500px
 • SmugMug Pro
 • Shutterstock
 • iStockPhoto
 • Etsy
 • Getty Images
 • Stocksy
 • Can Stock Photo
 • Adobe Stock
 • Twenty20
 • Depositphotos
 • Dreamstime
 • EyeEm
 • 123RF
 • Foap
 • Zenfolio
 • Pixieset
 • Na vašej vlastnej stránke

Profesionálne vybavenie

Kvalita fotiek bude jeden z rozhodujúcich faktorov pri predaji. Nezabúdajme, že zákazníci si budú vaše fotky kupovať kusovo v hodnote niekoľkých eur.

Ako vidíme, balíky cien sú rôzne a závisia od množstva fotografií, pričom s “on-demand” balíkom budú zákazníci platiť až 49 EUR za 5 fotografií.

Preto odporúčame kúpiť kvalitné vybavenie (na začiatok postačia nízkorozpočtové kvalitné a profesionálne fotoaparáty, alebo aj profesionálne fotoaparáty z druhej ruky).

Ak rozmýšlate nad predajom fotiek na potlači produktov, moderné smartfóny, ako napríklad iphone 12 až 14 vo veľa prípadoch postačia.

Výhody predaja fotiek online:

 • Fotobanky umožňujú veľkú expozíciu potenciálnym klientom
 • Extra príjem zo záľuby
 • Potenciál na pasívny príjem
 • Malá investícia 

Nevýhody predaja fotiek online:

 • Populárne fotobanky vám môžu poskytnúť pozornosť od zákazníkov vďaka ich vysokej návštevnosti – máte potenciál dostať svoje fotografie pred množstvo tvorcov, ktorí hľadajú fotky, ale vaše obrázky budú medzi miliónmi iných fotografií, ktoré si budú priamo konkurovať 
 • V niektorých prípadoch môže stránka s fotografiami požadovať exkluzivitu. To znamená, že svoje fotografie nebudete môcť predávať na žiadnych iných stránkach s fotografiami. 
 • Stránky s fotografiami vám neumožňujú nastaviť si vlastné ceny. Musíte predávať svoje fotky za ceny, za ktoré ich predáva webová stránka.

Koľko si môžeš zarobiť predajom fotografií na internete z pohodlia domova?

Na stránke Photutorial veľmi dobre zhrnuli dáta týkajúce sa zárobkov na fotobankách. 

 • Fotografi zarábajú v priemere 0,02 USD za obrázok za mesiac, zatiaľ čo profesionáli zarobia 0,05 – 0,25 USD za obrázok mesačne.
 • Predaj royalty-free fotiek (typ licencie, kedy neplatíme poplatky za každé použitie, každú predanú kópiu, časové obdobie, či počet použití obsahu podliehajúce autorskému právu alebo iným právam duševného vlastníctva, ale iba jedenkrát) zarába od 0,10 do 99,50 USD, zatiaľ čo rozšírené licencie prinášajú až 500 USD.
 • Fotobanky vyplácajú v priemere 0,32 USD za predaj produktu s royalty-free licenciou.
 • Najviac peňazí vypláca fotografom program Shutterstock Contributor.
 • Algoritmy fotobánk uprednostňujú fotografov, ktorí konzistentne nahrávajú nové fotky
 • Aby ste sa mohli živiť fotografovaním, musíte nahrať celkovo približne 200 000 fotografií a ďalších niekoľko stoviek mesačne.
Aby ste sa mohli živiť predajom fotiek, musíte nahrať aspon 200 000 fotografií

Spôsob 8

Zarábajte s Airbnb

V tejto sekcii sa detailne pozrieme na dve kategórie zarábania s Airbnb. Vysvetlíme si ako zarobiť ak vlastníte nehnuteľnosť, a pozrieme sa aj na 7 spôsobov ako zarobiť z pohodlia domova pomocou Airbnb ak nehnuteľnosť nevlastníte. 

Najnovšie štatistiky ukazujú, že Airbnb má 4 milióny hostiteľov a 6 miliónov nehnuteľností v 220 krajinách. Hrubá hodnota rezervácii v druhej štvrtine 2022 presiahla $17bn. 

Airbnb jednoducho predstavuje obrovský globálny trh s nehnuteľnosťami, z ktorého je možné šikovne vyťažiť niekoľkými spôsobmi.

Čo je Airbnb?

Airbnb je online platforma, ktorá spája ľudí, ktorí chcú prenajať svoje byty alebo domy ľudom, ktorí hľadajú krátkodobé a dlhodobé ubytovanie.

Na Airbnb môžete prenajať buď celú nehnuteľnosť alebo iba jednu alebo viac izieb vo vašom dome alebo byte.

Ako zarábať peniaze na Airbnb online, bez nehnuteľnosti?

Prenájom nehnuteľnosti je jeden zo spôsobov ako zarobiť na Airbnb, ale nie jediný. Pozrime sa teda na všetky možnosti zárobku. 

Spôsoby ako zarobiť, môžeme rozdeliť do dvoch kategórií podľa toho, či vlastníte nehnuteľnosť alebo nie. 

Zarábať s Airbnb sa dá aj bez nehnuteľnosti

Ako zarábať peniaze na Airbnb

1. Príprava nehnuteľnosti a plánovanie výdavkov 

Tento krok zahŕňa napríklad:

 • Inštalácia bezkľúčového zámku na uľahčenie vstupu do nehnuteľnosti
 • Nákup vecí, ktoré robia priestor pohodlnejším pre hostí
 • Práca s priestormi (ak je to potrebné) – stavba steny na uzavretie miestnosti alebo vytvorenie samostatného priestoru na relax.
 • Nové plachty, uteráky
 • Plánovanie výdavkov za vyššiu spotrebu za energie
 • Plánovanie výdavkov za upratovacie služby 
 • Pokrytie daní a hostiteľského poplatku Airbnb.

2. Rozhodnite sa o cene

V tomto kroku je nutné urobiť prieskumu lokálneho trhu a zistiť, koľko si účtujú iní hostitelia vo vašom meste za podobné nehnuteľnosti ako máte vy.

Zoberme si ako príklad byt v Bratislave:

3. Rozhodnite sa, ako budete nehnuteľnosť spravovať

Správa nehnuteľností vyžaduje veľa práce, ktorá zahŕňa každodenný manažment, komunikáciu s hosťami, upratovanie, riešenie problémov, opravy, koordinovanie príchodu hostí, a mnohé iné. 

Práve kvôli týmto dôvodom mnoho hostiteľov spolupracuje s inými ľuďmi a firmami na správe ich bytu alebo domu. Ak chcete mať viac času a flexibility, menej stresu a skutočne zarábať peniaze online, oplatí sa spolupracovať s:

 • Airbnb spoluhostiteľom, ktorý bude riešiť komunikáciu s hosťami
 • Manažérom, ktorý bude zodpovedný za inšpekcie, riešenie opráv, a každodennú správu 
 • Upratovacou spoločnosťou, ktorá uprace po odchode hostí 

4. Publikujte vašu nehnuteľnosť na Airbnb

Ako posledný krok ostáva registrácia na Airbnb a zverejnenie nehnuteľnosti s peknými fotkami a skvelým popisom. 

Niektorí hostitelia si dajú skutočne záležať na detailnom popise, ktorý priláka mnoho zákazníkov. Na druhej strane, niektorí pridajú iba potrebne minimum.

Left ImageRight Image

Váš popis by nemal vyzdvihnúť len prečo pobyt vo vašom byte alebo dome bude vynikajúci, ale mal by takisto vyzdvihnúť lokalitu, možnosti dopravy, a pamätihodností nablízku.

Ako zarábať peniaze online na Airbnb, keď nevlastníte nehnuteľnosť?

Pozrime sa na osem spôsobov ako využiť Airbnb a zarobiť si extra peniaze online aj keď nie ste vlastníkom domu alebo bytu. 

1. Airbnb arbitráž 

V tomto prípade využívate a zarábate z nehnuteľnosti na Airbnb ktorú iba prenajímate. Musíme ale spomenúť, že veľa nájomných zmlúv takúto aktivitu špecificky zakazuje. Kvôli tomuto faktu vám odporúčame dohodnúť sa s vašim nájomcom a požiadať o povolenie.

2. Stante sa Airbnb co-host (spoluhostiteľ)

Ako boli uvedené vyššie, ako spoluhostiteľ by ste riešili otázky potencionálnych a aktuálnych hostí. 

3. Airbnb konzultant 

Airbnb konzultant pomáha hostiteľom v oblastiach ako marketing, interiérový dizajn alebo ako sa ukázať vyššie vo výsledkoch vyhľadávania. Prirodzene, čím vyššie sa ukážete vo vyhľadávaní, tým väčšie šance, že si niekto vyberie práve vašu nehnuteľnosť.

Airbnb konzultant takisto pomáha klientom v tom, ako získať viac recenzií, ako správne a atraktívne urobiť fotky, alebo dokonca ako nájsť a kúpiť nehnuteľnosť pre zverejnenie na Airbnb.

4. Upratovacia služba

V rámci “online” upratovacej služby je možné nájsť personál na upratovanie (napríklad na stránke ako Bazoš) a následne klientov, ktorí upratovanie potrebujú.  

Následne sprostredkujete upratovanie pre vašich klientov za cenu vyššiu ako cenu čo platíte upratovačom, ktorých ste najali.

5. Píšte texty pre Airbnb nehnuteľnosti

Mnoho hostiteľov na Airbnb potrebuje lepšie texty a popisy na zvýšenie predajov. Ak ste zručný v písaní alebo rozumiete ako funguje online marketing, títo klienti vám radi zaplatia za lepšie a efektívnejšie texty.

6. Robte marketing pre Airbnb nehnuteľnosti

Každý hostiteľ by mal najradšej svoju nehnuteľnosť stále obsadenú. Ak niekto zápasí so slabou obsadenosťou, môžete im pomôcť so získaním nových hostí, napríklad cez reklamu na Facebooku, Instagrame, alebo Google.

Na záver, sú aj iné spôsoby ako využiť Airbnb na extra zárobok, ktoré avšak nie sú online, ako napríklad fotenie pre Airbnb hostí, upratovať nehnuteľnosti, alebo manažment a správa nehnuteľností.

Výhody zarábania na Airbnb:

 • Potenciál vysokého zárobku.
 • Ak zapojíte manažéra /alebo spoluhostiteľa, je to (skoro) pasívny príjem.

Nevýhody zarábania na Airbnb:

 • Ak nepracujete s manažérom alebo spoluhostileľom, byť hostiteľom bude únavná práca, ktorá si vyžaduje váš čas a energiu. Musíte byť pripravený okamžite odpovedať na otázky hostí a musíte byť k dispozícii 24 hodín denne, 7 dní v týždni, keď máte hostí ubytovaných vo vašej nehnuteľnosti.
 • Musíte riešiť nepredvídané okolnosti
 • Risk, že nehnuteľnosť bude prázdna a nebude z nej žiadny príjem

Koľko peňazí si môžete zarobiť na Airbnb z pohodlia domova?

Ako príklad si zoberme Bratislavu – v dobe písania tejto príručky (október 2022) sme našli nasledovné ceny na Airbnb: 

 • Garzónka v centre: 65 – 100 EUR / noc 
 • 1 izbové byty v centre: 65 – 100 EUR / noc 
 • 2 izbové byty v centre: 75 – 120 EUR / noc 
 • 1 izbové byty mimo centra: 45 – 85 EUR / noc 
 • 2 izbové byty mimo centra: 65 – 100 EUR / noc 

Spôsob 9

Práca online pre firmu, ktorá ponúka prácu z domu

Predošlé sekcie sa venovali spôsobom ako zarobiť na vlastnú päsť. Či už ako freelancer alebo affiliate marketér, tieto spôsoby zárobku si vyžadujú podnikateľského ducha.

Ale zarobiť online sa dá aj jednoduchou prácou z domu. Samozrejme treba nájsť správnu spoločnosť a tú správnu pozíciu. 

V tejto sekcii sa pozrieme na to, kde a ako nájsť prácu z domu, ale aj na to, aké výhody a nevýhody práca z domu prináša.

Aké firmy ponúkajú prácu z domu?

Jeden z globálnych trendov, ktoré pandémia Covid-19 priniesla, bola práca z domu. Viac firiem si osvedčilo nielen hybridný model – práca z kancelárie a z domu – ale aj neustálu prácu z domu (tvz. permanentný home office). 

Ak hľadáte spôsob ako zarobiť peniaze online a z pohodlia domova, jedna z možností, ktorá nebola úplne jednoduchá iba pár rokov dozadu, je nájsť si prácu na trvalý pracovný pomer alebo na polovičný úväzok pre firmu, ktorá si nevyžaduje neustálu prítomnosť v kancelárii. 

Ak ste otvorený tejto možnosti, nemusíte sa limitovať len firmami na slovenskom trhu. Mnoho firiem z Českej republiky, členských krajín EÚ alebo aj z Veľkej Británie sú otvorené prijať zamestnancov z iných krajín. 

Práca z domu nie je limitovaná firmami na Slovensku

Firmy, ktoré tieto práce ponúkajú sú zvýčajne buď firmy s medzinárodným zastúpením (ako napríklad globálny módny e-shop), ktoré hľadajú tím na pokrytie iných krajín – v tomto prípade Slovensko, na práce ako písanie textov, marketing, alebo klientskú podporu.

Po druhé, práce z domu obyčajne ponúkajú firmy, ktoré fungujú primárne online (softvér) a hľadajú šikovných ľudí, ktorí dokážu odviesť svoju prácu z domu a keďže fungujú iba cez internet, lokalita zamestnancov nie je podstatná. 

Ako si nájsť online prácu z domu?

Výberové konania pre takéto firmy sa štruktúrou budú podobať výberovému konaniu pre  “normálne” firmy, ktoré ponúkajú prácu z kancelárie. S najväčšou pravdepodobnosťou to bude zahŕňať sériou pohovorov s personálnym oddelením, manažmentom, a prípadne vypracovanie prípadovej štúdie alebo malého projektu. 

Kde hľadať prácu online z domu?

Pracovné portály – pracovné portály ako Profesia ponúkajú niekoľko prác z domu na plný alebo polovičný úväzok. 

LinkedIn – LinkedIn je najväčšie sociálne médium na svete so zameraním na kancelárske práce. Na LinkedIne môžete skúsiť hľadať práce z domu vo vyhradenej sekcii pre prácu, alebo cez budovanie spojení s náborovými pracovníkmi, ktorých náplň práce spočíva v hľadaní správnych kandidátov na pracovné pozície.

Špecializované pracovné portály – ak sa špecializujete na určitý druh práce a vo vašom odbore chcete pokračovať, oplatí sa hľadať na špecializovaných stránkach pre dané odvetvie, či už ste developer, predajca, alebo konzultant.

Kariérne stránky spoločností – ďaľšia alternatíva je priame hľadania ne stránkach spoločností, pre ktoré by ste radi pracovali. Zoberme si ako príklad globálne módne e-shopy, so zastúpením na Slovensku:

 • ASOS
 • About You
 • Zalando 

Každá z týchto firiem a stránok má slovenskú verziu a tým pádom potrebujú slovensky hovoriacich pracovníkov.

Freelancerské stránky – stránky ponúkajúce prácu na voľnej nohe niekedy hľadajú ľudí na plný úväzok. Nie je ich veľa, ale nájdu sa!

Výhody práce z domu:

 • Flexibilita v tom, odkiaľ pracujete 
 • Máte všetky výhody zamestnania ako pracovnú stabilitu, zamestnanecké výhody, platenie odvodov zamestnávateľom, a iné

Nevýhody práce z domu:

 • Aj keď je v dnešnej dobe viac prác z domu ako pred pandémiou, na Slovensku ich stále nie je veľa
 • Ak si chcete nájsť prácu pre zahraničnú firmu, budete s veľkou pravdepodobnosťou musieť ovládať cudzí jazyk
 • Stratíte sociálny prvok práce vo firme

Koľko peňazí si môžeš zarobiť online prácou z domu?

Práca z domu bude vo väčšine prípadov veľmi podobne ohodnotená ako tá istá pracovná pozícia z kancelárie.

Spôsob 10

Zarábajte peniaze s online dotazníkmi

Sekcia 10 značí stred našej príručky. Takže ak ste sa dostali až sem, gratulujeme! 

Predošlé sekcie boli miestami celkom komplikované, tak na odľahčenie sa pozrieme na online dotazníky. 

Dozviete sa, ktoré stránky s online dotazníkmi sú najlepšie, na čo si treba dávať pozor, ale aj koľko si môžete skutočne s dotazníkmi zarobiť (a či sa vôbec oplatia).

Poďme na to!

Ako fungujú online dotazníky?

Prieskumové agentúry spolupracujú s firmami, ktoré potrebujú spätnú väzbu o nových nápadoch alebo produktoch skôr, ako sa dostanú na trh. Ako účastník prieskumu zarábate peniaze za zodpovedanie otázok a vyplnenie dotazníkov. 

Ako začať s online dotazníkmi?

Pre začiatok je potrebné sa zaregistrovať na stránkach, ktoré dotazníky sprostredkujú. V niektorých prípadoch musíte byť schválený. Existuje mnoho takýchto stránok, ako napríklad:

 • Branded Surveys
 • Swagbucks
 • Toluna
 • i-Say (IPSOS)
 • OnePoll
 • Opinion Outpost
 • LifePoints
 • YouGov
 • PrizeRebel

Výhody online dotazníkov:

 • Vypĺňanie dotazníkov je jednoduché a rýchle
 • Na začatie potrebujete iba počítač alebo mobilné zariadenie a internet
 • Efektívny spôsob ako zarobiť extra peniaze vo voľnom čase namiesto aktivít, ktoré plytvajú vašim časom, ako napríklad pozeranie TV 
 • Niektoré stránky zasielajú v rámci prieskumu trhu bezplatné produkty 

Nevýhody online dotazníkov:

 • Celkovo zárobok nebude nikdy seriózny, keďže cena za vyplnenie dotazníku sa pohybuje v centoch 
 • Existuje veľa podvodných stránok, ktoré sľubujú zárobok za vyplnenie dotazníku, ale v konečnom dôsledku nedostanete nič. Preto odporúčame začať s overenými stránkami, ktoré sme tu spomenuli

Vypĺňaním dotazníkov seriózne peniaze nikdy nezarobíte

Koľko peňazí si môžete zarobiť vypĺňaním dotazníkov na internete?

