Čo je útek kapitálu (capital flight) a čo ho spôsobuje?

Útek kapitálu
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Čo je útek kapitálu?

Útek kapitálu je rozsiahla emigrácia kapitálu z krajiny. Tento pojem sa môže vzťahovať na jednotlivcov, ale najčastejšie sa používa na označenie úteku kapitálu spoločností. Útek kapitálu je často motivovaný snahou nájsť lepšie výnosy alebo utiecť politickej, či hospodárskej nestabilite.

Útek kapitálu sa často považuje za negatívny jav, pretože môže viesť k vyčerpaniu kapitálových zdrojov krajiny. Tie môžu mať následne významné negatívne dopady na hospodárstvo krajiny.

Keď kapitál opúšťa krajinu, berie so sebou potenciál na vytváranie pracovných miest a hospodársky rast. Okrem toho môže Útek kapitálu prehĺbiť príjmovú nerovnosť, keďže práve bohatší jednotlivci a bohatšie spoločnosti majú zvyčajne prostriedky na to, aby svoje peniaze presunuli z krajiny. 

V každom prípade je útek kapitálu je zložitý jav, ktorý nemá jednoduché riešenie. Pochopenie príčin a dôsledkov úniku kapitálu je však dôležitým prvým krokom pri tvorbe hospodárskych politík na zmiernenie jeho negatívneho vplyvu.

Čo spôsobuje útek kapitálu?

Existuje viacero dôvodov, prečo môže dôjsť k úniku kapitálu:

  • Keď krajina zažíva politické alebo hospodárske otrasy, investori sa môžu cítiť neisto, pokiaľ ide o stabilitu ich investícií, a rozhodnú sa presunúť svoje peniaze inam.
  • Ak je v krajine vysoká miera korupcie, môže to tiež viesť k úteku kapitálu, pretože investori majú pocit, že ich peniaze nie sú v bezpečí.
  • Vysoká úroveň zdanenia môže tiež viesť k úteku kapitálu, keďže investori sa snažia minimalizovať svoju daňovú povinnosť.
  • Ak má krajina vysokú úroveň inflácie, môže to tiež viesť k úteku kapitálu, pretože investori sa snažia ochrániť hodnotu svojich investícií.
  • A napokon, ak má krajina zavedené prísne kapitálové kontroly, môže to tiež viesť k úteku kapitálu, pretože investori sa snažia nájsť spôsob, ako dostať svoje peniaze z krajiny.

Ako vlády bojujú proti úteku kapitálu?

Vlády môžu útek kapitálu riešiť viacerými spôsobmi, ale neexistuje jedno dokonalé riešenie. K niektorým bežným metódam patria: 

1. Obmedzenie alebo zákaz kapitálových tokov

Ide pravdepodobne o najextrémnejšie opatrenie, ktoré môže vláda prijať na zastavenie úniku kapitálu. Tým, že vláda zakáže odchod peňazí z krajiny, môže účinne zabrániť útek kapitálu. Toto opatrenie však môže vážne poškodiť ekonomiku tým, že zabráni zahraničným investíciám a obchodu.

2. Zdanenie kapitálových ziskov

Ďalším spôsobom, ako zabrániť útek kapitálu, je uložiť dane z kapitálových ziskov. Tým sa pre investorov stáva menej výhodné presúvať svoje peniaze z krajiny, a tak je pravdepodobnejšie, že svoj kapitál udržia v rámci hraníc krajiny.

3. Podpora domácich investícií

Jedným zo spôsobov, ako znížiť útek kapitálu, je zatraktívniť investovanie peňazí na domácom trhu. To možno dosiahnuť rôznymi metódami, napríklad ponukou daňových úľav, podporou trhu alebo iných finančných stimulov. 

4. Zlepšenie hospodárstva

Ďalším spôsobom, ako znížiť únik kapitálu, je zatraktívniť celkovú ekonomiku. To možno dosiahnuť zvýšením hospodárskeho rastu, znížením inflácie, zavedením nových reforiem a zlepšením podnikateľského prostredia. 

5. Boj proti korupcii

Korupcia je často jednou z hlavných príčin útek kapitálu. Bojom proti korupcii môže vláda znížiť atraktívnosť presunu peňazí investorov z krajiny.

Existuje celý rad ďalších metód, ktoré môže vláda použiť na zníženie útek kapitálu, ale tieto patria medzi najbežnejšie. Bez ohľadu na prijaté opatrenia je dôležité si uvedomiť, že únik kapitálu je komplexný jav s mnohými rôznymi príčinami.

Preto neexistuje jedno jednoduché riešenie.

Nedávnym príkladom úniku kapitálu bolo Grécko, kde investori stiahli z krajiny miliardy eur po tom, ako sa ukázalo, že vláda falšovala svoje účtovníctvo.

To spôsobilo vážnu bankovú krízu, recesiu, a nakoniec to viedlo k tomu, že Grécko nedokázalo splácať svoje dlhy.

Útek kapitálu je vážny problém, ktorý môže zničiť hospodárstvo. Krajiny musia urobiť všetko pre to, aby mu zabránili.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Autor:

Michael Syč-Milý
Michael je plne kvalifikovaný finančný expert a spoluzakladateľ Fér Financie so všetkými potrebnými licenciami od NBS a dlhoročnými skúsenostami v riešení komplexných investičných problémov.

Podobné témy

Obsah článku