Čo je Revolut a ako začať, naša recenzia a skúsenosti

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Revolut je virtuálna finančná platforma, ktorá ponúka bankové služby pre zákazníkov na celom svete. Revolut momentálne používa viac ako 15 miliónov osobných zákazníkov a viac ako 500 tisíc firemných. 

Revolut ponúka svoje služby vo viac ako 35 krajinách sveta a v 30 rôznych menách. Každý mesiac zákazníci uskutočňujú prostredníctvom Revolutu viac ako 100 miliónov transakcií.

(Zdroj: www.inno-insight.net)

Ponuka nových funkcií a produktov láka zákazníkov viac ako komerčné banky. Graf ukazuje počet nových zákazníkov, ktorí začali používať Revolut od jeho vzniku, v porovnaní s ostatnými známymi neobankami.

V našom článku vám podrobnejšie predstavíme aké druhy finančných služieb Revolut ponúka, ako si založiť účet, aké poplatky pri používaní aplikácie Revolut zaplatíte a aké sú jeho výhody a nevýhody používania na Slovensku a v zahraničí.

Kto a kedy založil Revolut?

História aplikácie Revolut sa začala písať 1. júla 2015 v Londýne, v srdci londýnskeho biznis centra, Canary Wharf. Zakladateľmi fintech aplikácie Revolut sú Nikolaj Storonskij a Vlad Yatsenko.

Hlavným dôvodom vzniku startupu Revolut, ako tvrdí duo, bola frustrácia faktom, že v tej dobe mali banky problém predstaviť mobilné bankové služby, ktoré chceli využívať najmä mladí ľudia prostredníctvom smartfónov.

Startup Revolut rýchlo získal obľubu v Spojenom kráľovstve a vo svete a momentálne je jeho hodnota vyčíslená na 7 biliónov amerických dolárov.

Ako Revolut funguje?

Revolut funguje ako neobanka, ktorá nemá fyzickú podobu a neponúka svoje služby cez siete kamenných pobočiek. Revolut je finančná inštitúcia, do ktorej nemusíte vstupovať za účelom otvorenia a vedenia účtu. Je to virtuálna banka, ktorá skrz svoju aplikáciu, softvér a ostatné technológie ponúka koncovému spotrebiteľovi svoje mobilné a online banking služby.

V pohodlí domova, na cestách, v letiskovom salóniku, vo vlaku alebo v zahraničí máte  prostredníctvom mobilu alebo laptopu prístup ku svojim financiám a investíciám nepretržite. 

Aké finančné služby Revolut ponúka?

Revolut momentálne ponúka svojim zákazníkom otvorenie a vedenie dvoch typov účtov – osobný a firemný. Medzi najpoužívanejšie funkcie a finančné služby, ktoré Revolut ponúka patria tieto:

 • založenie osobného alebo firemného účtu
 • výber z bankomatov
 • debetná karta
 • medzinárodné platby online
 • peňažné prevody
 • výhodné konverzie mien
 • účet Junior
 • poistenie 
 • investičné sporenie a trezor
 • obchodovanie s komoditami
 • obchodovanie s kryptomenami


Osobný účet Revolut

Založenie osobného účtu v aplikácii Revolut je jednoduché a bezplatné. Na registráciu potrebujete iba zadať vaše telefónne číslo. Následne vám príde správa, ktorá obsahuje link na stiahnutie aplikácie.

Po stiahnutí aplikácie zadáte vaše základné údaje a urobíte si selfie tváre pre bezpečné prihlásenie. Na overenie totožnosti si musíte zvoliť z troch možností – pas, občiansky alebo vodičský preukaz – a po schválení tak môžete začať využívať služby aplikácie. 

revolut ucet

 

Revolut plány – Standard, Plus, Premium a Metal

revolut plany a ucty

Ešte  predtým, než začnete spravovať svoje výdavky a transakcie a naplno využívať finančné služby, sa musíte rozhodnúť aký cenový plán bude najviac vyhovovať vašim potrebám. Revolut ponúka 4 cenové programy a to Standard, Plus, Premium a Metal.

Porovnanie mesačných a ročných poplatkov za osobný účet Revolut. 

Plán/program Mesačný poplatok Ročný poplatok
Štandard
0 EUR
0 EUR
Plus
2.99 EUR
29 EUR
Prémium
7.99 EUR
82 EUR
Metal
13.99 EUR
135 EUR

Rozmanitosť funkcií za mesačný poplatok

Pozrime sa podrobnejšie na funkcie programov a ich denné výhody, ktoré osobný účet Revolut ponúka.