Stránky, ktoré ponúkajú zárobok za vyplnenie dotazníkov majú zvyčajne dva modely vyplácania. 

Body za dokončenie dotazníkov – v tomto prípade za vyplnenie dotazníku dostanete body. Následne, tieto body môžete zameniť za peniaze. Napríklad, za jeden dotazník môžete dostať 1 200 až 50 000 bodov, poďla toho, o aký dotazník sa jedná. V rámci vyplácania a konverzie, daná stránka môže vyplácať napríklad 15 EUR za 80 000 bodov.

Peniaze  za dokončenie dotazníkov – v tomto prípade dostanete priamo peňažnú hodnotu za vyplnenie dotazníku. Ceny záležia od stránky, typu dotazníku a dĺžky/množstva otázok. Ceny sa pohybujú od 0,5 EUR za dotazník až po 5 EUR za dotazník. 

Priemerná cena je však iba okolo 0,5 EUR až 1 EUR.

Na záver, je dôležité sa zmieniť o podmienkach výberu financií. Mnohé stránky majú často zavedené minimá v rámci bodov alebo peňazí, ktoré si musíte na účte nasporiť, aby ste si mohli peniaze vybrať. 

Napríklad, stránka môže mať priemernú cenu za dotazník 0,50 EUR a minimum na výber 5 EUR. To znamená, že musíte urobiť 10 dotazníkov predtým, ako si môžete peniaze vybrať.

Spôsob 11

Zarábajte peniaze na YouTube

YouTube predstavuje zaujímavý spôsob zarábania cez internet. 

Na jednej strane si vyžaduje mnoho úsilia (príprava, scenár, natáčanie, editovanie, propagácia), neustále súperenie s konkurenciou o lepší obsah, a nehovoriac o tom, že sa musíte cítiť pohodlne pred kamerou. 

Na druhej strane to ale predstavuje jeden z najlukratívnejších spôsobov ako zarobiť peniaze a zviditeľniť sa s minimálnymi nákladmi. 

V tejto sekcii vám ukážeme všetky spôsoby ako zarobiť peniaze na YouTube, ako vytvoriť videá, ktoré vaši odberatelia budú chcieť vidieť, a aj koľko si môžete zarobiť aby ste sami posúdili, či sa vám všetká tá námaha oplatí.

Ako funguje zarábanie peňazí na YouTube?

Ak máte kanál na YouTube, existujú štyri hlavné spôsoby, ako s ním zarobiť peniaze. 

Affiliate marketing – čo je affiliate marketing a ako funguje sme už v tejto príručke dopodrobna vysvetlili. V skratke, váš kanál v tomto prípade použijete na propagáciu produktov cez affiliate (provízne) odkazy – špeciálne odkazy ktoré merajú počet kliknutí a osôb ktoré vykonali špecifický cieľ ako napríklad kúpu produktu, ktorý propagujete.

Reklamný spot – v tomto prípade sa dohodnete s firmou, ktorá je ochotná vám za reklamu zaplatiť, že ich produkt alebo firmu vo vašom videu zmienite. Je mnoho spôsobov ako uskutočniť tento druh reklamy, či už jednoduchou zmienkou, alebo vytvorením video vsuvky, ktorá daný produkt alebo spoločnosť bude propagovať.

Tento druh monetizácie sa dá samozrejme kombinovať s affiliate marketingom.

Left ImageRight Image

YouTube Partnerský Program – určite ste už zažili, že si idete na YouTube pustiť vašu obľúbenú pesničku, ale predtým ako sa začne musíte počkať kým sa vám prehrá 5 sekundové video s reklamou, ktoré nie je možné preskočiť. Alebo v horšom prípade musíte čakať, kým sa celá reklama prehrá.

YouTube kanál, ktorého video chcete pozrieť, je v partnerskom programe – to znamená, že vlastníci kanálu dali súhlas s vložením reklamy od firiem do ich videí, či už na začiatok, koniec, alebo do priebehu videí. 

Ak si chcete zarobiť peniaze na YouTube, vy tiež môžete dostať zaplatené za to, že ľudia pozrú reklamy, ktoré YouTube vloží do videí na vašom kanáli.

Monetizácia komunity – vytvorenie oddanej komunity je jeden z najhodnotnejších prvkov, ktoré si YouTuber alebo značka môže vybudovať.

Nie len kvôli toku stálych videní, ktoré komunita ponúka, ale aj kvôli šanci zpeňažiť komunitu viacerými spôsobmi, nie len skrz reklamu.

Extra peniaze sa dajú zarobiť s predajom produktov mimo YouTube – tieto produkty môžu byť napríklad oblečenie, šálky, a podobne, alebo online kurzy.

Po ďalšie, monetizovať komunitu sa dá pomocou mesačného predplatného, či už priamo na YouTube pomocou exkluzívnej komunity:

Alebo s funkciou superchat: 

Alebo aj mimo YouTube na platformách ako Patreon:

Ako začať zarábať peniaze na YouTube?

Predtým, ako sa pustíme do špecifických krokov o tom, ako zarobiť s YouTube, upresníme aké kanály zarábajú a aké nie. 

Jednoducho otvoriť si kanál na YouTube nie je dosť. Po prvé, váš kanál musí mať odberateľov. 

Po druhé, váš kanál by mal mať angažovaných odberateľov so stálym alebo rastúcim záujmom o vaše videá – to znamená, že vaši odberatelia pozerajú vaše videá, komentujú ich, zdieľajú ich, a veria vám a vašim názorom. 

Prečo? 

Komenty a liky signalizujú pre YouTube že o váš kanál je záujem takisto ľudia, ktorí interagujú s vašim kanálom budú vaše videá s väčšou pravdepodobnosťou vidieť v budúcnosti. 

Preto toľko youtuberov žiada odbery, komentáre a lajky. 

6 krokov ako zarobiť peniaze na YouTube 

1. Vyberte si vhodnú tému vášho kanálu  

Výber témy vášho kanálu bude asi najdôležitejšie rozhodnutie čo môžete urobiť. V začiatkoch YouTube, zhruba od rokov 2005 – 2008, bolo možné robiť takzvané vlogy (video blogy) o vašom živote a každodenných veciach čo zažijete. Pokiaľ nežijete život celebrity, tento formát v 2022 alebo 2023 už fungovať nebude. 

Všeobecné vlogy na YouTube v roku 2022/2023 už nefungujú

Pre úspech na YouTube si musíte vybrať špecifickú tému, tému ktorú ovládate a ktorá vás baví. 

Kanály s témamí pre firmy (napr. o marketingu, o daniach, a podobne) budú vždy ťažšie rásť ako kanál, ktorý sa venuje témam, pri ktorých sa človek dokáže zabaviť a zrelaxovať, ako napr. kanál o filmoch, varení, celebritách, financiách. 

Na ukážku, zoberme si top 30 kanálov na svete.

29 z 30 má obsah, pri ktorom ľudia môžu relaxovať a zabaviť sa. Na priečke 30 sú noviny, čo je do určitej miery tiež obsah určený pre voľný čas.

Téma vášho kanálu neovplyvní len to ako rýchlo dokáže rásť, ale aj to akú budete mať konkurenciu a koľko budú značky a YouTube ochotní vám zaplatiť za reklamu na vašom kanáli. 

2. Naštudujte si svojich (budúcich) odberateľov a konkurenciu

Predtým ako začnete s nahrávaním prvého videa, musíte porozumieť čo vaša cieľová skupina chce vidieť, čo vaša konkurencia produkuje, a ako môžete vytvoriť videá lepšej kvality. 

Existujú dve veľmi užitočné nástroje na analýzu konkurencie a trendov. 

Jeden nástroj sa volá VidIQ. VidIQ je možné integrovať do vášho Chrome prehliadača a umožní vám vidieť zaujímavé dáta týkajúce sa vašich videí ale aj konkurencie – ako napríklad priemerné vzhliadnutia na danú tému, aké bude ťažké bojovať o videnia, alebo kto je najväčší konkurent pre danú tému. 

Ak by ste chceli vytvoriť kanál o varení, a vaše prvé video by bolo o varení špagiet, VidIQ by vám ukázalo, mimo iné 50/100 ťažkosť, top konkurenta Lidl a iné informácie.

Druhý nástroj je Biteplay. Podobne ako VidIQ, Biteplay vám ukáže informácie, ktoré vám pomôžu v plánovaní videí, napríklad, aká je priemerná dĺžka top videí, aký dlhý je názov, alebo aké slová sú použité v popise. 

3. Sústreďte sa na kvalitu 

Konkurencia na YouTube od iných tvorcov obsahu je skutočne ohromná. 

Momentálne je na YouTube viac ako 800 miliónov videí a každý deň sa na YouTube nahrá približne 3,7 miliónov nových videí – to je približne 271 330 hodín videoobsahu denne.

Na YouTube sa denne pridá 3,7 miliónov nových videí

Takže ak obsah, ktorý vytvárate nie je kvalitný a nebude vyčnievať z davu, váš kanál nikdy neporastie. 

Kvalita obsahu – na základe vašej analýzy, usúďte aké populárne videá môžete urobiť lepšie ako vaša konkurencia. Spýtajte sa otázky ako napríklad:

 • Môžem urobiť video, ktoré je detailnejšie?
 • Môžem urobiť video, ktoré je aktuálnejšie?
 • Môžem urobiť video s lepšou produkciou (zvuk, prehľadnosť, editovanie, atď.)? 

Kvalita produkcie – ak iba začínate, nemusíte hneď investovať do drahej kamery, väčšina smartfónov na video kvalitu postačí. Avšak jeden aspekt, ktorý ľudia odpustiť nevedia je zlá kvalita zvuku. 

Naštastie, ani toto nemusí byť problém. Jednoduchý, malý lavalier mikrofón vám bohato postačí. 

Ceny sa pohybujú od 10 EUR do 30 EUR. 

Ako posledný bod v rámci kvality produkcie, je kvalita svetla. Znovu, netreba hneď začať s drahými svetlami. Prirodzené svetlo z okna vám postačí. 

Časom môžete investovať do svetiel, ktoré výrazne zlepšia produkčnú kvalitu vášho videa. YouTuber Ben Johnson skvelo vysvetluje, ako aj za málo peňazí dokážete vytvoriť profesionálnu kvalitu videí vďaka správnemu nastavenie svetiel a kamery.

4. Obsahový plán a plán produkcie

Jeden z dôvodov, prečo mnoho ľudí zlyhá na YouTube je (ne)pravidelnosť pridávania nových videí.

Nahrávať musíte pravidelne, aspoň jeden krát do týždňa a ideálne by ste mali nahrať aspoň 52 videí, kým váš kanál nadobudne efekt snehovej gule. To znamená aspoň rok pravidelného nahrávania. 

Vytvorenie obsahového plánu je jeden z najjednoduchších spôsobov ako sa uistiť, že v skutku vaše ciele s YouTube dodržíte a dosiahnete.

Vo vašom obsahovom pláne si stanovíte, aké video budete publikovať a kedy. 

Ak si nie ste istí kde začať – na začiatok sa sústreďte na tento typ obsahu: 

 • Často kladené otázky vaša cieľová skupina môže mať 
 • Vylepšené videá, ktoré sú už populárne a majú veľa videní 
 • Trendy, ktoré sú momentálne populárne a ľudia s veľkou pravdepodobnosťou hľadajú 

Plán produkcie vám podobne ako obsahový plán pomôže dodržiavať pravidelnosť nahrávania a publikovania videí. 

Určite si dni, kedy video naplánujete, napíšete si poznámky alebo scenár, kedy video nahráte, upravíte, publikujete a propagujete.

Váš plán produkcie môže byť napríklad takýto:

Pondelok – Analýza konkurenčných videí 

Utorok – Poznámky / scenár 

Streda – Natáčanie + úpravy 

Štvrtok – Posledné úpravy + zverejnenie

Piatok – Propagácia

Sobota – Propagácia

Nedela – Propagácia

5. Propagujte svoj kanál 

Keďže konkurencia je taká tvrdá, jednoducho vytvárať videá a čakať kým získate tisícky odberateľov nie je optimálna stratégia na úspech. 

Váš kanál musíte aktívne propagovať. Dobré pravidlo (pomer) je 1:4 v rámci času tvorením a času propagácie.

Takže za každú jednu hodinu čo strávite vytváraním obsahu (scenár, natáčanie, atď.), by ste mali stráviť minimálne štyri hodiny propagovaním vášho videa.

Ako propagovať vaše video:

 • Nastrihajte vaše video na menšie časti a publikujte ho na sociálnych sieťach
 • Publikujte ho na vašom blogu (ak nemáte, vytvorte si ho)
 • Odošlite newsletter s vašim novým videom vašim odberateľom (ak nemáte ešte newsletter, tak ho začnite odosielať) 
 • Píšte blogy na verejné platformy ako Denník N, alebo SME, a pridajte link na váš YouTube do informácií o autorovi
 • Spolupracujte s inými tvorcami obsahu, s inými kanálmi na YouTube, podcastmi, bloggermi a podobne

6. Monetizácia s YouTube Partner Programom

Pre vloženie reklamy do YouTube do vašich videí treba požiadať o začlenenie do YouTube Partnerského Programu. Pre požiadanie treba spĺňať nasledovných päť kritérií. 

Kritérium 1 – zapnuté dvojstupňové overenie

Uistite sa, že váš Google účet má zapnuté dvojstupňové overenie. Toto zabezpečenie znamená, že svoj účet budete chrániť heslom aj druhou formou overenia (napr. telefónnym číslom).

Kritérium 2 – dodržiavanie pravidiel

Uistite sa, že váš kanál je v súlade s pravidlami (napr., že váš obsah sa nevenuje zakázanej tématike) a pokynmi od Google a že naň nie sú uvalené žiadne aktívne obmedzenia za porušenie pokynov. Keď podáte žiadosť na YouTube Partnerský Program, prejdete štandardným procesom kontroly aby Google zistil, či váš kanál spĺňa pravidlá a pokyny. 

Kritérium 3 – 1000 odberateľov a 4 000 hodín pozerania

Pre prijatie do YouTube Partnerského Programu musíte mať aspoň 1 000 odberateľov a 4 000 platných verejných hodín pozerania. Iba po dosiahnutí tohto limitu môžete požiadať o začlenenie do Partnerského Programu.

Na YouTube Partnerský program treba 1000 odberateľov a 4 000 idpozraných hodín

Kritérium 4 – žijete v krajine, ktorá má nárok na YouTube Partnerský Program

Slovensko je jedna z krajín, ktoré nárok majú. Ak žijete na Slovensku a viete to dokázať, toto kritérium spĺňate.

Kritérium 5 – prepojený AdSense účet

AdSense je bezplatná online služba od Google, ktorá vám umožňuje zarábať peniaze z vášho obsahu na internete, ako napríklad s digitálnymi bannermi na stránkach a blogoch, alebo s video reklamou na YouTube. Pre požiadanie o zapojenie do Partnerského Programu treba byť zaregistrovaný do AdSense a mať váš účet spojený s vašim YouTube kanálom.

7. Monetizácia s reklamou pre iné firmy 

Začať s reklamou pre iné firmy je možné teoreticky kedykoľvek – aj s malým počtom odberateľov (pod 1000 alebo dokonca pod 500 odberateľov), otázne ale je, kedy a koľko vám budú iné firmy ochotné za reklamu zaplatiť. 

Je dobré si pamätať, že je lepšie mať menší počet angažovaných odberateľov ako viac odberateľov, ktorí nemajú záujem o vaše videá a ktorí si produkt alebo značku, ktorú propagujete nepozrú. 

Existuje niekoľko spôsobov ako začať spolupracovať s firmami na propagácii ich značky alebo produktov za peniaze. 

Zapojte sa do affiliate programov – ako sme spomenuli v sekcii pre affiliate marketing, existujú rôzne programy, ktoré vám umožnia propagovať produkty za percento z predaja, či už ide o fyzické produkty, softvér, alebo info produkty.

ako funguje affiliate marketing

Nerobte nič a čakajte – v tomto prípade vyslovene nerobte nič okrem nových videí (poprípade affiliate marketingu) a čakajte, kým sa vám firmy ozvú s tým, že chcú aby ste propagovali ich produkty. Avšak ak máte veľmi malý kanál, táto stratégia sa vám asi nevyplatí lebo je veľmi malá šanca, že sa vám niekto ozve. 

Hovorte vo videách o produktoch jednej alebo viacerých firiem – zoberme si príklad, že máte kanál o hraní PC hier. Ak často spomínate jednu značku klávesnice, je veľká pravdepodobnosť, že tá značka alebo ich konkurencia sa vám ozve s tým, že chcú nadviazať spoluprácu a za propagáciu vám zaplatiť.

Aktívne kontaktuje firmy – či už o určitých značkách hovoríte alebo nie, posledný spôsob ako nadviazať spoluprácu s firmami je jednoducho im napísať, že máte o záujem o propagovanie ich produktov. Pre efektívny email alebo správu, v ktorom spoluprácu ponúkate, sa nezabudnite zmieniť o výhodách a úspechoch spolupráce, či už angažovanosť vašich odberateľov alebo úspech podobných predošlých kampaní.

