Ako ušetriť peniaze v 2022: najlepšie rady a tipy (potraviny, kúrenie, voda, elektrina)

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

V dnešnej dobe, kedy ceny potravín, pohonných látok a ostatných esenciálnych potrieb viditeľne stúpajú, ľudia premýšľajú ako najlepšie zhodnotiť a ušetriť svoje peniaze.

Na internete nájdete množstvo rád, tipov a trikov ako ušetriť na základných potrebách a uľahčiť tak svojej peňaženke a rodinnému rozpočtu. 

Takmer každý z nás má už odmalička vštepené základné spôsoby šetrenia, ktoré nás naučili naši rodičia. Medzi ne patria napríklad zhasínanie svetiel, vypnutie vody pri umývaní zubov, krátke sprchovanie namiesto kúpeľa, pokrievka na hrnci pri varení a podobne.

Poďme sa ale pozrieť na ďalšie užitočné rady a triky, ktoré nám pomôžu ušetriť aj niekoľko desiatok eur ročne.

Ako ušetriť na elektrine

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví avizoval celkový nárast nákladov na elektrinu v roku 2022 oproti roku 2021 o necelé tri eurá mesačne pre priemernú domácnosť.

To znamená nárast poplatkov v priemere o 34 eur ročne. Pre rodinné domy je to v priemere až 134 eur ročne.

Ako sa môžu domácnosti vyhnúť tomuto nárastu cien a aké sú najlepšie spôsoby šetrenia elektrickej energie?

Osvetlenie

Už ako sme spomínali, železný zvyk, ktorý by si mal osvojiť každý člen domácnosti je zhasínanie svetiel v izbách. Vyvarujte sa zbytočnému dennému svieteniu a naučte sa využívať slnečné svetlo.

Používanie LED žiaroviek je už v takmer všetkých domácnostiach samozrejmosťou.

Do menej používaných miestností nastavte senzory na automatické svietenie a večer používajte nočné lampy namiesto veľkých viac žiarovkových lustrov. 

Kuchynské spotrebiče

Kuchynské a domáce spotrebiče sú nenápadnými požieračmi energie a ak chcete ušetriť, investujte do takých, ktoré majú najnižšiu ročnú spotreba elektrickej energie udanú v kilowatthodinách.

V prípade, že spotrebiče nové kupovať v blízkej budúcnosti nebudete alebo nemôžete, v takom prípade dbajte na ich údržbu a spôsob akým ich používate, výrazne vám to pomôže pri znižovaní nákladov.

Práčku naplňte dostatočným množstvom prádla, umývačku riadu naplňte doplna a do rýchlovarnej kanvice dávajte len také množstvo vody, ktoré naozaj využijete.

Chladničku umiestnite mimo zdroja vysokého tepla a umyte dvierka od elektrickej rúry. Na jedlo budete lepšie vidieť a zabránite tak zbytočnému úniku tepla pri ich častom otváraní.

Ostatné spotrebiče

Spotrebiče ako televízor, počítač a tlačiareň nie sú nikdy úplne vypnuté a bežia v pohotovostnom režime. Hoci tento režim berie zanedbateľné hodnoty energie, pri dlhšom pobyte mimo domácnosti ich radšej odpojte zo siete.

Deťom vysvetlite, aké je dôležité vypnutie alebo uspávanie hracích konzol a hracích počítačov. Práve tieto herné počítače majú vysokú spotrebe energie. Mobilné telefóny nenechávajte nabíjať celý deň a nabíjačky nenechávajte v sieti naprázdno.

Ako ušetriť na kúrení a plyne

Rovnako ako pri elektrine, cena plynu stúpa a spotrebitelia uvažujú o spôsoboch ako najviac ušetriť. Finančne nákladovejšími, avšak dlhodobými spôsobmi šetrenia na kúrení sú izolácia domu, zamedzenie úniku tepla cez podlahy, pivnice a strechy a investícia do kvalitných plastových okien. 

