Čo je tretí pilier a ako funguje?

treti pilier
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Tretí pilier je systém doplnkového dôchodkového sporenia. Prostriedky v treťom pilieri spravujú doplnkové dôchodkové spoločnosti (tzv. „DDS“).

Tretí pilier je skvelým spôsobom ako si sporiť na dôchodok nad rámec prvého a druhého piliera. V súčasnosti si v ňom sporí už viac ako 900-tisíc Slovákov za účelom lepšieho zabezpečenia sa na dôchodok.

Mali by ste vstúpiť do tretieho piliera a začať si sporiť na dôchodok? Neviete sa rozhodnúť, v ktorom fonde by ste si mali sporiť? V tomto článku vám zodpovieme aj tieto otázky.

V tomto článku sa dočítate:

  • Aké poplatky vás čakajú v treťom pilieri
  • Aké daňové zvýhodnenie poskytuje tretí pilier
  • Do akých fondov si môžete sporiť v rámci tretieho piliera
  • Môžete si z tretieho piliera predčasne vybrať nasporené peniaze?

Kto môže vstúpiť do tretieho piliera?

Vstúpiť do tretieho piliera môže každý zamestnanec alebo osoba ktorá už dovŕšila 18 rokov. Vstup do tretieho piliera je vo všeobecnosti dobrovoľný, no niektoré povolania majú vstup povinný zo zákona. Ide hlavne o osoby ktoré vykonávajú rizikové práce 3. a 4. kategórie, profesionálnych tanečníkov a hráčov na dychové nástroje. Tí musia vstúpiť do tretieho piliera do 30 dní odkedy začali túto prácu vykonávať.

Ako funguje tretí pilier?

Ako účastník doplnkového dôchodkového sporenia platíš príspevky na svoj účet v DDS. Na tento účet ti môže prispievať aj tvoj zamestnávateľ.

Výšku mesačných príspevkov si môžeš určiť sám. Napríklad ako percento z tvojej mzdy alebo pevnú sumu.

DDS prostriedky ktoré si sporíš na svojom účte následne investuje a spravuje v dôchodkovom fonde alebo fondoch ktoré si si vybral. Fondy v ktorých ti spravuje DDS peniaze ktoré si sporíš, si môžeš zmeniť. Rovnako ako aj samotnú DDS (pozor, zmena DDS je počas prvého roka spoplatnená až do 5%!).

Poplatky v treťom pilieri

Každá DDS má podľa zákona nárok na odplatu za správu fondu, odplatu za zhodnotenie majetku vo fonde a za prestup medzi doplnkovými dôchodcovskými spoločnosťami.

  1. Odplata za správu majetku vo fonde
    Poplatok za správu prináleží DDS za jeden rok správy fondu. V príspevkových fondoch tento poplatok podľa zákona nesmie presiahnuť 1.20% ročne a vo výplatných fondoch tento poplatok nesmie presiahnuť 0.60% ročne.

  2. Odplata za zhodnotenie majetku vo fonde
    Podľa nás je to najkontroverznejší poplatok ktorý si DDS účtujú. Prináleží im odplata za zhodnotenie majetku v príspevkovom fonde až do 10% zo zhodnotenia. Tento poplatok sa počíta podľa vzorca určeného zákonom každý pracovný deň. V prípade ak suma vypočítaná podľa tohto vzorca má zápornú hodnotu, DDS na poplatok nemá nárok.

  3. Odplata za prestup medzi DDS
    Poplatok za prestup medzi DDS platíš počas prvého roka od uzatvorenia účastníckej zmluvy. Tento poplatok je vo výške 5% hodnoty zostatku na tvojom účte v DDS.

    Po uplynutí jedného roka od uzatvorenia účastníckej zmluvy už DDS nemá nárok na tento poplatok a prestup budeš mať bez poplatku.

Daňové zvýhodnenie v treťom pilieri

Sporenie v treťom pilieri je daňovo zvýhodnené pre sporiteľov aj zamestnávateľov ktorí svojim zamestnancom prispievajú do ich tretieho piliera. 