8. Monetizácia vašej komunity 

Ako správne monetizovať komunitu bude do veľkej miery záležať od typu obsahu čo vytvárate ale aj od toho, čo vaša komunita chce. 

Ak máte kapacitu na vytváranie ešte lepšieho alebo dlhšieho obsahu, obsahu ktorý nie je úplne v súlade s pravidlami YouTube, alebo obsahu “zo zákulisia” – platená komunita kde tento obsah budete zverejňovať, ako Patreon, bude dobrá voľba. 

Ak sa váš kanál sústredí viac na životný štýl – oblečenie môže byť viac vhodné. 

Ak radi robíte živé vysielania na YouTube – platená komunita a superchaty sú v tomto prípade ideálne. 

Výhody kanálu na YouTube:

 • Po čase, potenciál pasívneho príjmu 
 • Je relatívne ľahké vytvoriť kvalitný obsah a rýchlo ak je kanál vytvorený v súlade s vašim životným štýlom (napr. cestovanie), hobby (hranie sa na PC) alebo prácou (barber, chiropraktik, personálny tréner) 
 • Potenciál neobmedzeného zárobku

Nevýhody kanálu na YouTube:

 • Vybudovanie kanálu je obyčajne ťažké a časovo náročné 
 • Vybudovanie kanálu si vyžaduje pravidelné vytváranie videí po dobu mesiacov alebo rokov
 • Nie každý bude prijatý do Youtube Partnerského Programu. Ak témy vašich videí nespĺňajú kritériá, nebudete týmto spôsobom zarábať
 • YouTube môže zmeniť pravidlá a váš kanál vyhodiť z Partnerského Programu, alebo váš kanál kompletne vymazať 

Koľko si môžeš zarobiť s YouTube kanálom?

Poďme sa podrobnejšie pozrieť na to, koľko môže YouTuber zarobiť s rôznymi druhmi monetizácie. 

Spolupráca so značkami 

V priemere si influenceri na YouTube účtujú 20 USD za video na 1 000 odberateľov. Uveďme si niekoľko príkladov:

Ak má YouTuber 10 000 odberateľov, môže si účtovať 200 USD za video so spoluprácou.  

Ak má 100 000 odberateľov, mohol by si účtovať 2 000 USD, no ak má 1 000 000, mohol by si účtovať aj 20 000 USD. Influenceri nad 1 000 000 odberateľov si často účtujú aj viac – v niektorých prípadoch až 50 000 USD za spoluprácu v jednom videu. 

Tieto ceny sú samozrejme ovplyvnené faktormi ako krajina, kde sa influencer a väčšina jeho/jej odberateľov nachádza, priemerné videnia ich videí, alebo akým témam sa daný YouTuber venuje.

YouTube Partner Program

Ak ste v Partnerskom Programe od YouTube, koľko dostanete zaplatené za reklamy, ktoré YouTube vloží do vašich videí, záleží od CPM. 

CPM v skratke znamená “cost per mille” – cena za tisíc vzhliadnutí. 

CPM v skratke znamená “cost per mille” – cena za tisíc vzhliadnutí

Dva hlavné faktory ovplyvňujú CPM videí – kategória/téma videa a krajina. 

Pod kategóriou rozumieme napríklad, či video je o autách, o peniazoch, o vzťahoch, podnikaní, a podobne. V rámci krajiny rozhoduje odkiaľ sú diváci. Poväčšine, západné (vyspelé) krajiny budú mať vyššie CPM. 


Dôvod je ten, že v týchto krajinách je viac firiem, ktoré platia za reklamu (ľudia v týchto krajinách majú väčší príjem a kúpnu silu). Keďže YouTube reklama funguje ako aukcia, kde firmy súperia o umiestnenie ich reklám vo videách, cena za umiestnenia vo videách rastie smerom hore.

YouTube algoritmus automaticky vypočíta CPM pre vaše videá na základe dát ohľadom ľudí, ktorí sledujú vaše videá a na základe obsahu vašich videí. 

Presné CPM kanálov nie sú verejne známe, vedia ich iba majitelia daných kanálov. A takisto YouTube nedáva jednej kategórii také isté CPM. CPM kolísa na základe toho, koľko sú firmy ochotné platiť za reklamu. Dáta pre americký trh sú dostupné, pozrime sa teda na tabuľku dole a na rozsah CPM rozličných kategórií. 


Zoberme si ako príklad, YouTuber ABC pred dvoma mesiacmi nahral video, kde vysvetľuje niečo o marketingu alebo konkrétne email marketingu, a spoločnosť, ktorá ponúka takýto softvér sa rozhodne inzerovať na YouTube, a YouTube vloží ich reklamu do tohto videa. 

Video má po 2 mesiacoch 75 000 videní. 

Ako vidíme, dolná hranica CPM pre email marketing je 14.55 USD a horná je 50 USD. 

To znamená, že daný YouTuber mohol zarobiť od cca. 1 091 USD 

(75 000/1000) x 14.55 = 1 091 

až po 3 750 USD za toto jedno video v prvých dvoch mesiacoch od publikácie. 

(75 000/1000) x 50 = 3 750 

Časom, video bude generovať viac videní, a YouTuber bude naďalej zarábať. 

Affiliate marketing

V sekcii 5 sme detailne prebrali affiliate marketing aj výšky provízií za fyzické produkty z Amazonu (od 4% do 20%), softvér (obyčajne od 15% do 50%) a aj info produkty (provízia môže dosahovať až 75%).

Detailný popis provízii si môžete pozrieť tu.

Spôsob 12

Zarobte si na internete (online) ako obchodník z domu

Predajcovia, predovšetkým telemarketéri, majú často nepriaznivú reputáciu. Nečudo teda, že mnoho ľudí túto prácu nechce robiť – nehovoriac o tom, že je mimoriadne náročná.

Ale pravdou je, že to je jedna z najlepších prác pre osobný a kariérny rozvoj so skvelým ohodnotením. Nie len to, existuje mnoho rôznych predajných pozícií, ktoré vám môžu vyhovovať. 

Ak ste komunikatívny, radi pracujete s ľuďmi, máte radi výzvy, a motivujú vás predovšetkým peniaze, práca predajcu môže byť pre vás. 

V tejto sekcii si vysvetlíme aké práce predajcu môžete robiť, čo zahŕňajú, a či sa kariéra v tomto odvetví oplatí.

Ako fungujú online predajcovia?

Online predajca môže fungovať ako freelancer alebo ako radový zamestnanec. Firmy v dnešnej dobe nevyžadujú toľko osobných stretnutí, takže predávať sa dá jednoducho cez internet, po telefóne, alebo cez videokomunikačné platformy ako Zoom alebo Skype.

Jedna vec je ale istá, každá firma bez výnimky chce a potrebuje zvýšenie predaju. 

Vďaka tejto skutočnosti sú predajcovia vo veľkom dopyte a keďže ich práca priamo prispieva ku ziskovosti spoločnosti, sú aj často veľmi dobre ohodnotení. 

Existuje niekoľko typov predajcov: 

 • “Outbound” predajca (môže mať množstvo názvov a funkcií ako business development rep., telefonista, a iné) – tento typ predajcu je zodpovedný za vytváranie záujmu o služby a produkty firmy, či už volaním alebo posielaním emailov.
 • “Account executive” (AE), obchodný zástupca, a/alebo “Inside sales” – tento typ predajcu už “nenaháňa” potencionálnych klientov, ale venuje sa potencionálnym klientom, ktorí prejavili záujem (či už z vlastnej iniciatívy alebo ich priniesol outbound predajca) a snaží sa im ukázať dostatok informácií a hodnoty, aby úspešne uzavrel zmluvu.
 • “Closer” – predajca v tejto role má na starosti iba uzatváranie zmlúv. Je posledný článok v procese predaja, kde musí potencionálneho klienta presvedčiť aby reálne za ich produkt alebo službu zaplatil.

Ako začať s kariérou predajcu?

Vo väčšine prípadov, nájsť si prácu ako predajca nie je ťažké, ťažšie je si tu prácu udržať. 

Mnoho ľudí túto prácu nezvládne kvôli pracovným požiadavkám a stresu – predajca musí vyprodukovať výsledok. Tento tlak z núdze produkovať výsledky je pre veľa ľudí príliš nepohodlný a túto pozíciuu radšej opustia.

Druhý dôvod, prečo ľudia končia ako predajcovia je ten, že jednoducho neprodukujú a ich zamestnávateľ nemôže odôvodniť ich plat, ak neprodukujú výsledky. 

V prípade “outbound” predaju – nájsť si prácu je relatívne ľahké, keďže táto pozícia je na spodku kariérneho rebríčku. Veľa ľudí sa na túto pozíciu hlási, veľa ľudí bude prijatých, a aj veľa veľmi rýchlo odíde. 

Pozície ako AE a “Closer” si budú vyžadovať predošlé skúsenosti v daných rolách, a vo veľa prípadoch skúsenosti v danom odvetví. 

Keďže ako predajca môžete pracovať z domu a buď ako zamestnanec alebo freelancer, prácu si môžete hľadať na rôznych miestach – na pracovných portáloch (ako Profesia), stránkach pre freelancerov (ako UpWork), na LinkedIne, alebo aj v skupinách a fórach pre predajcov alebo majiteľov firiem.

Výhody kariéry predajcu:

 • Neobmedzený potenciál zárobku (vo veľa prípadoch)
 • Rozšírite svoju profesionálnu sieť
 • Neustále vzdelávanie a profesionálny rast
 • Flexibilita 
 • Naučíte sa jednu z najdôležitejších zručností – ako presvedčiť ľudí
 • Minimálne požiadavky na vzdelanie
 • Vo väčšine prípadov atraktívne bonusy a výhody pre najlepších predajcov

Nevýhody kariéry predajcu:

 • Stres – predajcovia môžu počas práce zažiť vysokú úroveň stresu. Väčšina obchodných pozícií má kvótu, ktorú musíte splniť každý mesiac, a uchádzači o prácu majú veľkú konkurenciu . Môžete sa tiež stretnúť s ľuďmi, ktorí majú problém komunikovať, budú nepríjemní a nechcú kúpiť váš produkt, čo môže zvýšiť stres.
 • Nepredvídateľný príjem
 • Náročné očakávania
 • Nepredvídateľnosť 
 • Neustály tlak na nájdenie ďalšieho zákazníka a príležitosti

Koľko si môžeš zarobiť ako online predajca/obchodník?

Vo všeobecnosti existujú tri druhy kompenzácie pre predajcov: 

 1. Základ (fix) – v tomto prípade predajca dostáva takú istú čiastku za určený časový horizont (napr. 1000 EUR každý mesiac) bez ohľadu na to, koľko predá alebo aké výsledky vyprodukuje.
 2. Základ (fix) + provízia (variabilnú zložku) – v tomto prípade predajca dostáva takú istú čiastku bez ohľadu na to, koľko predá alebo aké výsledky vyprodukuje, ale aj províziu z predaju alebo odmenu na základe toho, čo vyprodukovali. Napríklad:

  700 EUR / mesačne + 10% z predaja 
 1. 100% provízia – predajcovia, ktorí pracujú iba na províziu, dostanú percento z toho, čo predajú a nič iné. 

Cenové ohodnotenie pre 3 typy pozícií sú rôznorodé medzi spoločnosťami, veľký a rozhodujúci faktor je odvetvie firmy ale aj ich úspešnosť – mladé alebo neúspešné firmy sa rady spoliehajú na menši fix a vyššie provízie aby minimalizovali riziko zo straty. 

Na Slovensku je práca telefonistu relatívne zle ohodnotená v porovnaní s inými krajinami. V priemere, predajca v tejto role zarobí 800 EUR až 1500 EUR brutto (fix). Táto pozícia má často variabilnú zložku pre zvýšenie motivácie. 

Odmena pre AE / obchodného zástupcu sa pohybuje od 1000 EUR do 2000 EUR brutto (fix). Táto pozícia má taktiež často variabilnú zložku pre zvýšenie motivácie. 

Spôsob 13

Zarobte si ako vývojár no-code developer (vývojár)

V tejto sekcii sa pozrieme ako začať pracovať v IT sektore ako vývojár. Na rozdiel od práce predajcu, vlastnosti a schopnosti vývojárov sú celkom iné. 

Namiesto práce s ľuďmi vysokého EQ budete potrebovať analytické myslenie a zmysel pre detaily.

Ak si ale myslíte, že je pre vás už neskoro aby ste sa stali vývojárom, nebojte sa. Táto sekcia vám ukáže ako nájsť školenia a následne prácu bez toho, aby ste išli na vysokú školu a strávili roky učením. 

V prípade, že sa vám kariéra vývojára bude stále zdať komplikovaná a dlhá na začatie, ukážeme vám relatívne nový koncept: prácu no-code vývojára.

Ste pripravení? Pustime sa do toho!

Kto sú vývojári?

Vývojár môže byť tiež známy ako developer, počítačový programátor, programátor, softvérový kóder alebo softvérový inžinier.

Vývojár je kľúčovou osobou za všetkými softvérovými aplikáciami. Vo všeobecnosti vývojári dobre ovládajú aspoň jeden programovací jazyk a sú zbehlí v štruktúrovaní a vývoji kódu pre softvér alebo program. V závislosti od pracovnej úlohy a typu vyvinutého softvéru môže byť vývojár klasifikovaný ako vývojár softvéru, vývojár aplikácií, mobilný vývojár, webový vývojár atď.

Hoci hlavnou úlohou je písanie kódu, vývojár môže tiež zhromažďovať požiadavky na softvér, dizajn alebo celkovú softvérovú architektúru, softvérovú dokumentáciu a ďalšie súvisiace procesy vývoja softvéru.

Kto sú no-code developeri?

Vysvetlime si najprv čo znamená “no-code”. 

No-code znamená vývoj bez kódu. Vývoj bez kódu je typ vývoja webu alebo softvéru, ktorý umožňuje neprogramátorom a programátorom vytvárať softvér pomocou grafického rozhrania namiesto písania kódu.

V praxi to znamená používanie no-code platforiem ako Bubble.io, ktoré vám umožnia vytváranie softvéru s pomocou grafických elementov (zjednodušene povedané obdĺžniky, šípky, atď.) ktoré môžete umiestniť na obrazovke miesto písania kódu. 

Ako začat s kariérou developera / vývojára?

Ak nemáte žiadne skúsenosti s vývojom softvéru a nemáte čas ísť na vysokú školu sa to naučiť, existuje mnoho bezplatných a platených firiem, ktoré vás do pár mesiacov (3-6 mesiacov) naučia programovať, a v niektorých prípadoch vám dokonca ponúknu prácu alebo vám pomôžu prácu získať. 

Na tvz. code bootcampe vás naučia kódovať do 3-6 mesiaocv

Takéto stránku sú napríŕiklad:

 • App Academy
 • Codesmith
 • devCodeCamp
 • Devmountain
 • Flatiron School
 • Fullstack Academy
 • Galvanize (Hack Reactor)
 • General Assembly

Výhody kariéry developera:

 • Vývojári sú veľmi žiadaní na pracovnom trhu
 • Voľnosť rozhodnúť sa, či budete pracovať pre jednu firmu alebo pracovať na voľnej nohe 
 • Vysoký plat
 • Možnosť diverzifikovať zručnosti do rôznych kódovacích jazykov
 • Práca v tíme ale aj individuálne – práca softvérového vývojára vám môže poskytnúť príležitosť pracovať v tíme a samostatne. Pri budovaní softvéru je celkový projekt často rozdelený na menšie komponenty, pričom jednotlivé úlohy preberajú vývojári.
 • Neustále vzdelávanie.
 • Možnosť práce pre zahraničné firmy, ktoré ponúkajú v priemere 200-300% vyššie ohodnotenie

Nevýhody kariéry developera:

 • Stať sa vývojárom nie je jednoduché a nie každý sa ním môže stať 
 • Často veľmi veľa práce a projektov
 • Stres 
 • Neustála potreba učiť sa 
 • Potrebujete dôkladný a premyslený kariérny plán
 • Kvalitné kurzy a programy, ktoré vám pomôžu sa stať vývojárom sú relatívne drahé (1000 EUR až 20 000 EUR)

Koľko peňazí si môžeš zarobiť ako vývojár?

V priemere, na Slovensku junior vývojár zarobí cca. 1500 až 2000 EUR / mesiac, pričom senior vývojár zarobí cca. 2500 EUR / mesiac až 4000 – 6 500 EUR / mesiac, čiže 30 000 EUR až 78 000 EUR ročne. 

V zahraničí je to pomerne viac, napríklad v USA vývojár zarobí v priemere 105 000 USD ročne. 

Ak pracujete na voľnej nohe, váš klient vám bude platiť na hodinovej báze. Koľko táto čiastka bude záleží na kodovacom jazyku, vašej skúsenosti, ale aj vašej schopnosti sa predať. 
Ceny za hodinu sa môžu pohybovať od 15 EUR až po 130 EUR za hodinu. 

V rámci no-code vývojárov, hodinové sadzby sú podobné, avšak dĺžka projektu zvykne byť kratšia.

Spôsob 14

Zarob si ako (mikro) influencer na sociálnych sieťach

Myslíte si že na to, aby ste sa stali influencerom bezvýhradne potrebujete postavu ako model/ka a neobmedzený zdroj peňazí na očarujúci životný štýl? 

Nie! 

Je veľa influencerov s týmito atribútmi, ale nie sú nutné. 

Na rozdiel od propagovania produktov, ako influencer budujete svoju značku a do určitej miery vy ste ten hlavný produkt! 

V tejto sekcii vám ukážeme ako si vybudovať odberateľov (followerov) vytváraním obsahu o tom, čo vás skutočne zaujíma a bez toho, aby ste stratili svoju unikátnosť a ako vašich odberateľov speňažiť aj keď ich máte iba zopár.

