Mám počkať s investovaním?

Otázka: Momentálne mi ide väčšina príjmu na nájom,a iné výdavky. Mal by som počkať s investovaním kým nebudem mať vyšší príjem?

Nie, investovanie by ste určite nemali odkladať ale najprv by ste sa mali pozrieť na tieto dva faktory:

  1. Máte dlhy s vysokým úrokom (napr. spotrebný úver)? Ak áno, tak by som sa v prvom rade sústredil na predčasné splatenie týchto dlhov. Úroková sadzba na spotrebných úveroch, kreditkách alebo povolenom prečerpaní je častokrát vyššia ako potenciálne zhodnotenie vašej investície. Teda na úroku na môžete zaplatiť viac ako by sa Vám zhodnotila Vaša investícia.
  2. Máte vytvorenú finančnú rezervu? Pod finančnou rezervou mám na mysli odložené peniaze vo výške napr. 1-3 mesačných platov pre prípad nečakaných výdavkov. Stať sa môže naozaj čokoľvek. Pokazí sa Vám spotrebič, autonehoda a iné nečakané výdavky, ktoré Vám finančná rezerva pomôže sčasti alebo úplne pokryť. V prípade ak by ste rezervu nemali a namiesto toho svoje peniaze investovali do fondu napr. v banke, môže sa stať, že by ste platili vysoké výstupné poplatky ak by ste si peniaze chceli skôr vybrať.

V prípade ak máte finančnú rezervu a nemáte dlhy, určite Vám odporúčam investovanie neodkladať. Aj malé sumy môžu časom spraviť veľký rozdiel. Napríklad 10 € / mesačne (120 € ročne) s 5% priemerným ročným zhodnotením Vám vie za 10 rokov priniesť 2005 eur (z toho 565 eur tvorí zhodnotenie). Samozrejme v budúcnosti s vyšším príjmom môžete zvýšiť svoje mesačné investície a teda aj konečnú sumu.