Kúrenie

Taktiež investujte do termostatických regulátorov a nastavte si správne termostat. Vyššia teplota na termostate neznamená rýchlejšie teplo v izbe. Miestnosti neprekurujte a ak odchádzate z domu na dlhší čas, znížte teplotu v izbách len o pár stupňov, kúrenie úplne nevypínajte. Opätovné zahriatie miestnosti vyžaduje viac energie a zároveň podporuje tvorbu plesní. Vetrajte intenzívne a krátko.

V prípade, že používate kotol, investujte do jeho každoročnej údržby. V bytovkách si nezabudnite na odvzdušňovanie radiátorov pred vykurovacou sezónou a aj počas nej.

Plyn

Vo vačšine domácností spotrebitelia používajú plynový šporák a práve pri jeho nesprávnom používaní môže váš rodinný rozpočet prísť aj o niekoľko desiatok eur. Osvojte si nasledovné tipy a znížte tak vašu spotrebu plynu. Nevarte v nadmernom množstve vody a ak sa dá, varte v pare alebo v tlakovom hrnci. Prilepšíte tak aj svojmu zdraviu.

Používajte pokrievku pri varení a vodu si predvarte v rýchlovarnej kanvici. Používajte správne veľkosti hrncov a skontrolujte či horáky horia rovnomerne. Dbajte na ich čistotu a údržbu.

Ako ušetriť na pohonných hmotách

Ceny pohonných hmôt stúpajú a to až rekordným tempom. Dokonca v roku 2022 dosiahli zatiaľ historické maximum. Preto nie je prekvapením, že je internet plný inšpiratívnych rád a spôsobov ako na benzíne a nafte ušetriť. Nasledovné rady sú dôležité nielen pre šetrenie vášho rozpočtu, ale aj pre lepšiu prevádzku vašeho auta. Pozrime sa teda na niekoľko najúčinnejších tipov a trikov ako ušetriť na palive.

Servis auta

V prvom rade dbajte na servis auta a skontrolujte si pneumatiky, či majú správny tlak určený výrobcom. Vyhnete sa tak ich skorému opotrebovaniu a znížite spotrebu paliva aj o niekoľko desiatok percent. Vypnite nadbytočné spotrebiče v aute, nepotrebné svetlá, nabíjačky a podobne.

Zbavte sa nadbytočného nákladu. Striešky, záhradky, strešné boxy a nosiče, to všetko zhoršuje aerodynamiku vozidla. Odstráňte všetky nepotrebné veci z exteriéru a takisto aj z interiéru auta. Čím ľahšie auto, tým nižšia spotreba.

Spôsob jazdy

Nejazdite s otvorenými oknami. V meste pri pomalej jazde to problém nie je, ale pri rýchlej jazde na diaľnici otvorené okná zvyšujú odpor a auto musí vynaložiť viac energie a tým pádom aj paliva.

Naučte sa správne používať klimatizáciu. Ak už musíte jazdiť autom, skúste sa vyhnúť zápcham, nájdite alternatívne cesty, vyrazte skorej do práce a nákupy s pochôdzkami spojte do jednej jazdy.

A samozrejme vyhnite sa jazdeniu s takzvanou ťažkou nohou, naučte sa správne používať plyn a ako jazdiť plynule bez nadmerného brzdenia. Tiež si vylepšite radenie rýchlosti, využívajte neutrál a nepodceňujte palubný počítač. Pri jeho efektívnom používaní znížite spotrebu paliva až o 10 percent. 

Tankovanie

Netankujte lacné palivo. Áno, ak chcete ušetriť, tankujte kvalitné a drahšie palivo do vášho auta. Nekvalitné pohonné hmoty spôsobujú predčasné opotrebovanie motora a ďalšie servisné problémy, preto sa starajte o vaše auto a lejte do neho len kvalitné pohonné hmoty, aditíva a oleje.

Motor sa vám odvďačí lepšou spotrebou. Nezabudnite tankovať na pumpách, ktoré ponúkajú rôzne vernostné zľavy a využívajte ich.