Ako zarábajú influenceri?

V dnešnej dobe je naša spoločnosť do značnej miery ovplyvnená sociálnymi sieťami. Influenceri na sociálnych sieťach sú novodobé celebrity, s tisíckami a vo veľa prípadoch, miliónmi odberateľov a fanúšikov, ktorí ich počúvajú a nasledujú v módnych trendoch

ale aj názoroch.

Vďaka tomuto vplyvu dokážu influenceri generovať peniaze ovplyvňovaním nákupných rozhodnutí iných ľudí. 

Toto ovplyvnenie sa deje hlavne na sociálnych sieťach ako Instagram, TikTok, YouTube, Twitter (menej populárny na Slovensku) a Facebook, ktorý je stále tá najväčšia platforma aj napriek tomu, že stráca na popularite.

Facebook má 2,9 miliardy používateľov na mesačnej báze

Influenceri zarábajú peniaze propagáciou vecí prostredníctvom sponzorovaných príspevkov, affiliate/pridružených odkazov a iných metód.

V praxi, značka sa dohodne s influencerom na určitej aktivite, ako napríklad na zdieľaní reklamnej fotky, videa, story, reel, alebo na jednoduchej zmienke o nich, ale za finančnú (alebo inú, napr. barter) odmenu.

Ako sa stať influencerom?

Najdôležitejšie čo každý influencer musí mať sú odberatelia, ktorých nemusí byť iba veľa (ale samozrejme čím viac tým lepšie), ale musia byť aj aktívny a responzívny na obsah, ktorý influencer publikuje, a to vo forme likov, zdieľaní, komentárov a pozerania príspevkov. 

Ak rozmýšľate o tom, ako sa stať influencerom, najprv treba začať s týmto cieľom na mysli.

1. Rozhodnite sa o platforme a téme vášho profilu 

Existuje mnoho sociálnych sietí a aj keď sa v rámci funkcií časom začinajú viac a viac na seba podobať, ich cieľové skupiny sa líšia, a ako dôsledok, typ obsahu, ktorý je populárny na rôznych platformách sa bude tiež líšiť.

Budovať profil a odberateľov sa dá na rozličných platformách naraz, ale influenceri, ktorí sa sústredia na zdokonalenie tvorby obsahu pre jednu platformu, sú väčšinou úspešnejší. 

Aký obsah budete chciet vytvárať teda bude do značnej miery diktovať vašu hlavnú platformu.

Chcete vytvárať obsah detailnejšieho charakteru, ako napr. recenzie áut, cestovanie, alebo chcete niečo učiť? YouTube je asi správna voľba. 

Ak chcete vytvárať podobný obsah, ale kratší – Instagram bude lepší. No a ak chcete vytvárať ešte kratši obsah a/alebo vtipné videá, TikTok bude pre vás ideálny.

2. Vytvárajte obsah, ktorý funguje 

Ako bolo už uvedené, treba zvážiť aký obsah chcete vytvoriť a uistiť sa, že je v súlade s platformou, na ktorej budete aktívny. 

Druhá otázka ale je, aký obsah bude fungovať. 

Na rozdiel od iného modelu zárobku peňazí na sociálnych sieťach (napr. kanál o varení na YouTube), ako influencer musíte vytvoriť obsah primárne o vás. 

Podľa výskumu od DataReportal, 35,4 percenta používateľov internetu tvrdí, že sociálne siete využíva na vyplnenie voľného času. 

35,4% používateľov internetu tvrdí, že sociálne siete využíva na vyplnenie voľného času.

Táto štatistika nám napovie, že obsah musí byť podmanivý – či už to dosiahnete krásnymi fotkami a videami vás alebo exotických miest. 

Čím zaujímavejší a unikátny obsah budete tvoriť, tým väčšie množstvo ľudí vás bude sledovať aby boli vždy informovaní o vás a o tom, čo robíte!

V posledných rokoch sa zameranie sociálnych sietí zmenilo z fotiek na videá – takže je ideálne sa prispôsobiť a publikovať predovšetkým videá. 

Dáta od SproutSocial to očividne potvrdzujú. Napríklad na Instagrame, videá získavajú o 21,2 % viac interakcií v porovnaní s obrázkami a o 18,6 % viac interakcií v porovnaní s príspevkami s niekoľkými fotkami.

Videá na Instagrame získavajú o 21,2 % viac interakcií v porovnaní s obrázkami

Príbehy influencerov, ktorým závratne narástli ich profily je veľa, ako napríklad Kar Brulhart, ktorá išla z 0 na 45 000 videní v priebehu 10 mesiacov s pomocou reels na Instagrame.

3. Vytvárajte kľúčové spolupráce s inými tvorcami a influencermi 

Spolupráce s inými influencermi sú nenahraditeľné v tom, ako rýchlo dokážu zrýchliť rast vášho profilu. 

Ako prvý krok sa musíte rozhodnúť s kým budete spolupracovať. Na rozdiel od tradičnej firmy alebo “podnikania”, tu sa konkurencie báť nemusíte, keďže priamo o zákazníkov nesúperíte. kde buď vy, alebo vaša konkurencia daného zákazníka stratí.  

Ľudia predsa môžu sledovať obsah od mnohých ľudí, a aj tak robia.

Takže jedna možnosť je nadviazať spoluprácu s niekým, kto sa venuje tým istým alebo podobným témam a obsahu. 

Druhá možnosť je spolupráca s influencermi alebo značkami, ktorí sú v inom odvetví ale majú takú istú cieľovú skupinu. 

Napríklad, ak chcete preraziť ako fitness influencer, môžete spolupracovať s inými ľuďmi z fitness prostredia, alebo aj s influencermi, ktorí sa venujú témam ako autá, personálny rozvoj, alebo finančný rozvoj. 

Demograficky, skupiny odberateľov budú asi podobné – mladí ambiciózni ľudia, poväčšine muži. A teda šance sú, že záujmy sa budú prekrývať a budú mať záujem nie len o autá, ale napríklad aj o posilňovanie.

Ako spolupracovať s inými influencermi alebo značkami?

Existujú dva hlavné spôsoby, ako spolupracovať:

 • Tvorte spoločný obsah (videá, fotky) 
 • Tzv. shout out – zmieňte toho druhého vašim odberateľom, a oni urobia to isté pre vás 


Porozumejte svojim dátam a analyzujte čo funguje

Akúkoľvek aktivitu vynaložíte, je nutné podrobne skúmať čo funguje a čo nie, a na základe toho urobiť potrebné zmeny. 


Následne treba tieto zmeny zase monitorovať. 

Všetky veľké sociálne siete ponúkajú určitý typ analýzy dát a výkonu. 

Instagram je v tomto smere nesmierne účinný. S pomocou ich analytickej funkcie môžete veľmi rýchlo zistiť či určitý typ videa alebo fotky je efektívny alebo nie. 

Spojte sa s potencionálnymi klienti

Mať mnoho odberateľov je skvelé, ale prirodzene pointa tvorenia obsahu a nadobúdania odberateľov (aktivita, ktorá v mnoho prípadoch trvá roky) je to, aby ste vaše úsilie speňažili. 

Ak máte veľký following, šance sú že relevantné značky sa vám ozvú samé. Ak ale v tomto štádiu ešte nie ste, treba sa relevantným značkám ozvať a spoluprácu navrhnúť. Napísať danej firme na Instagrame je asi najjednoduchšie. 

V prípade, že vy alebo vaša vyhliadnutá značka na Instagrame nie ste, email postačí. 

Odporúčame písať relevantné emaily a správy, ktoré vyzdvihnú prečo práve vy ste tá správna voľba pre propagovanie ich služieb a produktov.

Vytvorenie obsahu o produktoch a značkách, s ktorými nemáte formálnu spoluprácu im naznačí, že ich produkty sa vám skutočne páčia a že pre ne máte reálne nadšenie. 

Faktory ako vysoká relevantnosť a skutočné nadšenie pre ich produkty sú niekedy dostačujúce a rozhodnú vo váš prospech, predovšetkým v prípadoch, keď váš following nie je až taký veľký ako by ste si (alebo daná značka) priali.

Kto je mikro influencer? 

Ak si myslíte, že speňažiť vašu značku sa dá iba ak máte stovky tisíce alebo milióny odberateľov, tak sa mýlite. 

Influenceri sa totiž dajú klasifikovať do tried podľa toho, koľko odberateľov majú. 

 • Nano influencer: 1000 – 10 000 odberateľov
 • Mikro influencer: 10 000 – 50 000 odberateľov
 • Stredný influencer: 50 000 – 500 000 odberateľov
 • Macro influencer: 500 000 – 1 mio odberateľov
 • Mega influencer: 1 mio odberateľov a viac

Skutočnosť je taká, že sa dá spolupracovať s firmami v každom štádiu vášho rastu, či už ste influencer čo má 100 000 odberateľov, alebo ak ste mikro alebo nano influencer. 

Mnoho značiek dokonca preferuje spolupracovať s nano a mikro influencermi. Dôvodov je mnoho, napŕiklad:

 • Malé množstvo odberateľov signalizuje skalných fanúšikov, ktorí influencerovi dôverujú
 • Menší influenceri zvyknú byť extrémne relevantní pre jeden segment – napríklad niekto, kto tvorí obsah iba o reštauráciách v Bratislave bude mať menší following ako niekto, kto sa venuje cestovaniu ako takému. Ale na druhej strane, ak chcete aby propagoval vašu reštauráciu v Bratislave, tento influencer bude extrémne relevantný.
 • Autenticita – menší influenceri nemajú žiadny alebo len veľmi malý zárobok z ich aktivít. Tým pádom všetko čo robia, vrátane produktov o ktorých rozprávajú, sú skutočne dobré a užitočné. V zásade tieto produkty propagujú zadarmo a tým pádom je skoro isté, že sa dá na ich názor spoľahnúť. V prípade veľkých influencerov, ktorí dostanú za reklamu veľmi bohato zaplatené, si už nemôžeme byť  istí.
 • Cena – v mnoho prípadoch sa cena spolupráce odvíja od množstva odberateľov. Ak ich máte málo, mali by ste si aj menej účtovať. Menšia cena bude pre mnoho značiek prívetivá a budú chcieť spoluprácu jednoducho skúsiť.

Ak ste mikro influencer, alebo ak máte iba pár tisíc odberateľov (technicky nano influencer) a chcete váš profil speňažiť, kontaktujte relevantné značky a vyzdvihnite mimo iné aj tieto štyri dôvody, prečo sa s vami oplatí spolupracovať napriek vášmu malému profilu. 

Byť influencerom – výhody:

 • Potenciál veľmi dobrého zárobku.
 • Budovanie komunity, ktorú môžete monetizovať mnoho spôsobmi aj v budúcnosti.
 • Sláva a uznanie.
 • Možnosť vybudovať značku influencera popri hobby, napr. hranie PC, varenie alebo cestovanie.
 • Produkty a eventy zadarmo.
 • Príležitosť pracovať so značkami, ktoré máte radi.

Byť influencerom – nevýhody:

 • Stať sa influencerom je ťažké a časovo náročné
 • Stále musíte produkovať nový obsah (platformy ako YouTube vám umožnia zarábať pasívne aj keď časom prestanete pridávať nové videá)
 • Budete na očiach verejnosti a môžete mať veľa kritikov
 • Neistota – influencer musí neustále hľadať nové spolupráce so značkami, aby si udržal príjmy

Koľko peňazí si môžeš zarobiť ako influencer?

Koľko si individuálny influencer účtuje za spoluprácu záleží od faktorov ako: odvetvie, počet odberateľov, angažovanosť ich odberateľov (aké percento odberateľov reaguje na príspevky vo forme lajkov, komentárov, klikov na odkazy) a typ spolupráce (fotka iba na 1 deň, permanentná fotka, story, atď.)

V rámci cien, zoberme si príklad. Ak máte e-shop a chcete jeden príspevok a story, môžete čakať zhruba tieto ceny:

 • Influencer s ~10 000 odberateľmi: 50 EUR až 70 EUR
 • Influencer s ~20 000 až 30 000 odberateľmi: 200 EUR
 • Influencer s ~50 000 až 100 000 odberateľmi: 500 EUR až 1 000 EUR a viac


Spôsob 15

Zarábaj peniaze tradovaním alebo investovaním

Investovanie a tradovanie je pre mnoho ľudí záhadou. V porovnaní s inými krajinami, finančná gramotnosť na Slovensku je stále relatívne nízka. 

Pre mnoho ľudí investovanie začína a končí s produktmi, ktoré im ich banka ponúkne. 

Práve preto je jedným z hlavných cieľov Fér Financie zvyšovať finančnú gramotnosť a priblížiť širšej verejnosti tie najvýhodnejšie finančné produkty, či už zo slovenského alebo zahraničného trhu. 

Ak už aktívne investujete alebo len máte záujem zistiť ako vaše peniaze môžu pracovať a zarábať vám miesto strácania hodnoty kvôli inflácii, v tejto sekcii si jasne a zrozumiteľne vysvetlíme najlepšie spôsoby ako zarobiť tradovaním a investovaním. 

Som si istý, že niektoré informácie v tejto sekcii vás prekvapia!

Aký je rozdiel medzi tradovaním a investovaním?

Investovanie a tradovanie sú dve veľmi odlišné metódy pokusu o zisk na finančných trhoch. 

Vo všeobecnosti investori hľadajú väčšie výnosy počas dlhšieho obdobia prostredníctvom nákupu a držania akcií alebo pomocou príjmov z dividend. Traderi naopak využívajú rastúce a klesajúce trhy na vstup a výstup z pozícií v kratšom časovom rámci, pričom získavajú menšie a častejšie zisky.

Ako začať s tradovaním?

Retail traderi sú už roky fascinovaní možnosťou rýchleho zárobku na burze alebo na forexovom trhu, a vďaka kryptomenám, toto nadšenie bolo v posledných pár rokoch znovu zapálené.

Online tradovacie platformy, ich pekné grafy a pákový efekt vám v priebehu niekoľkých sekúnd a pár klikov umožní sa zapojiť do vzrušujúcej aktivity s možnosťou veľkého zárobku. 

V tejto príručke sme zatiaľ prebrali 14 overených spôsobov ako zarobiť peniaze online, no predtým ako prejdeme na tradovanie, podrobnejšie sa pozrime na to, či tradovanie je “overený” spôsob ako zarobiť peniaze online. 

 • Jedna štúdia brazílskych obchodníkov s futures zistila, že 97% denných traderov stratilo peniaze počas obdobia 300 dní.
 • Ďalšia štúdia denných traderov na Taiwane v rokoch 1995 až 2006 zistila, že iba 5% denných obchodníkov je ziskových.
 • Štúdia Americkej komisie pre cenné papiere a burzu o forexových obchodníkoch zistila, že 70% obchodníkov príde v priemere o peniaze každý štvrťrok a obchodníci zvyčajne stratia 100% svojich peňazí do 12 mesiacov.
 • Štúdia denných obchodníkov eToro zistila, že takmer 80% z nich stratilo peniaze počas 12-mesačného obdobia a priemerná strata bola 36%.

Na základe týchto štúdií možno usúdiť, že drvivá väčšina denných a retail traderov stratí skoro všetky peniaze – v tom lepšom prípade – a v tom horšom, stratia všetky peniaze. 

Tým pádom tento spôsob online zárobku ja ďaleko od overeného a istého. Na základe tejto skutočnosti vám neodporúčame s tradovaním začať pokiaľ nemáte profesionálne skúsenosti.

Ako začať s investovaním?

Najrýchlejší spôsob ako zarobiť investovaním je spolupracovať so špecialistami, ktorí sa nielen uistia, že rozumejú vašej situácii a preferenciám, ale ktorí sú taktiež odborníci v rámci investícií a finančných trhov. 

Vo Fér Financie pomáhame našim klientom na mieru nastaviť investičné produkty pre dosiahnutie dlhodobej finančnej stability a zárobkov. 

Na rozdiel od bánk alebo iných firiem, my za vás zanalyzujeme viac ako 2000 fondov a iných finančných produkov, aby sme pre vás vybrali to, čo je pre vás najvhodnejšie. 

Túto analýzu ponúkame v rámci našej bezplatnej služby Investičná mapa. 

Viac sa môžete dozvedieť vo videu: 

Ak máte záujem o vypracovanie bezplatnej Investičnej mapy, neváhajte nás kontaktovať. 

Výhody investovania:

 • Po niekoľkých rokoch možnosť aj vyššieho zárobku 
 • Ak nechcete, nemusíte sa o nič zaujímať alebo študovať – my sa o všetko postaráme
 • Vo Fér Financie vám dokážeme nastaviť investičnú stratégiu podľa vašich podmienok a tolerancii k riziku
 • Môžete začať s málo peniazmi
 • K svojim peniazom sa dostanete rýchlo – likvidita je plusom akcií. Pri niektorých investíciách, ako sú nehnuteľnosti napríklad, je nemožné z nich len tak vybrať časť alebo celú svoju hodnotu okamžite alebo v krátkom čase.
 • Ochránite si peniaze pred infláciou 

Nevýhody investovania:

 • S investovaním je spojené riziko straty kapitálu a výnosy nie sú garantované 
 • Akciové trh sú volatilné. Aj ked postupom času vždy stúpajú, na krátkodobej báze môžete zažiť dočasné poklesy.
 • Ak neviete čo robíte, môžete stratiť veľa peňazí. Ak nemáte skúsenosti a máte záujem investovať, kontaktujte nás emailom alebo si vyžiadajte bezplatnú Investičnú mapu.

Koľko peňazí si môžeš zarobiť investovaním?

