Je výhodnejšie znížiť si splátky alebo skrátiť dobu splácania?

Otázka: Dobry den. Vzali sme si pred casom hypoteku v PSS. Ziskali sme nejake peniaze, a chceli by sme si znizit dlh. Jedna strana radi vlozit peniaze na ucet ako doteraz, a druha poziadat o mimoriadnu splatku medziuveru. Co je prosim lepsie? A je vyhodnejsie znizit si splatky, alebo skratit dobu splacania. Dakujem

Ďakujeme za Vašu otázku.

V prvom rade mi nie je jasné aký účet myslíte pod „vložiť peniaze na účet ako doteraz“ ide o bežný účet v banke alebo v PSS?

Poďme sa teda pozrieť na Vaše možnosti –

Skrátenie doby splácania:

Skrátením doby splácania si znížite celkovú sumu, ktorú zaplatíte. Dôvodom je, že čím kratšie splácate hypotéku, tým menej zaplatíte na úrokoch.

To sa Vám oplatí hlavne ak máte vyššiu úrokovú sadzbu na úvere/hypotéke alebo Vám do konca doby splácania ostáva málo rokov.

Zníženie mesačnej splátky:

Ako prvú vec by som Vám odporučil pozrieť sa na Váš mesačný rozpočet.

Zvládate s Vašim mesačným rozpočtom bez problémov splácať úvery a iné náklady?

Ak nie tak dáva väčší zmysel znížiť si mesačnú splátku. V prípade ak by sa Vám vyskytli neočakávané výdavky mohlo by to ohroziť Vašu schopnosť splácať, hlavne ak nemáte žiadne úspory.

Ak áno, máte dve možnosti:

  • Možnosť A – Skrátiť si dobu splácania a tak ušetriť na splátkach úroku. Opäť, táto možnosť sa Vám oplatí hlavne ak máte vyšší úrok na úveroch alebo Vám do konca doby splácania ostáva málo rokov.
  • Možnosť B – Znížiť si mesačnú splátku a použiť uvoľnené prostriedky z Vášho mesačného rozpočtu na investovanie.

 

To však do veľkej miery závisí od toho, koľko Vám ostáva do konca splatenia úverov a aký ste typ investora.