Daňové zvýhodnenie v tretom pilieri pre sporiteľov

Sporitelia ktorí si sporia v treťom pilieri si môžu svoje príspevky odpočítať od základu dane v príslušnom zdaňovacom období. Výška ktorú si však môžeš odpočitať je maximálne 180 eur ročne.

Viac si o tom môžeš prečítať tu 

Daňové zvýhodnenie v treťom pilieri pre zamestnávateľov

Zamestnávatelia ktorí prispievajú svojim zamestnancom do tretieho piliera môžu svoje príspevky zahrnúť do svojich daňových výdavkov až do 6% z hrubej mzdy daného zamestnanca. Z príspektov sa neplatia ani odvody do Sociálnej poisťovne.

Doplnkové dôchodcovské spoločnosti (DDS) v treťom pilieri

Tretí pilier DDS

V súčasnosti na trhu pôsobia štyri doplnkové dôchodcovské správcovské spoločnosti z ktorých si môžeš vybrať.

wdt_ID Spoločnosť Počet účastníckych zmlúv
2 STABILITA d.d.s 127 930
3 UNIQA d.d.s 136 539
4 Doplnková dôchodková spoločnosť Tatra banky 266 321
5 NN Tatry – Sympatia, d.d.s. 380 771

Doplnkové dôchodkové fondy v treťom pilieri

Každá DDS musí spravovať aspoň jeden výplatný a jeden príspevkový doplnkový dôchodkový fond.

V súčasnosti spravuje každá DDS viacero fondov z ktorých si môžeš vybrať. Väčšinou ponúkajú tieto typy fondov

Indexový – Tieto fondy investujú do indexových fondov ako napríklad MSCI World. Tieto fondy sú rizikovejšie ale z dlhodobého hľadiska dosahujú lepšie zhodnotenie ako konzervatívne stratégie. Tieto fondy sú vhodné hlavne pre mladých ľudí ktorým ostáva do dôchodku ešte veľa času.

Akciový – Podobne ako indexové fondy aj akciové fondy sú rizikovejšie a vhodné hlavne pre mladých ľudí ktorým ostáva do dôchodku ešte veľa času.

Výplatný – Výplatné fondy sa zameriavajú na na nízko rizikové investície ako štátne dlhopisy a peňažné investície. Na nízke riziko  sa zameriavajú preto, aby počas doby počas ktorej ti bude vyplácaný tvoj doplnkový dôchodok nekolisala jeho cena.

Spravidla sa ľuďom ktorí majú viac ako 15 rokov do dôchodku odporúča investovať do indexového fondu. Naopak starším ľuďom, ktorým do dôchodku ostáva menej ako 10 rokov sa odporúča presunúť aspoň časť prostriedkov do konzervatívnejších fondov.

Vyplácanie dávok z tretieho piliera

Sporitelia v treťom pilieri majú nárok na niekoľko typov dávok:

Doplnkový starobný dôchodok

Na dávky vo forme doplnkového dôchodkového dôchodku ti vznikne nárok ak ti bol priznaný nárok na starobný alebo predčasný starobný dôchodok zo Sociálnej poisťovne.

Tento dôchodok je možné vyplácať dvoma spôsobmi:

  • Doživotne – Doplnkový dôchodok ti bude vyplácaný doživotne s možnosťou nechať si vyplatiť maximálne 50% jednorázovo a zvyšok doživotne mesačne.
  • Dočasne – Doplnkový dôchodok sa ti rozdelí na obdobie ktoré si sám určíš (minimálne 5 rokov). Podobne ako pri doživotnom, aj pri dočasnom je možné požiadať o jednorazovú výplatu, maximálne však 25% z nasporenej sumy. Zvyšok sa ti bude vyplácať mesačne počas tebou určeného obdobia.