Koľko si môže človek zarobiť investovaním záleží od veľa faktorov, ale hlavne: 

 • Do čoho sa investuje
 • Na aký časový horizont sa investuje 

Ak by ste mali záujem prebrať špecifický fond alebo investičnú stratégiu, môžete sa nás spýtať verejne v sekcii Finančná poradňa, alebo nám priamo napíšte.

Spôsob 16

Predávajte na Amazone s Amazon FBA

Po Etsy vám prinášame ďalšiu platformu, ktorá vám umožní s jednoduchosťou predávať produkty cez internet. 

Základy online predaja a výberu produktov sme si už prebrali, teraz si ukážeme ako sa dajú tieto užitočné vedomosti a koncepty preniesť na najväčšiu predajnú stránku na svete – Amazon. 

V rámci spustenia predaju je Amazon komplikovanejší ako Etsy, no potenciálny zárobok a sofistikovanosť služieb sa s Etsy nedajú porovnať. 

Ukážeme si ako vybrať správny produkt pre Amazon, ako sa zaregistrovať, ako poslať produkty do skladov Amazonu, a na záver si prejdeme štatistikami, ktoré poukazujú na to, aký zárobok môžete očakávať.

Ako funguje predaj na Amazone?

Amazon je najväčší online predajca na svete a popredný poskytovateľ cloud služieb. Amazon odošle približne 1,6 milióna balíkov denne.

Amazon odošle približne 1,6 milióna balíkov denne

Spoločnosť Amazon, ktorá pôvodne začala ako online kníhkupectvo, sa zmenila na internetový obchod poskytujúci ohromný sortiment a inventár, ktorý spotrebiteľom umožňuje nakupovať takmer čokoľvek, vrátane oblečenia, kozmetických potrieb, jedla, šperkov, kníh, filmov, elektroniky, potrieb pre domáce zvieratá, nábytku, hračiek, záhradných potrieb a potrieb pre domácnosť.

zarabajte panieze s amazon FBA

Zarábať peniaze s Amazonom sa dá pomocou ich služby FBA – Fulfillment by Amazon (voľne preložené, sprostredkované Amazonom). 

Amazon FBA funguje nasledovne: 

 1. Pošlete vaše produkty do skladov Amazonu 
 2. Amazon spracuje vaše produkty v ich skladoch 
 3. Zákazník si od vás kúpi vaše produkty na stránke Amazonu 
 4. Amazon zabalí a pošle produkt zákazníkovi 

Ak to znie jednoducho, to preto, lebo to naozaj je!

A nie len to, FBA je aj veľmi efektívne. 66% z 10 000 najlepších predajcov na Amazone používa FBA (namiesto zasielania produktov z vlastných skladov). Avšak všetky tieto skvelé FBA služby nie sú zadarmo.

66% z 10 000 najlepších predajcov na Amazone používa FBA

Amazon FBA poplatky

 • Percento z predaja: 15% (alebo menej, obyčajne medzi 8% až 15%). Tento poplatok si Amazon účtuje za každý produkt, ktorý sa na ich platforme predá.
 • Individuálne poplatky za položku alebo predplatné: Ako predajca na Amazone, máte na výber z dvoch typov účtov – profil Individuálneho predajcu alebo profil Profesionála.
  • Individuálny predajca platí: 0,99 EUR
  • Profesionálny predajca: 39,99 EUR / mesiac (ale už neplatí poplatok za predaný produkt ako Individuálny predajca)
 • Poplatky za spracovanie objednávky (vyzdvihnutie zo skladu, zabalenie, odoslanie): záleží od váhy, rozmerov, ročného obdobia (keď je veľa dopytu alebo málo) a či produkt je oblečenie alebo nie. Najlacnejší poplatok za spracovanie produktu (ktorý nie je oblečenie), je cca. 2,50 EUR až 3 EUR. Oblečenie začína na cca. 3,50 EUR. Tieto ceny sú absolútne minimá.
 • Poplatky za skladovanie: Amazon si účtuje mesačnú sadzbu na základe typu produktu, veľkosti a ročného obdobia. Ceny začínajú na 0,83 EUR za 0.028 mᶟ (od januára do septembra) a šplhajú sa na cca. 2,40 EUR za 0.028 mᶟ.

Ako začať predávať na Amazone?

1. Nájdite ten vhodný produkt 

Výber vhodného produktu na predaj na Amazone sa líši od výberu produktov na predaj cez dropshipping a aj od tradičných e-shopov, pri ktorých produkty skladujete vo vlastných skladoch. 

Na rozdiel od dropshippingu, pri Amazon FBA musíte reálne kúpiť váš inventár. Takže proces výberu vhodných produktov musí byť podstatne detailnejší, keďže pri dropshippingu si môžete vyplniť celý obchod produktmi, ktoré možno predáte alebo možno nie – v každom prípade sa nič nestane, keďže ste za tie produkty nič nezaplatili a má ich výrobca.

Pri Amazon FBA musíte investovať do produktov, do poštovného, a platiť Amazonu za skladovanie. 

Na rozdiel od dropshippingu, Amazon FBA má väčšie počiatočné náklady

Druhý rozdiel medzi Amazon FBA produktmi a produktmi, ktoré sa predávajú cez tradičný e-shop alebo dropshipping je ten, že sa nemusíte vyznať do toho, čo predávate (ale samozrejme to je odporúčané). Tradičné e-shopy potrebujú reklamu, napr. na sociálnych sieťach, blogoch, atď. 

Avšak pri Amazon FBA, váš produkt/obchod môže byť úspešný čisto iba vďaka tomu, že je na Amazone, alebo na základe reklamy, ktorú robíte znovu iba na Amazone, a nie externe. To znamená, že žiadny extra obsah ohľadom vášho produktu nie je nutný. 

Ako teda nájdete vhodný produkt? Podobne ako pri dropshippingu, existuje niekoľko online platforiem, ktoré vám ponúknu užitočné dáta ohľadom predaja a trendov produktov. 

Na rozdiel od dát pre Aliexpress, ktoré môžu naznačovať krátkodobé trendy, je lepšie sa pozrieť na dáta pre Amazon. 

Popredná platforma na prieskum produktov je JungeScout. JungleScout ponúka viac ako 18 funkcií, ktoré vám pomôžu nájsť ten správny produkt ale aj manažovať váš Amazon obchod. 

Pre prieskum produktov majú napríklad rozšírenie pre Chrome, ktoré vám umožní zistiť popularitu produktov, dostanete kľúčové štatistiky vrátane dopytu po produktoch, konkurenčných údajov a prognóz zisku priamo z produktových stránok na Amazone.

Takisto môžete zobraziť grafy historických údajov, ako sú mesačný predaj, cena a hodnotenie, ako aj aktuálne údaje, ako sú poplatky za produkt, hodnotenie kategórie, skóre kvality a ďalšie. 

Popularitu môžete tiež skúmať analýzou organických predajov proti predajom z platenej reklamy. 

Tieto dáta sa dajú zoradiť podľa denných, mesačných alebo vlastných rozsahov dátumov a takisto je možné si pozrieť ďalšie metriky produktu, ako sú cena za kliknutie alebo počet návštevníkov na produktovej stránke. 

Keď už viete, aký produkt chcete predávať, treba sa rozhodnúť, či budete predávať produkty pod ich originálnou značkou, alebo, či si na produkty dáte svoju vlastnú značku (tvz. white label/private label).

2. Vyberte si predajný plán

Ako sme spomenuli, Amazon ponúka dva typy plánov – Individuálny plán a Profesionálny plán. 

S individuálnym plánom zaplatíte 0,99 EUR za každý predaj položky. Profesionálny plán stojí 39,99 EUR mesačne, bez ohľadu na to, koľko položiek predávate.

3. Zaregistrujte si značku 

Registrovanie vašej značky odomkne radu nástrojov určených na ochranu a budovanie vašej značky.

Tieto nástroje vám pomôžu chrániť a odlíšiť vašu značku pred podvodníkmi.

Získate nástroje ako napr. automatizovanú ochranu značky, nahlasovanie porušení autorských práv alebo nástroj na hľadanie a nahlásenie falzifikátov.

4. Vytvorte účet predajcu 

Na začiatok predaja môžete použiť svoj zákaznícky účet alebo si môžete vytvoriť nový účet predajcu, pomocou svojho firemného e-mailu.

Pred registráciou sa uistite, že máte pripravené nasledujúce informácie:

 • Firemná e-mailová adresa alebo zákaznícky účet Amazon
 • Kreditná karta akceptujúca medzinárodné platby
 • Doklad na overenie identity
 • Daňové dokumenty
 • Telefónne číslo
 • Bankový účet, na ktorý vám Amazon môže posielať výnosy z vášho predaja

5. Zaregistrujte sa na Fulfillment By Amazon

S Fulfillment by Amazon (FBA) skladujete svoje produkty v jednom zo stoviek centier Amazonu po celom svete. V týchto centrách vám ich Amazon vyberie, zabalí, pošle a poskytne zákaznícky servis.

FBA vám môže pomôcť rozšíriť vaše podnikanie, osloviť viac zákazníkov a zatraktívniť vaše ponuky pre členov Prime.

Predajcovia v programe FBA zaznamenajú v priemere 20–25% nárast predaja.

Predajcovia v programe FBA zaznamenajú v priemere 20–25% nárast predaja

6. Pridanie produktov a vytvorenie A+ obsahu (A+ content)

Register značiek odomkne bezplatné nástroje, ktoré vám pomôžu spravovať produkty vašej značky a vytvárať kvalitnejšiu prezentáciu vašich produktov.

A+ content vám umožní efektívnejšie prezentovať a predávať produkty – bude možné podrobne opísať technické špecifikácie, pridať viac obrázkov, alebo dokonca aj videá

V neposlednej rade, A+ content vám umožní spustiť A/B testy na optimalizáciu konverzií.

Pridanie A+ obsahu na produktové stránky vám môže pomôcť zvýšiť predaj v priemere o 5,6% (Amazon interne data).

Pridanie A+ obsahu na produktové stránky vám môže pomôcť zvýšiť predaj v priemere o 5,6% (Amazon interne data)

Pri tvorbe produktových stránok nezabudnite na nástroje ako JungleScout, ktoré pomáhajú s vytvorením optimalizovaných stránok vďaka ich analýze kľúcových slov.

7. Automatizujte svoje ceny

Automatizácia cien je bezplatná funkcia od Amazonu, ktorá vám pomôže rýchlo a automaticky upraviť ceny voči konkurencii, aby ste mali šancu, že sa váš produkt stane “odporúčaný produkt”, tiež známy ako “Buy Box”. 

Buy Box je biele pole výrazne zobrazené na pravej strane každej stránky s podrobnosťami o produkte. Buy Box umožňuje zákazníkom bez námahy nakupovať nové produkty kliknutím na tlačidlo „Pridať do košíka“ a „Kúpiť teraz“.

Dostať vaše produkty do Buy Box je veľmi výhodné, keďže predaje z Buy Box generujú viac ako 80% predaja na Amazone.

Automatizácia cien bude za vás kalibrovať ceny 24 hodín denne, 7 dní v týždni a pomôže vám dostať sa do Buy Box ako odporúčaný produkt.

Predaje z Buy Box generujú viac ako 80% predaja na Amazone

8. Pošlite produkty do Amazonu 

Vaše produkty musia byť zabalené a označené špecifickým spôsobom, ak chcete aby ich Amazon prijal do ich FBA skladu.

Všeobecné požiadavky na balenie pre Amazon FBA

 • Každá jednotka alebo typ produktu (napr. veľkosť alebo farba) musí mať jedinečnú FNSKU.
 • Každá jednotka musí mať vonkajší snímateľný čiarový kód so zodpovedajúcimi čitateľnými číslami, ktoré sú ľahko dostupné.
 • Môžete použiť čiarové kódy výrobcu (napr. GCID, UPC, EAN alebo ISBN) alebo čiarové kódy Amazon (ASIN alebo FNSKU).
 • Existujúce čiarové kódy na vonkajšej strane prepravných škatúľ musia byť neskenovateľné.
 • Jednotky nemusia obsahovať viacero kusov vyžadujúcich montáž spoločnosťou Amazon.
 • Jednotky, ktoré nie sú v bezpečnom obale, musia byť zabalené do vriec alebo zaistené páskou.
 • Obuv musí byť zabalená bez odhalenia materiálu obuvi, buď v škatuliach alebo v poly vrecúškach. Poly bag musí mať varovanie pred udusením (podrobné požiadavky na balenie poly bagov nájdete nižšie).

Obalové materiály schválené pre Amazon FBA:

 • Penové obliečky alebo odpruženie
 • Vzduchové vankúše
 • Bublinkový obal
 • Plné listy papiera
 • Všeobecné požiadavky na označovanie Amazon FBA

Štítky, ktoré potrebujete pre Amazon FBA, musia spĺňať nasledujúce kritériá:

 • Všetky štítky produktov musia obsahovať presne rovnaký názov produktu.
 • Nepoužívajte viac ako 50 znakov.
 • Napíšte prvé písmeno každého slova veľkým, ale nepoužívajte VŠETKY VEĽKÉ.
 • Symboly a špeciálne znaky nie sú povolené.
 • Propagačné tituly nie sú povolené.

Amazon má rozsiahle požiadavky v závislosti od toho, čo posielate. Podrobný popis sa dá nájsť na ich stránke pre predajcov

9. Platená reklama

Reklama na Amazone vám pomôže zviditeľniť vaše produkty, keďže sponzorované produkty sa ukážu na vrchu výsledkov hľadania. 

Zoberme si napríklad, že chceme kúpiť rýchlovarnú kanvicu. Po zadaní kľúčových slov do hľadania sa nám ukážu výsledky:

Ako vidíme, prvé dva výsledky sú sponzorované produkty – teda reklama. 

Priemerná CTR (percento ľudí čo reklamu vidia a na ňu kliknú) na Amazone pre sponzorované produkty je 0,41%. 

Priemerná CTR (percento ľudí čo reklamu vidia a na ňu kliknú) na Amazone pre sponzorované produkty je 0,41%

Čiže ak predávate napríklad kanvice a vaša kanvica sa ukáže 1000 ľudom za deň, môžete očakávať, že cca. 4 ľudia kliknú. 

Dobrá vec na reklame na Amazone je to, že platíte za reklamu iba ak niekto klikne na váš produkt. Čiže ak nikto neklikne, nič neplatíte.

Avšak priemerná cena kliku sa časom zvyšuje, piemerná cena kliku bola pred rokom 2020 zhruba 0.70 EUR, no a teraz je 0.89 EUR.

Priemerná cena kliku na Amazone je 0.89 EUR

Ak sa ale pýtate, či sa reklama na Amazone oplatí – jednoznačná odpoveď je áno. 

Predajcovia, ktorí spustili reklamu, zaznamenali priemerný týždenný nárast o 40% v objednaných produktoch a 54% nárast pri pohľade na prvý rok po spustení kampane.

Predajcovia, ktorí spustili reklamu, zaznamenali priemerný týždenný nárast o 40% v objednaných produktoch a 54% nárast pri pohľade na prvý rok po spustení kampane

Výhody predaju na Amazone:

 • Nízkonákladová doprava. Položky, ktoré Amazon pošle, sú lacnejšie na odoslanie, pretože Amazon zabezpečuje výrazné zľavy u všetkých veľkých prepravcov.
 • Rýchlejšia doprava a doprava zadarmo. Ak sú zákazníci členmi Prime, dostanú bezplatnú dopravu a dostanú ich zásielku nasledujúci jeden alebo dva dni. Je to oveľa rýchlejšie, ako by ste pravdepodobne dokázali doručiť balík vy pomocou vlastného skladu, najmä ak len začínate a ste na všetko len vy a jeden alebo dvaja ďalší zamestnanci.
 • Zákaznícky servis. Niekedy môže byť zákaznícky servis prácou na plný úväzok. Namiesto toho, aby zákazníci prišli za vami s každým problémom, môžu komunikovať priamo so špecialistami zákazníckeho servisu Amazonu. Nielenže vám to ušetrí čas, ale zákazníkovi to poskytne viac možností. Amazon je k dispozícii 24 hodín denne, 7 dní v týždni prostredníctvom e-mailu, chatu a telefónu, čo znamená, že vaši zákazníci môžu získať pomoc kedykoľvek ju potrebujú. 
 • Správa vrátených objednávok a vrátenia peňazí. Tím Amazonu spracuje všetko od začiatku do konca, vrátane vytvorenia prepravného štítku a prijatia vráteného tovaru
 • Flexibilita. Môžete s jednoduchosťou predávať 
 • Okamžitá dôvera. Ak predávate produkty na Amazone, ľudia vám budú rýchlejšie veriť ako keby nájdu váš e-shop/stránku na Googli
 • Šanca predať viac ako konkurencia. 66% spotrebiteľov začína hľadať produkty na Amazone. Po ďalšie, Amazon má každý mesiac takmer 2,7 miliardy návštev. Popularita Amazonu a šanca si zaplatiť platenú reklamu vám hrá do karát.

Nevýhody predaju na Amazone:

 • Cena. Na rozdiel od dropshipppingu, aby ste začali predávať na Amazone potrebujete kapitál na prvotnú kúpu produktov.
 • Veľký pomer vrátených objednávok. Amazon má zásadu vrátenia objednávok bez akýkoľvek otázok, a mnohí zákazníci to radi využijú. 
 • Poplatky za dlhodobé skladovanie. Amazon nerád drží zásoby tovaru. V dôsledku toho zaplatíte navyše za položky, ktoré sa budú nepredané skladovať dlhšie.
 • (Zložité) Požiadavky na prípravu produktov. Amazon má svoje špecifikácie pre tovar vstupujúci do skladu. Pred odoslaním do Amazonu musíte zabezpečiť, aby bol všetok tovar správne zabalený a označený. Akékoľvek špecifiká môžu byť náročné.
 • Nemôžete odložiť platbu za poplatky. Na zaplatenie poplatkov nemôžete použiť peniaze z nasledujúceho predaja. Amazon vám jednoducho odpočíta všetky platby, ktoré im dlhujete. A čo ak nemáte dostatok peňazí na zaplatenie poplatkov? Na splatenie dlhu musíte mať kreditnú kartu.
 • Vysoké poplatky – problematické hlavne pre lacné produkty alebo produkty s nízkou maržou. 