Ako ušetriť v domácnosti

Nielen za  elektrinu, plyn, palivo a potraviny si priplatíme viac eur, ale aj ostatné esenciálne potreby v domácnosti zdražejú. Oblečenie, drogéria a ostatné položky v domácnosti sú síce pre náš život potrebné, ale taktiež nás môžu finančne veľmi zaťažiť. 

Obmedzte predovšetkým impulzívne nákupy. Premyslite si nákup drahšieho oblečenia a skúste pozrieť second-handy, budete prekvapení aké moderné a pekné oblečenie tam nájdete.

Premyslite si nákup elektroniky, alebo predajte najprv to čo máte a pridajte k zisku už len menšiu časť peňazí. Vykonajte inventúru v domácnosti a vo svojich financiách.

Zrušte platenie streamovacích služieb, ktoré nepoužívate a členstvo vo fitku, do ktorého nechodíte. Zbytočne kupujete rôzne balené vody a sladené nápoje? Používajte vodu z vodovou a prilepšíte tak peňaženke a aj svojmu zdraviu. 

Ako ušetriť na jedle 

Ceny potravín sa rapídne zvyšujú a my môžeme len uvažovať ako najlepšie ušetriť a nezaťažovať zbytočne peňaženku. Jedlo je pohonnou hmotou pre človeka a za potraviny ľudia míňajú najväčšiu časť z rozpočtu. Máme pre vás však niekoľko užitočných rád, ako ušetriť aj na potravinách.

Plánujte a varte

Plánujte si nákupy a varte si do zásoby. Pripravte si týždenný jedálniček a noste si jedlo do práce. Vyhnite sa zbytočnému nakupovaniu sladkostí a káv v práci, doneste si vlastné sladkosti a kávu v termoske, desiatu a obed tiež. Venujte sa vareniu len z toho, čo dom dal a sledujte webové stránky s lacnými receptami pre inšpiráciu na chutné obedy a večere.

Rozumné nakupovanie

Do obchodu nechoďte hladný a siahnite po menšom košíku. Využívajte vernostné karty, zbierajte body a využívajte zľavy. Porovnávajte ceny v obchodoch a sledujte akcie. Trvanlivé potraviny kupujte vo veľkom a majte prehľad o obsahu vašej chladničky a špajze.

Určite si deň, kedy sa robia väčšie nákupy a pripravte si dopredu zoznam. Vyhnete sa tak kupovaniu zbytočností.

Voda

Existuje mnoho spôsobov, ako šetriť vodou, napríklad zapínať kohútik len vtedy, keď ju potrebujete. Ak vo vašej domácnosti dochádza k úniku vody, ktorý je potrebné opraviť, zavolajte na pomoc inštalatéra. Môžete sa tiež sprchovať kratšie tak, že vypnete vodu počas mydlenia a umývania šampónom.

Pri čistení zubov z času na čas vypnite vodu a zvyšky zubnej pasty radšej vypľujte do umývadla, než aby ste ju zakaždým spláchli do odtoku a zmyli s vodou.

Sporenie nie je vždy sranda, ale z dlhodobého hľadiska bude prospešné

Šetrenie je beh na dlhé trate a častokrát to nie je ani veľmi obľúbený životný štýl. No stačí trochu sebazaprenia a disciplíny a onedlho zistíte, že ste si ušetrili celkom príjemnú sumu peňazí, ktorú môžete zhodnotiť buď investovaním, uložením na sporiaci účet alebo kúpou niečoho, na čo by ste sa inak museli zadĺžiť.

Každopádne, nikdy nie je neskoro, aby ste sa začali riadiť tipmi a trikmi ako šetriť a vylepšiť si takto rodinný, alebo osobný rozpočet. Čím skôr začnete, tým skôr si vaše ušetrené peniaze môžete užívať podľa vašich predstáv, ako napríklad investovaním do indexových fondov.

Týmto spôsobom, namiesto toho, aby ste len šetrili a míňali na veci, ktoré časom strácajú hodnotu, vaše peniaze budú pracovať pre vás a budú vám zarábať peniaze dlhodobo

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Autor:

Fér Financie Tím

Podobné témy

Obsah článku