Doplnkový výsluhový dôchodok

Doplnkový výsluhový dôchodok je určený pre osoby ktoré majú vstup do tretieho piliera povinný (napr. osoby vykonávajúce rizikové povolania).

Podobne ako doplnkový starobný dôchodok, aj doplnkový výsluhový dôchodok môže byť vyplácaný doživotne alebo dočasne.

Jednorazové vyrovnanie

Jednorazové vyrovnanie znamená vyplatenie všetkých tvojich úspor v treťom pilieri. 

  1. Bol ti priznaný invalidný dôchodok (minimálne 70%)
  2. DDS v ktorej si sporíš bola zrušená
  3. Fond v ktorom si si sporil bol zrušený
  4. Spĺňaš podmienky na to aby ti boli vyplácané dávky doplnkového starobného dôchodku (bod 1) a suma na tvojom účte je nižšia ako dvojnásobok priemernej mesačnej mzdy v Slovenskej republike podľa Štatistického úradu za predchádzajúci kalendárny rok.
  5. V prípade úmrtia budú nasporené prostriedky v treťom pilieri predmetom dedenia.

Predčasný výber z tretieho piliera

Predčasný výber

Predčasný výber je možné uskutočniť najskôr 10 rokov od uzatvorenia účastníckej zmluvy (zmluva ktorú uzatvoríš s DDS) a zároveň ak nespĺňaš podmienky na vyplácanie doplnkového starobného alebo výsluhového dôchodku (bod 1 a 2). Nárok na vyplatenie príspevkov ktoré ti prispel zamestnávateľ však vzniká až po splnení podmienok na vyplatenie ostatných dávok doplnkového dôchodkového sporenia.

Podmienky a výplaty dávok sú upravené v zákone č. 650/2004 Z.z. o doplnkovom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

Výhody tretieho piliera 

  1. Príspevky od zamestnávateľa
    Ak ti zamestnávateľ prispieva do tretieho piliera, tieto príspevky sa časom nazbierajú a zhodnotia, čím ti ďalej zvýšia tvoj dôchodok.

  2. Daňové zvýhodnenie
    Či už z pohľadu zamestnanca alebo zamestnávateľa, pre obe strany vzniká daňové zvýhodnenie ktoré zvyšuje celkový benefit tretieho piliera.

  3. Vyšší dôchodok
    Nepriaznivý demografický vývoj už teraz ovplyvňuje výšku dôchodkov a situácia do budúcnosti nevyzerá priaznivo. Tretí pilier je jedným zo spôsobov ako sa môžeš voči tomuto vývoju poistiť.

  4. Prostriedky je možné dediť
    Narozdiel od “klasického” starobného dôchodku ktorý po tvojej smrti pripadne štátu, budú tvoje nasporené peniaze v treťom pilieri predmetom dedičského konania.

  5. Predčasný výber
    Aj keď predčasný výber nasporených prostriedkov nie je najlepšou voľbou, v živote sa môžu vyskytnúť nečakané situácie kedy peniaze budeš potrebovať a nebudeš mať inú možnosť.

  6. Výber vlastnej dôchodkovej stratégie
    Narozdiel od “klasického” starobného dôchodku ktorý ti bude vyplácať štát, si v treťom pilieri môžeš vybrať vlastnú stratégiu a rozhodnúť sa do čoho svoje prostriedky investuješ.

  7. Zatraktívnenie pracovných ponúk
    Zamestnávatelia ktorí sa rozhodnú ponúkať príspevky do tretieho piliera ako zamestnanecký benefit tým môžu zvýšiť záujem o svoje pracovné miesta.

 

Rozmýšľať nad starobou nie je obľúbenou témou takmer nikoho z nás. Avšak pri momentálnom nepriaznivom demografickom vývoji v našej krajine je teraz viac než dôležité nespoliehať sa len na štát. Tento nepriaznivý vývoj sa týka najmä mladšej generácie a preto sa aj význam doplnkového dôchodkového sporenia výrazne zvyšuje. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Autor:

Fér Financie Tím

Podobné témy

Obsah článku