Koľko peňazí si môžeš zarobiť na Amazone?

Pre potenciál zárobku na Amazone sa pozrime na výskum od JungleScout. V období od 1. decembra 2021 do 3. januára 2022 vykonal JungleScout prieskum pozostávajúci z 3 500 Amazon FBA predajcov, vrátane potenciálnych a bývalých predajcov.

Doleuvedené dáta odrážajú odpovede od 676 aktívnych predajcov Amazonu prvej a tretej strany, ktorí zarábajú 2 milióny USD alebo menej v ročných príjmoch z elektronického obchodu.

Respondenti zastupujú 117 krajín, všetkých 20 trhovísk Amazonu a všetky relevantné kategórie produktov Amazonu.

Koľko si môžeš zarobiť s Amazon FBA?

Väčšina predajcov na Amazone zarobí na predaji aspoň 1 000 dolárov mesačne a niektorí superpredajcovia zarobia viac ako 100 000 dolárov mesačne.

 • 50% predajcov na Amazone zarába 1 000 až 25 000 dolárov mesačne, čo by mohlo znamenať ročný obrat 12 000 až 300 000 dolárov.
 • 13% zarába 25 000 – 250 000 USD mesačne, čo predstavuje ročné tržby medzi 300 000 a 3 000 000 USD.
 • 22% predajcov zarobí menej ako 500 USD mesačne a 3% nepoznajú svoje mesačné tržby.

Aká je ziskovosť s Amazon FBA?

Malé spoločnosti sa za normálnych okolností v prvých rokoch veľmi tvrdo snažia dosiahnuť ziskovosť, no malý a stredný predajcovia na Amazone vidia zdravé ziskové marže.

 • Takmer dve tretiny predajcov (65%) majú ziskové marže vyššie ako 10%.
 • 32% vidí ziskové marže vyššie ako 20%.
 • Na druhej strane 8% uviedlo, že ich podnikanie ešte nie je ziskové
 • 8% nevedelo o ich ziskovosti

Koľko peňazí zarobia predajcovia na Amazone časom?

Jeden z piatich predajcov (malé až stredné firmy) dosiahol celoživotné zisky viac ako 50 000 USD a 14 % má celoživotné zisky nad 100 000 USD.

Celoživotné zisky

 • Menej ako 25 000 USD: 58%
 • 25 000 – 50 000 USD: 7%
 • 50 001 – 100 000 USD: 7%
 • 100 001 – 500 000 USD: 9%
 • 500 001 – 1 000 000 USD: 3%
 • 1 000 001 – 5 000 000 USD: 1%
 • 5 000 000 – 10 000 000 USD: 1%
 • Zatiaľ nemá zisk: 6%
 • Neviem: 9%

Ako dlho trvá dosiahnutie zisku na Amazone?

V rámci všetkých respondentov väčšina (64%) uviedla, že boli ziskové už v prvom roku od začiatku predaja na Amazone.

 • Zisky za 3 mesiace: 21%
 • Zisk za 3-6 mesiacov: 24%
 • Zisky za 6 mesiacov až 1 rok: 19%
 • Zisky za 1-2 roky: 11%
 • Zisky za viac ako 2 roky: 2%
 • Neviem: 5%

Spôsob 17

Zarábajte si online ako voiceover profesionál (dablér, hlasový herec)

Hovoria vám ľudia že máte skvelý hlas? Že váš hlas je zaujímavý, alebo že by ste sa hodili do rádia? 

V tom prípade privyrobenie si z domu ako hlasový herec môže byť pre vás!

Na všetky predošlé spôsoby zarábania cez internet, ktoré sme v tejto príručke prebrali, ste potrebovali výhradne dve veci:

 • Odvahu začať
 • Vytrvalosť sa zlepšovať 

Pri hlasovom herectve ale budete potrebovať aj do určitej miery prirodzený talent, alebo prinajmenšom, mať prirodzene jasnú artikuláciu! 

V tejto sekcii si vysvetlíme ako začať ako hlasový herec, aké vybavenie potrebujete, a ako si nájsť prácu.

Čo je voice over (dabovanie)?

Voice over/dabovanie je produkčná technika, pri ktorej sa hlas zaznamenáva z vonkajšej perspektívy, pričom často slúži na účely rozprávania príbehu alebo vysvetľovania informácií.

Hlas je počuť, ale človeka, ktorý rozpráva nie je vidieť. Kľúčovou charakteristikou je, že hlas sa pridáva k existujúcemu videu, fotke, alebo rozprávaniu.

Napríklad, ak máte reklamné video a potrebujete niekoho, kto prečíta scenár k videu, voice over profesionál/hlasový herec sa bude na takýto typ práce špecializovať. 

Zoberte si ako príklad naše reklamné video o Investičnej mape, kde sme tiež použili hlasového herca:

Hlasový herec vo väčšine prípadov pracuje so scenárom, z ktorého číta a špecializuje sa na prácu v televízii, filme, divadle, rozhlase, reklame alebo iných prezentáciách.

Ako fungujú voice over projekty?

Pozrime sa na typické štádiá voice over projektu.

1. Klient má požiadavku na projekt

Všetko sa začína požiadavkou na projekt od klienta. Či už ide o reklamu do rádia, TV alebo na webovú stránku. 

Klient bude mať s veľkou pravdepodobnosťou vyhotovený scenár a predstavu o tom, aký typ hlasu potrebujú (napr. žena, muž, tón, vek, atď.). Na základe týchto špecifikácií začnú s hľadaním toho správneho hlasového herca.

2. Výber hlasového herca na voice over

V rámci výberu hlasového herca sa klient nakontaktuje na špecializované firmy alebo voice over freelancerov. 

V oboch prípadoch si vypočujú nahrávky hlasových hercov a rozhodnú sa, ktorého herca najať. Vo všeobecnosti sa herci špecializujú na jeden alebo viac typov hlasov, napríklad niekto charakterizuje svoj hlas ako mladý a veselý, niekto zase ako seriózny a postarší. 

Po vypočutí nahrávok sa klient rozhodne, ktorému hercovi projekt ponúkne.

Pri väčších projektoch sa môže uskutočniť výberové konanie podobné tradičnému konkurzu, kde si klient menovite vyžiada niekoľko hlasových hercov aby poslali ukážky pre daný projekt.

3. Zdieľanie projektových požiadaviek

V tomto kroku klient zdieľa scenár a vysvetlí aké majú očakávania v rámci tónu, štýlu, tempa, intonácie a podobne.

4. Skúšobný projekt 

Vo veľa prípadoch (predovšetkým ak nebol konkurz) sa pred spustením projektu uskutoční menší pilotný projekt so skutočným scenárom na overenie, že výber hlasového herca bol správny. 

5. Odovzdanie práce a konečné revízie 

Po odovzdaní požiadaviek sa hlasový herec pustí do práce. Hlasoví herci na voľnej nohe väčšinou disponujú vlastným štúdiom, či už doma alebo v iných priestoroch. 

Po odovzdaní práce v podobe audio súborov klient prácu preverí. Ak je treba, vyžiada opravy alebo zmeny. 

V niektorých prípadoch hlasoví herci alebo voice over štúdiá ponúkajú extra služby, ako vloženie hudobného podkladu a úpravy zvuku (alebo dokonca aj návrh a opravy textu). V tomto prípade sa následné časti postprodukcia vykonajú hlasovým hercom alebo jeho/jej tímom.

6. Platba

Platba za projekt a vykonanie voice over služby záleží na podmienkach stanovených hlasovým hercom. 

Niekto môže vyžadovať plnú sumu pred projektom, percento pred projektom a zbytok až po ukončení, alebo dokonca plnú sumu až po ukončení projektu. 

V rámci cien, hlasoví herci si obyčajne účtujú od počtu slov, alebo od počtu odrozprávaných minút.

Extra služby a licencie/práva na použitie hlasu sa účtujú zvlášť. 

Ako začať s voice over prácou ako hlasový herec?

Absolvujte kurz(y) pre hlasových herecov

Kurzy pre hlasových hercov alebo najatie hlasového trénera vám výrazne pomôže v zlepšení rôznych aspektoch práce hlasového herca (od artikulácie po správne dýchanie). Takisto vám to podstatne pomôže v rozvoji iných typov hlasov a v charakterizácii vášho hlasu. 

2. Characterizujte svoj hlas

Ako hlasový herec sa nevyhnutne nepotrebujete špecializovať na určitý typ hlasu, ale mali by ste aspoň definovať oblasti odbornosti, ktoré dobre fungujú s vaším hlasom.

Napríklad charakterové herectvo a komerčné hlasové herectvo sú úplne odlišné zručnosti. 

Niekoľko špecializácií alebo definícií sú:

 • Hlasy na hranie kreslených postavičiek
 • Korporátne hlasy pre reklamu
 • Rôzne prízvuky
 • Hlas podľa vekovej skupiny (mladý, starý, dorastenec)
 • Audio knihy, a iné!

3. Neustály tréning

Kvalita vašej práce bude rozhodujúcim faktorom vášho úspechu. Preto je nesmierne dôležité neustále cvičiť a zlepšovať sa. 

Pracujte na čítaní nahlas, dychových cvičeniach, artikulácii a na zlepšovaní vašej špecializácie. 

Možnosť vypočuť si vašu prácu vám dá spätnú väzbu potrebnú pre skvelú prácu s klientmi.

4. Nákup vybavenia

Kvalitné vybavenie prispeje ku konečnej kvalite hlasu a zvuku, ktorý vyprodukujete. 

Nie je nutné si kúpiť najdrahšie vybavenie na trhu ak iba začínate, ale lacné alebo nekvalitné vybavenie môže výrazne znížiť a degradovať zvuk a kvalitu vašej práce. 

Z tohto dôvodu sa skutočne oplatí trochu investovať do kvalitného vybavenie. 

Aké vybavenie potrebujete ako hlasový herec?

Počítač: na nahrávanie a editovanie budete potrebovať kvalitný počítač, ktorý utiahne editovacie programy 

Softvér na nahrávanie a úpravu (Digital Audio Workstation alebo DAW): DAW vám umožní nahrávať, upravovať a vylepšovať hlasové nahrávky. Pre začiatočníkov použite Audacity alebo Pro Tools First. GarageBand, ktorý je predinštalovaný na väčšine počítačov Mac, vám tiež poskytuje základné možnosti mixovania, aj keď menej sofistikované, ako budete v konečnom dôsledku potrebovať na profesionálne hlasové hranie.

Predzosilňovač: Predzosilňovač zosilňuje zvuk a riadi silu signálu mikrofónu. Dobrou voľbou sú predzosilňovače od značky Behringer.

Mikrofón: Prenosné USB mikrofóny sa pripájajú priamo k počítaču, čo z nich robí cenovo výhodnú voľbu hlasového mikrofónu, ale pre prácu hlasového herca budete potrebovať niečo kvalitnejšie – kardioidné mikrofóny. Shure SM7B je skvelý mikrofón a aj keď nie najlacnejší, je cenovo dostupný. 

Zdroj: muziker.sk

Slúchadlá: Kvalitné slúchadlá umožňujú prehrávať skutočný a zreteľný zvuk, ktorý ste nahrali. Slúchadlá Sony MDR 7506 sú odolné a poskytujú skutočné prehrávanie zvuku a navyše sú pohodlné, čo je kľúčové pre dlhé nahrávanie.

5. Vytvorte demo nahrávky (ako začať ako hlasový herec, pokračovanie)

Vytvorenie demo nahrávok je prvým krokom k získaniu platených projektov. Nahrajte kompiláciou rôznych hlasov a štýlov, ktoré môžete vašim potencionálnym klientom prezentovať.

6. Vyhľadajte prácu zadarmo 

Vyhotovenie niekoľkých projektov zadarmo bude užitočné pre budúcnosť vašej kariéry:

 • Vaše portfólio bude mať skutočných klientov a projekty 
 • Šance pracovať s daným klientom na platených projektov v budúcnosti
 • Práca na skutočnom projekte vám umožní zlepšiť sa a prehĺbiť svoje zručnosti 

Študentské projekty, freelancerské platformy alebo marketingové Facebook skupiny sú skvelé miesto na nájdenie takýchto projektov.

7. Budujte si kontakty 

Nadviazať kontakty a priateľstvá v tejto brandži sa vám vyplatí. Keď sa kolegovi hlasovému hercovi ponúkne pracovná príležitosť, na ktorú sa nehodí, je možné že odporučí na daný projekt iných hlasových hercov – vrátane vás.

8. Aktívne hľadajte projekty

Hľadanie práce ako hlasový herec, predovšetkým keď iba začínate, nemusí byť najľahšie. Preto je dôležité pokúsiť sa robiť niekoľko vecí naraz a tým spôsobom zvýšiť šance na úspech. 

Ako nájsť voice over prácu ako hlasový herec?

 • Špecializované platformy, ktoré spájajú hlasových hercov s klientmi – napríklad Global Voices
 • Freelancerské platformy, ako napr. UpWork alebo Fiverr, kde klienti chodia hľadať hlasových hercov 
 • Nájdite si agenta – váš agent bude mať vybudované kontakty s castingovým režisérmi
 • Vlastná stránka – vybudujte si vlastný web a buďte aktívny na sociálnych médiách

Práca pre agentúru – jedna z možností je samozrejme aj práca pre zavedenú agentúru, ktorá má neustály tok klientov a projektov

Výhody voice over práce:

 • Veľký vplyv, ktorý môžete mať ak prepožičiate svoj hlas. Váš hlas sa môže objaviť v reklamách, ktoré uvidia alebo započujú milióny ľudí v TV, v rádiu, alebo na internete!
 • Šanca pracovať so skvelými značkami
 • Flexibilita. Je možné pracovať v časoch, ktoré vám vyhovujú.
 • Dobre ohodnotená práca.  

Nevýhody voice over práce:

 • Vytvorenie dobrej reputácie a kvalitného portfólia môže trvať relatívne dlho 
 • Budete pracovať väčšinou času sami
 • Potrebujete kapitál. Aby si vás vybrali klienti potrebujete demo nahrávky, ale na vytvorenie kvalitných nahrávok, ktoré oslovia klientov potrebujete kvalitné zariadenie. Zariadenie a vybavenie štúdia, aj keď iba domáceho, vás bude stáť niekoľko stoviek alebo tisícov eur.
 • Limitácia odkiaľ môžete pracovať. Na rozdiel od písania článkov alebo manažmentu e-shopu, na prácu potrebujete štúdio.

Koľko peňazí si môžeš zarobiť ako hlasový herec/voice over špecialista?

Cena, ktorú si budete účtovať bude záležať na kvalite, ktorá by sa mal odvíjať od vašich skúseností a rokov v brandži a do určitej miery aj od kvality vášho portfólia a klientov. 

V prípade hlasových hercov na voľnej nohe, ceny sa môžu pohybovať od 10 EUR za 100 slov až po 75-100 EUR za 100 slov alebo viac. 

Ak sa jedná o špecializované firmy, tie si účtujú ako skúsení freelanceri a niekedy majú aj stanovenú minimálnu sadzbu za projekt – napr. aj keď počet slov je iba 100, zaplatíte 100 EUR tak, či onak. 

Jeden z najväčších spôsobov ako hlasoví herci zarábajú, sú práva na použitie finálneho produktu – ich hlasu. Tieto práva sa predávajú zvlášť a pohybujú sa v stovkách EUR podľa toho, kde, ako a na ako dlho chcete ich hlas použiť. 

Na záver, ako bolo spomenuté, niektorí hlasoví herci ponúkajú dodatočné služby ako pridanie hudobných podkladov, návrhy textu, zvukovú úpravu, a iné. Tieto služby sú buď účtované od hodiny práce (cca. 35 EUR až 60 EUR / hodina) alebo ako jednorázový poplatok (50 EUR až 100 EUR a vyššie).

Ak sa vám poštastí iná práca ako rádio alebo internet reklama, ako napríklad dabovanie audio kníh, jeden takýto projekt vám môže zarobiť medzi 2000 EUR až 5000 EUR.

Spôsob 18

Zarábajte si peniaze cez internet blogovaním

Vytvorenie stránky a blogu sme v našej príručke spomenuli v rámci propagácie služieb alebo produktov. 

V tejto kapitole sa detailne pozrieme ako vybrať správnu tému na blogovanie a ako napísať obsah, ktorý bude dobrý nie len pre čitateľov ale aj pre Google. 

Takisto sa pozrieme na všetky spôsoby speňaženia vášho blogu, ale aj na výhody a nevýhody písania blogov v 2023.

Pustime sa do toho!

Čo je blogovanie?

Blog (skrátená verzia „weblogu“) je informačná webová stránka zobrazujúca informácie, predovšetkým články, v obrátenom chronologickom poradí, pričom najnovšie príspevky sa zobrazujú ako prvé, navrchu.

Je to platforma – web stránka, kde autor alebo skupina autorov zdieľajú svoje názory na jednu alebo viac tém. 

Spôsobov monetizácie je mnoho, ale v konečnom dôsledku web/blog zarába na návštevníkoch. 

Táto skutočnosť je dôvod, prečo bloggeri tak tvrdo pracujú na vytváraní skvelého obsahu, aby prilákal návštevníkov.
Ako príklad si môžeme zobrať náš blog na Fér Financie.

Ako sa dá zarobiť peniaze blogovaním?

