Sporenie na sporiacich a termínovaných účtoch

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

V súčasnosti sú na termínovaných a sporiacich účtoch v bankách nulové alebo skoro nulové úroky. Účty ktoré ponúkajú trochu vyššie úroky majú zase rôzne podmienky ktoré častokrát účet znevýhodňujú.

Nehovoriac o tom, že ak zohľadníme infláciu, prakticky žiadny sporiaci alebo termínovaný účet nie je výhodný. Ak si teda chcete sporiť a zároveň získať zhodnotenie vášho vkladu alebo vkladov, ponuka je biedna a lepšou možnosťou je vaše peniaze investovať.

Ak však investovanie nie je pre vás, pozrieme sa na možnosti sporenia s aspoň nejakým zhodnotením. V tomto článku sa budeme venovať termínovaným a sporiacim účtom ktoré ponúkajú aspoň 0.5% zhodnotenie.

Privat Banka – FIX konto terminovaný účet

Podmienky: minimálny vklad €250
Úroková sadzba a viazanosť:

V súčasnosti najlepší termínovaný účet na trhu. Narozdiel od iných účtov nemá (okrem minimálneho vkladu) žiadne dodatočné podmienky. Ak si chcete odložiť určitý obnos peňazí na termínovaný účet, je FIX konto vašou najlepšou voľbou.

Predčasný výber
V prípade predčasného výberu stratíte úroky za posledných 90 až 540 dní v závislosti od dĺžky viazanosti.

Poštová banka – Dobré sporenie istota na vzdelanie

Podmienky: Pravidelné sporenie €10 – €500 mesačne
Viazanosť: na výber sú tri viazanosti 5 / 10 / 15 rokov
Úroková sadzba: základná sadzba 0.05% p.a., zvýhodnená sadzba 1% p.a.

Aj keď je v názve „sporenie na vzdelanie“ neznamená to, že jeho podmienkou je sporenie deťom na vzdelanie. Sporiť si môžeme na čokoľvek.

Pravidelné sporenie nie je podmienkou na založenie a vedenie účtu. Bez pravidelného sporenia je účet úročený len základnou úrokovou sadzbou 0.05%. Na to aby sme získali zvýhodnenú sadzbu 1%, je podmienkou pravidelné sporenie €10 až €500 mesačne.

V prípade ak suma na vašom sporení presiahne €100,000 banka vám ho začne úročiť opäť základnou úrokovou sadzbou. Tento limit sa nedá obísť ani založením ďalšieho sporiaceho účtu, keďže tento limit bude aplikovaný na účty kumulatívne.

Predčasný výber
V prípade predčasného výberu alebo zrušenia účtu si banka bude účtovať poplatok 2.5% z vyberanej sumy pri viazanostiach 5 a 10 rokov. V prípade 15 ročnej viazanosti je poplatok dvojnásobný – 5% z vyberanej sumy.

Prima banka – sporenie k osobnému účtu

Podmienky: pravidelné sporenie €10-20, vedenie osobného účtu v Prima banke
Viazanosť: na výber sú tri viazanosti 12 / 18 / 24 mesiacov
Úroková sadzba: 5% p.a.

Sporenie k osobnému účtu od Prima banky momentálne ponúka najvyššiu úrokovú sadzbu spomedzi ostatných sporiacich účtov na trhu.

Sporenie je však limitované prvým vkladom a tým koľko si môžete pravidelne sporiť. Prvý vklad je limitovaný maximálnou sumou €30 a následné pravidelné sporenie je limitované od €10 – €30 mesačne.

Negatívom je, že na to aby sme získali sporiaci účet s úrokovou sadzbou 5% musíme mať v Prima banke osobný účet. Poplatok za vedenie osobného účtu pre dospelých je €4.90. Poplatok si môžete mesačne znížiť ak budete platiť kartou alebo mobilom.

Na na to aby bol zadarmo musíte mesačne zaplatiť €980 kartou alebo mobilom. To je dosť veľká suma pre bežného človeka na výhradne platby kartou/mobilom, keďže veľká časť z našich príjmov ide na účty, splátky a pod.

To znamená, že ak by ste si chceli založiť sporenie v Prima banke a otvoriť si kvôli tomu osobný účet, môžete na poplatkoch za jeho vedenie zaplatiť viac ako získate na úrokoch na vašom sporení. Aj keď je 5% sadzba veľkým lákadlom, nemusí sa vám oplatiť. Preto by ste si mali pred založením tohto účtu zvážiť, či sa vám skutočne oplatí.

Prima banka – terminovaný vklad

Podmienky : minimálny vklad €500, pre získanie zvýhodnenej sadzby je potrebný osobný účet
Úrokové sadzba a viazanosť

Podobne ako pri sporení k osobnému účtu, aj pri termínovanom účte je podmienkou na získanie zvýhodnenej sadzby osobný účet. V prípade ak nemáte účet v Prima banke a chceli by ste si ho otvoriť za účelom získania zvýhodnenej sadzby, by ste mali tento fakt zvážiť.

V prípade ak by ste účet aktívne nevyužívali (teda neplatili väčšie objemy kartou alebo mobilom), zaplatíte za vedenie účtu v priebehu 1 roka €58.8. Ak by ste si na účte sporili so sumou €5000, za 1 rok nasporíte €45. Po roku sporenia by ste teda skončili v €13.8 strate.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Autor:

Michael Syč-Milý
Michael je plne kvalifikovaný finančný expert a spoluzakladateľ Fér Financie so všetkými potrebnými licenciami od NBS a dlhoročnými skúsenostami v riešení komplexných investičných problémov.

Podobné témy

Obsah článku