V tejto príručke sme zmienili blogovanie už niekoľko krát, predovšetkým ako spôsob, ako zviditeľniť a propagovať iné spôsoby zárobku. Poďme si ich rýchlo pripomenúť.

 • Freelance blogger/blogger na voľnej nohe – píšte blogy na jednu alebo viac tém, o ktorých máte expertízu a ukážte tým vaše schopnosti. Potom môžete použiť váš blog ako portfólio pri oslovovaní firiem a ponúkaní vašich služieb na písanie článkov
 • Predaj vlastných produktov a služieb – ak píšete blogy, ktoré pravidelne prilákajú návštevníkov, môžete im ponúknuť produkty, či už fyzické (vo vašom e-shope), digitálne/informačné produkty ako kurzy alebo príručky, alebo softvér.

 • Affiliate marketing: predaj produktov a služieb – namiesto vlastných produktov a služieb budete vo vašich člankoch propagovať produkty a služby iných za províziu.

 • Recenzný web (affiliate marketing) – tieto typy stránok nie len píšu o produktoch, ale aktívne porovnávajú produkty a ponúkajú čitateľom informácie o tom, ktorý produkt je lepší. 

 • Newsletter – ktorý preberieme v ďalšej kapitole

Pozrime sa ale teraz na iné spôsoby toho, ako sa dá zarobiť s blogovaním a špecificky, ako sa dá speňažiť návštevnosť z Googlu.

Sponzorované články 

Sponzorované články su reklama, ktorá sa ale tvári, že to reklama nie je. Je to článok, ktorý bude publikovaný na vašom blogu a ktorý napíšete vy alebo vaš klient (firma, ktorá za sponzorovaný článok platí). 

Sponzorované (natívne) články majú tendenciu byť veľmi úspešné ak čitatelia a inzerujúca firma sú v súlade. 

Prečo?

Lebo ľudia nemajú radi reklamu, ale keďže sa sponzorovaný článok tvári ako normálny článok (niekedy s alebo bez označenia, že sa jedná o platenú spoluprácu), ľudia majú tendenciu veriť ich obsahu viac.

Inzercia

Inzercia je inak povedané reklama, ktorou môžete propagovať iné firmy alebo ich produkty na vašom blogu. 

Sponzorované články a PR články sú typy inzercie, ale v rámci blogov to môžu byť grafické bannery, a klasifikujú sa hlavne v rámci ich od rozmerov a pozície na stránke. 

Denník N napríklad ponúka niekoľko typov a balíkov inzercie. 

Členské stránky 

Jednoducho povedané, členská stránka je stránka, ktorá ma všetok alebo len časť svojho obsahu (napr. len niektoré články) uzavreté. 

Tento typ speňaženia stránok sa stal v poslednej dobe veľmi populárny, zoberme si ako príklad Start it Up. 

Niektoré ich články sú označené ako “Premium”, a pokiaľ nie ste predplatiteľom, tento obsah/článok si celý prečítať nemôžete.

Po ďalšie, ich stránka vás na niekoľkých miestach nabáda zakúpiť si predplatné.

Google AdSense

AdSense je bezplatná služba od Google a predstavuje jednoduchý spôsob, ako zarobiť peniaze zobrazovaním reklám na vašom blogu veďla vášho obsahu.

So službou AdSense môžete návštevníkom svojho blogu zobrazovať relevantné reklamy a dokonca prispôsobiť vzhľad a štýl reklamy tak, aby zodpovedali vašej stránke.

Existujú aj iné platformy, ktoré vložia reklamu na váš blog, ale s AdSense budú zobrazené reklamy od firiem, ktoré používajú a platia za reklamu na Google.

Keď sa reklamy týchto firiem ukážu na vašom blogu, Google vám potom platí – či už na základe kliknutí používateľov alebo na základe počtu zobrazení, v závislosti od typu reklamy, ktorú sa rozhodnete na blog vložiť. 

AdSense vám poskytuje okamžitý a automatický prístup k obrovskému zdroju dopytu inzerentov, ktoré “súťažia” formou cenovej aukcie o relevantné reklamné miesta na stránkach. 

Ako príklad si zoberme reklamu na stránke čas.sk:

Ako začať blogovať?

1. Výber správnej témy pre váš blog

Písanie blogov a budovanie návštevnosti trvá roky, preto výber tej správnej témy je veľmi dôležitý. 

V prvom rade by ste mali o danej téme veľa vedieť a mali by ste mať skutočný záujem, táto kombinácia vám umožní písať desiatky alebo až stovky článkov a pomôže vám v publikovaní článkov aj v prípade, že nemáte výsledky aké by ste chceli.

Po druhé, vaša téma by mala dávať zmysel z hľadiska záujmu verejnosti. Jednoducho povedané, je o danú tému dosť záujmu?

Ak nie, a ak váš blog bude navštevovať málo ľudí, bude skoro nemožné váš blog adekvátne speňažiť. 

Jeden zo znakov, že o danú tému je záujem, je prítomnosť veľkých existujúcich blogov.

Ak nikto taký zatiaľ neexistuje, záujem sa dá overiť s nástrojmi ako Ahrefs alebo Writerzen, ktoré analyzujú počet vyhľadávaní na Google. 

Napríklad, ak máte záujem blogovať o kozmetike a starostlivosti o pleť, fráza ako “starostlivosť o pleť” ukáže, že dopyt nie je až taký veľký. 

A konkurencia je dosť veľká. 

Avšak téma ako “dovolenka pri mori” má omnoho väčší dopyt. 

A menšiu konkurenciu.

Takýto blog by sa mohol zamerať na témy ako príprava na dovolenku, recenzie destinácií, recenzie produktov na cestovanie, tipy na cestovanie, atď.

2. Kúpa domény a webhostingu

Pri výbere domény sa musíte rozhodnúť, či chcete doménu, ktorú už niekto vlastnil, alebo či,  kúpite úplne novú doménu. 

V prípade domény, ktorú niekto vlastnil je možné že bude mať vybudovanú reputáciu na Google a bude ľahšie začať vaše články rankovať. Nová doména túto výhodu mať nebude a musíte začať budovať reputáciu od nuly. Avšak pri doménach s históriou si treba dávať pozor, či na ňu nesmerujú spamové odkazy alebo, či nie je na čiernej listine a nemá penalizácie od Google. 

Stránky ako whois-history.whoisxmlapi.com vám v tomto prieskume pomôžu. 

Ohľadom mena – v dnešnej dobe už nie je pre Google také nutné mať kľúčové slová obsahu (napr. v našom prípade kľúčové slová ako “dovolenka”) v mene domény, avšak môže to byť užitočné pre čitateľov, ktorí si budú vedieť ľahko zapamätať váš blog a aj tému.

3. Nastavenie stránky 

V rámci blogovania je najlepšie použiť WordPress. Akýkoľvek typ blogu alebo stránky chcete, WordPress, WordPress šablóny a pluginy pre WordPress vám v tom pomôžu. Napríklad: 

 • Predaj kurzov – použite plugin LifterLMS
 • Členská stránka – použite plugin Wishlist Member 

4. Plán obsahu

Prvý a nevyhnutný krok v plánovaní obsahu je rozhodnutie, kto bude cieľová skupina. Porozmýšľajte nad rôznymi skupinami čitateľov a ako ich kategorizovať. Ak chcete napríklad blogovať o dovolenkách, čitatelia môžu byť:

 • Rodičia malých detí 
 • Mladí ludia 
 • Páry
 • Seniori 
 • Nadšenci aktívnych dovoleniek

Ako druhý krok treba vytvoriť zoznam tém, ktoré budú pre vašich čitateľov zaujímavé. V prípade rodičov s malými deťmi to môže byť obsah ako: 

 • Kam cestovať s malými deťmi na dovolenku
 • Na čo si dávať pozor pri cestovaní s malými deťmi 
 • Aké vybavenie treba kúpiť keď sa cestuje s malými deťmi

Ako tretí krok treba identifikovať kľúčové slová. Kľúčové slová definujú, o čom je váš obsah. Z hľadiska SEO sú to slová a frázy, ktoré hľadajúci zadávajú do vyhľadávačov.

Treba sa uistiť aké frázy ľudia hľadajú najviac a potom tie najviac populárne témy uprednostniť. 

Napríklad ak chcete písať článok o romantickej dovolenke, stačí dať frázu do Google a doplnené frázy vám ukážu, aké kľúčové slová sú najpopulárnejšie. 

Nadpis tohto článku by mohol byť napríklad: Ako si vybrať romantickú dovolenku pre dvoch.

Takisto sa treba uistiť že o danú tému je dostatočný dopyt v rámci množstva vyhľadávaní. 

Ako posledný krok si vytvorte konkrétny plán a rozvrh článkov, kedy ich začnete písať a kedy budú publikované. Nezabudnite aj písať články v rozličných formátoch, napr. 

 • Tipy
 • Top [číslo] možností ako niečo urobiť
 • Ako niečo nerobiť
 • Najväčšie chyby
 • Príručky

Ak začínate, skúste publikovať aspoň 2-3 blogy týždenne.

5. Písanie optimalizovaných článkov pre vyhľadávače

Pri písaní blogov je nutné si uvedomiť, že píšeme hlavne pre ľudí, ale aj pre vyhľadávače ako Google. 

Písať pre ľudí znamená, že píšeme jednoducho, zrozumiteľne, a informatívne.

Na základe dát vieme, čo sa ľuďom páči. V rámci dĺžky článku a počtu slov, mierte na 1400 až 2000 slov. 

Analýza počtu slov naznačuje, že dlhšie články majú tendenciu byť na vyššej pozícii na Googli.

Avšak nové štúdie (zdroj: backlinko) naznačujú, že rozdiely v dĺžke článkov v prvých desiatich pozíciach na Google sú rovnomerne rozložené.

S priemerným počtom 1447 slov. 

Jedna vec je ale istá, viac slov priláka viac backlinkov (odkazov na vašu stránku, ktoré iné stránky zverejnia), ktoré sú nevyhnutné na vyššie rankovanie na Googli. 

Články ktoré majú v priemere 0 až 1000 prilákajú v priemere cca. 2 backlinks, zatiaľ čo 3 000 až 10 000 slovné články prilákajú 4 backlinks.

Ak sa jedná o štýl písania, ktoré sa bude páčiť Googlu, treba brať na vedomie určité pravidlá “on-page” SEO, a teda optimalizáciu technických parametrov ako nadpisov (H značiek). 

Uistite sa, že štruktúra článkov ma logické rozloženie bodov, o ktorých píšete – kde H2 je hlavný bod, H3 je podbod H2, a H4 je podbod H3, a tak ďalej.

Na záver, Google považuje backlinky za silný signál toho, že ste stránka, ktorá publikuje kvalitné a užitočné, takže aktívne budovanie kvalitných backlinkov je tiež nevyhnutný element pre SEO. 

Výhody blogovania:

 • Flexibilita. Písať blog je možné odkiaľkoľvek na svete
 • Máte plne pod kontrolou váš čas a koľko pracujete
 • Minimálne náklady, či už na začatie ale aj na dlhodobý manažment 
 • Možnosť vysokého zárobku a vysokej marže 
 • Možnosť stať sa expertom na určitú tému 
 • Možnosť pridať a kombinovať viac tokov príjmov
 • Môžete si vytvoriť skvelé vzťahy s vašim publikom

Nevýhody blogovania:

 • Písanie článkov je časovo náročné. Písanie (dobrého) obsahu si vyžaduje značné množstvo času. Časy, keď blogy s 300 slovami stačili, sú preč.
 • Flexibilita je dvojsečná zbraň. Na rozdiel od práce s klientmi napríklad, kde máte povinnosti a očakávania od iných, pri blogovaní sa musíte neustále motivovať sami.
 • Nie každý je prirodzene dobrý v písaní. Ak je toto váš prípad, dlhodobo písať články môže byť ťažké
 • Začať zarábať si bude vyžadovať čas.
 • Šance sú, že v dnešnej dobe budete čeliť veľkej konkurencii na skoro každú tému, ktorú si vyberiete

Koľko peňazí z pohodlia domova si môžeš zarobiť blogovaním?

Zárobok z blogovania bude záležať na spôsobe monetizácie. Zoberme si pár príkladov: 

 • AdSense – 0,2 EUR až 2,5 EUR za 1 000 zobrazení reklamy. Avšak aj toto závisí od mnohých faktorov vrátane obsahu vašej stránky, geolokácie vašich čitateľov, času na stránke a typu zariadenia, na ktorom sú.
 • Inzercia a sponzorované články – zoberme si ako príklad Denník N a ich cenník

Jeden článok napríklad, kde Denník N dodá text aj obrázok, publikovaný na top pozícii na titulnej strane, stojí 2000 EUR na 24 hodín. 

Denník N je samozrejme veľmi populárny web (č. 7 v popularite na Slovensku v rámci novín) s viac ako 12,5 mil. návštevníkmi. 

V prípade menšieho webu/blogu, obyčajne sa sadzba začína od 2,50 EUR až 3 EUR za 1 000 videní – zoberme ako príklad teda, že 3 EUR za 1 000 videní.

Povedzme teda napríklad, že dosiahnete priemerne 60 000 videní mesačne na základe priemeru posledných troch mesiacov. 

Cenu môžeme vyrátať nasledovne:

(60 000 / 1000) X 3 

60 X 3 = 180 

Takáto stránka by si mohla pokojne účtovať 180 EUR za zverejnenie nepermanentného článku. 

V prípade blogov ktoré píšu o produktoch alebo vyslovene porovnávajú produkty sa musíme pozrieť hlavne na to, aké percento ľudí klikne z ich webu na obchod, kde sa produkt nachádza, a potom aké percento z toho reálne daný produkt kúpi. 

Ak chceme vypočítať aké percento v priemere klikne na affiliate link na stránke a nasledovne niečo zakúpi, vo všeobecnosti sa konverzie pohybujú od 0,5% až 1%.

Konverzie affiliate stránok sa vo všeobecnosti pohybujú od 0,5% až 1%

Spôsob 19

Zarábajte so svojím newsletterom

Väčšina firiem má newsletter. Je veľká pravdepodobnosť, že práve v tomto momente je vaša emailová schránka plná reklamných emailov od firiem, ktoré vám chcu niečo predať – buď teraz alebo neskôr. 

To je jeden spôsob ako zarobiť posielaním emailov, no v tejto sekcii sa pozrieme aj na to, ako dosiahnuť že ľudia budú za obdržanie vašich emailov platiť vám! 

Napriek tomu, že ľudia sú bombardovaní reklamnými emailami, ukážeme vám krok po kroku ako vybrať tú správnu tému newsletteru a ako nastaviť marketingovú stratégiu na speňaženie newsletteru.

Čo je newsletter?

Newsletter, v kontexte tejto príručky, je elektronická správa poslaná odberateľom vo forme emailu s obsahom o špecifickej téme, ktorá ich zaujíma.

Ako sa dá zarobiť peniaze s newsletterom?

Existujú dve hlavné formy zarábania s newsletterom.

Platený newsletter

Platený newsletter je v princípe veľmi podobný členskej stránke. Odberatelia platia čiastku, väčšinou mesačnú, za to, aby na regulárnej báze dostávali emaily. Výmenou za toto predplatné im budú chodiť informácie, ktoré nie sú voľne dostupné širšej verejnosti.

Bezplatný newsletter 

Druhá možnosť ako zarobiť je, že odberateľom samozrejme niečo predáme alebo ponúkneme. Firmy, ktoré majú newsletter a nič si neúčtujú za odber vo väčšine prípadov ponúkajú rôzne produkty a buď si účtujú za zverejnenie reklamy v emailoch, alebo dostanú províziu, ak ich odberatelia kliknú na odkaz a produkt si kúpia.

Ako začať svoj newsletter?

Marketingový softvér na posielanie emailov

Azda najdôležitejší komponent newsletteru je marketingový softvér na posielanie emailov. Posielať emaily ručne by vás čoskoro omrzelo, a osobné emailové adresy majú limity. Tým pádom platformy ako Encharge, ktoré sú stvorené na posielanie tisícov emailov, sú veľmi užitočné. 

Systém na zbieranie emailov a odberateľov

Platforma na posielanie emailov ale nestačí. Aby ste emaily mali komu poslať, musíte mať systém na zbieranie emailových adries. 

Či už budete mať kompletný web alebo len stránku (landing page) na zbieranie emailov, váš formulár musí priamo komunikovať a posielať adresy do vášho marketingového softvéru.

Tento technický element je v dnešnej dobe veľmi ľahké vybudovať, predovšetkým ak používate platformu ako Encharge.

Druhý element vášho systému na zbieranie emailov je efektívny text, ktorý ľudí presvedči aby sa na odber newsletteru prihlásili, alebo aby zaň zaplatili. 

Skutočne rozumieť vašej cieľovej skupine vám umožní písať texty, ktoré sa budú stotožňovať s tým, čo vaša cieľová skupina chce alebo potrebuje. 

Ako príklad si zoberme spoločnosť Trends, ktorá sa zameriava na podnikateľov. Ich newsletter sa zameriava na nové trendy v oblasti podnikania a na nachádzanie nových príležitostí ako zbohatnúť. 

Ich text sa opiera o to, že s Trends bude ľahké nájsť ďalšiu veľkú možnosť ako zbohatnúť.

Marketingová stratégia

Tretí ale rovnomerne dôležitý komponent vášho newsletteru je marketingová stratégia. Ak nemáte spôsob ako ľudí prilákať na vašu stránku aby vám odovzdali emailovú adresu, jednoducho nebudete mať komu emaily posielať! 

Celá vaša marketingová stratégia by mala mať jeden hlavný cieľ – získať emailové adresy. Tento cieľ je možné dosiahnuť iba jedným spôsobom, prilákať čo najviac ľudí na stránku s formulárom. 

Spôsoby ako prilákať ľudí na váš newsletter sú:

 • Blogovanie
 • Aktivita na sociálnych sieťach (Instagram, Facebook)
 • Podcast
 • Kanál na YouTube
 • Spolupráce a platené spolupráce s tvorcami obsahu s dosahom na vašu cieľovú skupinu 
 • Povzbuďte odberateľov aby prilákali ich známych 

Aké informácie zdieľať v newsletteri?

Ako sme spomenuli v každom prípade písania obsahu, treba sa zamerať na tému, o ktorej viete a ktorá vás zaujíma. 

Môže to byť niečo všeobecné ako marketing, alebo autá. 

Na druhej strane, newsletter môže byť omnoho viac špecifický, ako napríklad iba o SEO marketingu, alebo o autách Audi alebo Mercedes. 

V prípade newsletterov sa dá obsah kategorizovať na niekoľko typov.

 • Všeobecné informácie o danej téme: toto zahŕňa napríklad tipy ako niečo urobiť, poradiť si s problémom, porovnávanie, a podobne
 • Novinky: v tomto prípade sa jedná o aktuálne informácie zo svete danej témy, nový výskum, a podobne
 • Trendy: na rozdiel od zdieľania tipov – informácii z minulosti, alebo noviniek – informácií z prítomnosti, ak zdieľate trendy tak sa zameriavate na to, čo bude 
 • Ako zarobiť peniaze: informácie pre odberateľov ako zbohatnúť v kontexte vašej témy 

Vezmime si ako príklad newsletter o Audi, a ako by sa dali viesť iné druhy newsletteru:

 • Všeobecné informácie o danej téme: ako sa starať o vaše Audi, ako vymeniť kolesá, ako vylepšiť interiér, o starých modeloch, o histórii, porovnanie aút Audi s inými značkami
 • Novinky: nové modely, novinky o spoločnosti
 • Trendy: čo výrobcovia chystajú, aká bude reakcia na trendy na trhu
 • Ako zarobiť peniaze: ako predať vaše Audi, ako kupovať autá a predať za profit, spájanie kupcov a predajcov Audi

Niektoré populárne newslettere sa sústredia iba na jeden štýl obsahu, napríklad novinky, zatiaľ čo iné newslettere efektívne pokrývajú veľké množstvo tém.

Výhody newsletteru:

 • Možnosť veľkého zárobku a veľkej škály. Či máte 20 odberateľov alebo 20 000, počet emailov ktoré pre nich vytvoríte sa nemení 
 • Pravidelný príjem
 • Nízke náklady 
 • Zarábať môžete začať relatívne rýchlo (nie ste odkázaný na iné faktory, ako napríklad mesačnú návštevnosť v prípade blogov)
 • Newsletter sa dá ľahko kombinovať s inými spôsobmi zárobku
 • Šanca vybudovať si reputáciu experta v danej téme alebo témach

Nevýhody newsletteru

 • Prilákať odberateľov si bude vyžadovať čas
 • Udržať si (platených) odberateľov si vyžaduje neustálu kvalitu obsahu 
 • Udržanie príjmov si vyžaduje neustále publikovanie obsahu (na rozdiel od blogu alebo kanálu na YouTube, kde obsah čo vytvoríte bude mať potenciál vám zarábať roky do budúcnosti) 
 • Kvôli širokému množstvu bezplatných informácii na internete, odberatelia budú mať vysoké očakávania
 • Neplatený odberatelia nebudú až takí angažovaní – toto je problém ak napr. ponúkate affiliate produkty

Koľko peňazí si môžeš zarobiť s newsletterom?

Jeden z najdôležitejších faktorov, ktorý určuje potenciál zárobku z newsletteru je vaša cieľová skupina. Predovšetkým, či sa zameriavate na konzumentov (B2C) alebo firmy (B2B). 

Platené B2C newslettere obyčajne nepresahujú predplatné drahšie ako 40 EUR / mesiac. V rámci B2B newslettere sa môžu pohybovať od pár eur až po stovky EUR za mesačné predplatné. 

Ďaľší faktor, ktorý určuje cenu predplatného, je hodnota ktorú odberatelia dostanú v porovnaní a ako exkluzívne tie informácie sú. 

V rámci klasifikácie informácií, rady a tipy ako zarobiť peniaze budú vždy hodnotejšie ako obyčajné tipy.

Zoberme si ako príklad newsletter pre investorov. Newsletter, ktorý iba zdieľa zaujímavé informácie o finančných trhoch si s veľkou pravdepodobnosťou nebude môcť dovoliť účtovať toľko, ako newsletter ktorý dáva špecifické rady kedy a do čoho investovať.

Spôsob 20

Rankuj a prenajímaj stránky (“Rank & Rent”)

Ak ste sa dostali až sem, do poslednej kapitoly našej príručky, určite už máte skvelý prehľad o tom ako zarobiť peniaze online a rozumiete výhodám ale aj nevýhodám rôznych stratégií.

Na záver sme si pripravili jeden menej známy ale za to veľmi lukratívny a pokročilý spôsob zarábania cez internet.

Táto stratégia je pre určená pre ľudí pokročilých v SEO.

Prečo?

Lebo vám ukážeme ako narušiť, dominovať, profitova+t a kontrolovať celé odvetvia v mestách, ktoré si vy vyberiete. Toto všetko sa naučíte robiť z pohodlia domova a bez toho aby ste museli byť na očiach verejnosti.

Čo je Rank & Rent?

V preklade Rank and Rent znamená:

 • “Rankovať” – dostať sa na vrchol výsledkov Google alebo iných vyhľadávačov
 • Rent – prenájom, a teda prenajatie stránky inej firme 

Čiže Rank and Rent je marketingová stratégia, pri ktorej si vytvoríte stránku, staráte sa o ňu a tvoríte obsah kým sa zviditeľní vo vyhľadávačoch, a potom ju prenajímate iným firmám. 

Stránky, ktoré sú najefektívnejšie (a preto aj najpopulárnejšie) pre Rank and Rent sú stránky, ktoré ponúkajú služby alebo produkty v určitej lokalite a kde adresa firmy nie je dôležitá. 

Dobré odvetvia pre stránky na Rank and Rent sú napríklad:

 • Údržbári (v Bratislave)
 • Doučovanie nemčiny (v Trenčíne) 
 • Vypratávanie bytov (v Košiciach)
 • Maliari (v Bratislave)

Prečo budú stránky tohto typu efektívne? Pretože stránka bude mať časom autoritu pre kľúčové slová, ktoré naznačujú záujem o kúpu. Napríklad “maliari v Bratislave” naznačuje, že niekto z Bratislavy potrebuje maliarov, ale iba ak niekto hľadá slovo “maliari”, nemusí to znamenať že chcú kúpiť ich služby. Po ďalšie, vybudovať výsledky pre jednu lokalitu je ľahšie ako pracovať na všeobecných kľúčových slovách. 

A na záver, údržbári, doučovatelia, maliari, zámočníci alebo vypratávači bytov nemusia mať permanentnú adresu firmy. Oni dôjdu k vám. 

Keďže optimalizujete web a pomáha vám aj Google My Business, adresa by sa nemala meniť. Tým pádom odvetvia, kde adresa nie je dôležitá sú ideálne.

S Rank and Rent sa dá jednoducho prenajať stránka jednej zámočníckej firme, a keď prestanete spolupracovať, prenajmete ju inej.

Ako začať Rank & Rent?

Rank and Rent je v konečnom dôsledku veľmi podobné ako keď pracujete na zviditeľnení vlastnej stránky alebo blogu (opísané v kapitole 18). 

V skratke, treba pracovať na: 

 • Porozumení cieľovej skupiny 
 • Prieskum konkurencie
 • Prieskum SEO a kľúčových slov 
 • Písanie kvalitného a detailného obsahu 
 • Budovanie backlinkov 

V niektorých bodoch sa ale Rank and Rent bude odlišovať: 

 • Odvetvie: ako bolo spomenuté v predošlej sekcii, odvetvie musí mať nielen potenciál na dobrý zárobok, ale byť aj nezávislé od toho, kde sa nachádza fyzicka adresa firmy. Takisto je dôležité vybrať odvetvie s nie úplne vysokou konkurenciou – toto sa ale môže ale líšiť od mesta k mestu. Ideálne, odvetvie ktoré si vyberiete by po väčšine nemalo byť marketingovo sofistikované, a kde predaj alebo prvotný kontakt medzi firmou a klientom je po telefóne. Práve preto odvetvia ako inštalatér, upratovacie služby, zámočník, údržbár a podobne sú ideálne, keďže vyhovujú väčšine týchto kritérií.

Posledný element v rámci odvetvia nie je len čo bude firma robiť, ale aj kde. Keďže Slovensko je malá krajina, najväčších 10 miest (čiže mestá s populáciou cca. 50 000 až 500 000) budú najvhodnejšie.

 • Doména by nemala byť značka. Napríklad, ak chcete mať obyčajný blog kde píšete o vašich skúsenostiach ako zámočník, stránka môže byť: jankozamky.sk. No ak chcete stránku eventuálne prenajať, doména by mala byť špecifická na typ biznisu, ale nie špecifická v rámci značky, vhodná doména môže byť napríklad topzamocnik-ba.sk.
Pri Rank and Rent stránkach by názov domény mal byť flexibilný ale aj dostatočne špecifický na jedno odvetvie

 • Viac dôrazu na miestny obsah: pri Rank and Rent by mal byť dlhý a detailný obsah na stránke obohatený aj o obsah s miestnymi kľúčovými slovami. Ak sa sústredíte na údržbárske služby v Bratislave, vytvorenie niekoľko stránok alebo blogov ako “najlepší údržbár v ružinove”, “najlepší údržbár v starom meste”, “najlepší údržbár v novom meste”, by vám pomohlo rankovať na niekoľko veľmi špecifických kľúčových slov.
 • Online katalógy a zoznamy firiem: budovanie profilov na stránkach ako Azet katalóg pre firmy vám pomôže budovať online prítomnosť pre vašu stránku a vybudujete tým aj relevantné backlinky.
 • Recenzie: posledný aspekt, ktorý vám pomôže s úspechom Rank and Rent stánky bude proaktívne budovanie recenzií na vašej Google My Business stránke, Azet profile, Bing Places a iných katalógoch.

Ako sa dá zarobiť s Rank & Rent?

Ako názov napovedá, hlavný spôsob zárobku bude prenájmom. Prenajať sa dá celá stránka na určitú dobu, poďla dohody s klientom. 

Vy sa budete starať o obsah a budete ďalej pracovať na zlepšení pozícií vo vyhľadávaní, zatiaľ čo informácie a niektoré kontaktné údaje alebo dokonca vzhľad sa zmenia aby zodpovedali firme, ktorá si stránku prenajíma. 

Druhý spôsob ako sa dá zarobiť je ešte jednoduchší, neprenajme sa celá stránka, ale budete klientom posielať iba kontaktné údaje ľudí, ktorí prejavili záujem o služby, ktoré vaša stránka ponúka. Toto sa dá realizovať zamenením kontaktných údajov alebo s automatickým posielaním dopytu z formulárov na stánke priamo klientovi, bez toho aby mali prístup ku zbytku stránky.

Ak si zoberieme na porovnanie Rank and Rent stránky s blogmi, ktoré chcete speňažiť napríklad s inzerciou alebo AdSense reklamou, Rank and Rent stránky môžu začať zarábať omnoho skôr.

Rank and Rent stránky majú potenciál zarábať skorej ako blogy

Na to, aby stránka zarábala s reklamou, potrebuje niekoľko tisíc návštevníkov mesačne. No ale ak vaša Rank and Rent stránka má iba desiatky alebo stovky návštevníkov ale vy ňou dokáže zaujať správnych ľudí – zákazníkov – ktorí zanechajú kontaktné údaje s dopytom o služby, táto stránka sa dá speňažiť aj keď finálny počet potencionálnych zákazníkov nie je veľa.

Firmy, ktoré nevedia ako robiť online marketing, budú mať záujem aj o tých pár klientov.

Ako získať klientov pre Rank & Rent?

Jednoducho povedané, vaša konkurencia budú vaši klienti. Povedzme, že ste začali stránku pre služby zámočníka v Bratislave – topzamocnik-ba.sk. Firmy, ktoré si od vás prenajmú stránku alebo kúpia kontakty potencionálnych zákazníkov budú iné zámočnícke firmy v Bratislave.

Ako prvý krok bude treba identifikovať tieto firmy. Najjednoduchší spôsob bude zadať do Google kľúčové slová “zámočník Bratislava”.

Keďže vieme, že tieto firmy sa z veľkej časti spoliehajú na kontakt cez telefón, dá sa im jednoducho zavolať a ponúknuť či už prenájom celej stránky, alebo cenovú ponuku za kontakt potencionálneho zákazníka.

Konkurenti, ktorí nie sú na popredných stranách Google budú mať s väčšou pravdepodobnosťou záujem, predovšetkým ak dokážete efektívne zvýrazniť, že vaša stránka rankuje vyššie a teda má viac dopytu z Google.

Popri Google, ďaľší skvelý zdroj firiem (ale často menej aktuálny), sú online zoznamy firiem ako napríklad Azet.

Zavolať týmto firmám bude najjednoduchšie, ale ak chcete pokryť viac firiem rýchlejšie, alebo ak neradi voláte a predávate, platforma ako Snov vám pomôže nájsť emailové adresy a automaticky spustiť emailové kampane.

Výhody Rank & Rent:

 • Možnosť vysokého zárobku
 • Flexibilita – môžete pracovať kedy chcete a odkiaľ chcete
 • Relatívne malé náklady na začiatok
 • Po čase, možnosť čiastočného alebo kompletného pasívneho príjmu 
 • Ak si vybudujete proces na rankovania stránok, ktorý funguje, táto stratégia sa dá relatívne jednoducho kopírovať do iných odvetví 

Nevýhody Rank & Rent:

 • Podobne ako pri písaní blogov a rankovaní stránok na iné účely, stránka na prenájom si bude vyžadovať veľa času, námahy a disciplíny
 • Limitovaná škálovosť, stránka sa nedá prenajať viac firmám, škála sa dá dosiahnuť budovaním viac stránok (avšak kontaktné údaje sa dajú poslať viacerým)
 • Rank and Rent metóda online zarábania nie je vhodná pre SEO začiatočníkov
 • Ste obmedzení odvetviami, v ktorých sa dá efektívna Rank and Rent stratégia uskutočniť
 • Ste obmedzení počtom potencionálnych zákazníkov v rámci služby a lokality

Koľko si môžeš zarobiť s Rank & Rent?

Ako bolo spomenuté, existujú dva hlavné spôsoby, ako speňažiť Rank and Rent stránku, poďme sa na ne pozrieť.

Prenájom stránky 

Stránky, ktoré sa prenajímajú klientom, sa prenajímajú na báze mesačného poplatku.

Výpočet tohto poplatku je na základe 10% až 20% potencionálneho zárobku pre klienta.

Ako príklad si zoberme zámočníkov. 

Priemerná hodnota zákazky je 80 EUR, a mesačne sa na stránke ozve 60 potencionálnych zákazníkov. 

V piemere, konverzia na zákazníkov je 50%, takže 30 zákaziek mesačne po 80 EUR je 2 400 EUR (príjem zo stránky).

Tým padom, táto stránka by si mohla účtovať za mesačný prenájom od 240 EUR do cca. 480 EUR mesačne.

Poplatok za kontakt potencionálneho klienta (tvz. pay per lead)

Ak chcete iba predávať kontaktné údaje ľudí, ktorí prejavili záujem o služby na vašej stránke a  ktoré potom klient/firma spracuje, váš klient vám bude platiť za individuálny kontakt. 

Obyčajne sa platí dopredu, napríklad na mesačnej báze alebo bez časového obmedzenia, za určitý počet kontaktov.

Cena za jeden kontakt sa môže vyrátať nasledovne:

(Priemerná hodnota zákazky / 3) X konverzia na klienta ako %

Ak si zoberieme predošlý príklad zámočníkov:

(80 EUR / 3) X 0,5 = 13,3

Čiastku môžeme zaokrúhliť na 15,5 EUR za kontakt.

Ako vlastník Rank and Rent stránky môžete mať teda napríklad produkt, kde budete predávať kontakty ľudí v balíku po 10.

Takže váš klient by vám zaplatil 155 EUR a vy mu garantujete, že mu pošlete 10 kontatných údajov ľudí, ktorí prejavili záujem o služby na vašej stránke.

Záver


Dúfame, že sa vám naša príručka páčila a že ste nadobudli niekoľko nápadov ako si privyrobiť extra peniaze z pohodlia vášho domova.

Za posledné roky sme boli svedkami mnohých zmien v oblasti pracového trhu. Pandémia Covid-19 spôsobila nie len neistotu v stabilite pracovných pozícií, ale aj otvorila dvere práci z domu, medzinárodnej práci s firmami zo zahraničia a viedla k vynaliezavým spôsobom, ako zarobiť peniaze na internete.

Začnete aj vy zarábať peniaze online, či už popri práci alebo ako hlavný zdroj príjmu?

A ktorá z 20 horeuvedených spôsobov sa vám najviac páči?

Podeľte sa s nami a zanechajte nám dole komentár.

 • David Kanika

  David je spoluzakladateľ Fér Financie, v minulosti pracoval ako manažér v medzinárodnej brokerskej spoločnosti a taktiež dlhodobo spolupracoval na poradenskej báze s mnohými globálnymi fintech spoločnosťami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ak chcete dostávať ďalšie podobné príručky, potvrďte odber

Takéto príručky nezverejňujeme často, ale keď už, tak sú detailné a tej najvyššej kvality. Buďte informovaní, keď vydáme ďalšiu.

Fér Financie s. r. o.
Miletičova 1, 821 08 Bratislava