Všetky štyri programy ponúkajú otvorenie a vedenie bezplatného účtu v Spojenom kráľovstve a vedenie bezplatného európskeho IBAN účtu. Revolut ponúka bezplatný výber hotovosti bez poplatkov v rámci limitu. Programy sa ale líšia v limitoch výberu. V programe Standard a Plus je limit 200 eur, Premium 400 eur a Metal má limit 800 eur.

Možnosti funkcií karty Revolut sa výrazne líšia a s bezplatným programom Standard si nemôžete kartu prispôsobiť, nemáte možnosť výberu dizajnu karty, cashbacku za platby kartou, nemáte ani možnosť bezplatných medzinárodných platieb a dokonca si za jej doručenie musíte zaplatiť. 

S programom Standard nezískate ani výhodu prioritnej zákazníckej podpory a síce si môžete otvoriť účet Revolut Junior, je to iba pre jedno dieťa a nezískate tým prístup k jeho exkluzívnym funkciám. 

Každodenná ochrana osobného účtu Revolut

Program Standard neponúka žiadne výhody ochrany vašich peňazí. Nemáte ochranu nákupu, vrátenia vstupeniek a vrátenia peňazí. S programom Standard si ale môžete aspoň zvoliť možnosť jednorazových virtuálnych kariet, ktoré chránia vaše údaje pred zneužitím. 

Tieto výhody môžete využívať len s programami Plus, Premium a Metal.

Investície na osobnom účte Revolut

Všetky štyri cenové programy ponúkajú možnosť investovať vaše peniaze na sporenie, obchodovať s komoditami a kryptomenami. Najlepší AER úrok pri sporení ponúka program Metal a to 0.65%.

Za konverziu komodít a kryptomien sa pripravte na poplatok a to od 2.5% v bezplatnom programe Standard do 0.5% v programe Metal.  

Cestovanie s osobným účtom

Pri používaní akéhokoľvek programu za utrácanie v zahraničí neplatíte skoro žiadne poplatky. Revolut používa férovú medzibankovú úrokovú sadzbu a výhodné výmenné kurzy. Platia ale podmienky limitu výšky platieb a počtu transakcií, na ktoré sa vzťahujú poplatky, o ktorých si povieme neskôr.

Najlepšie možnosti a extra výhody ako poistenie batožiny, zdravotné poistenie a spoluúčasť pri poistení vozidla ponúka zatiaľ iba program Metal.

Prehľadnejšie a detailnejšie porovnanie služieb programov osobného účtu nájdete priamo na webovej stránke Revolut > Porovnanie cenových programov.

Osobný účet Revolut a jeho najväčšie výhody

Nehľadiac na to, aký program si vyberiete, pozrime sa na najvýhodnejšie funkcie, ktoré Revolut pri užívaní osobného účtu ponúka a aké extra poplatky okrem toho mesačného zaplatíte.

Kompletná správa peňazí v jednej aplikácii

V osobnom účte nájdete funkcie ako nastavenie rozpočtu, máte prehľad o svojich výdavkoch a môžete si rozdeliť svoje financie podľa účelu.

Nastavenie trvalých príkazov, inkás a predplatných za streamingové služby sú samozrejmosťou a zadarmo. Nástroje na analýzu financií a oznámenia o platbách vám zjednodušia celkovú správu a prehľad o vašich financiách. Taktiež si môžete pripojiť ostatné bankové účty a mať tak kompletný prehľad o všetkých svojich účtoch.

Posielanie peňazí do EÚ a do zahraničia

V prípade klasických bánk, posielanie peňazí do zahraničia je spojené s vysokými poplatkami. No v prípade Revolutu, užívateľ služby môže prijímať a posielať peniaze ďalším užívateľom lokálne a v rámci EÚ bez poplatkov.

Posielanie peňazí do zahraničia je ale už spoplatnené od €3 do €5. S programom Metal máte túto možnosť zadarmo iba na prvé tri platby a s Premiom len na prvú platbu za mesiac, potom je táto možnosť spoplatnená tým istým poplatkom.

Za prijatie platby od iného Revolut užívateľa v rámci EÚ neplatíte. V prípade prijatia peňazí mimo EÚ, banka odosielateľa si môže vyžiadať extra poplatky za prevod.

Výmena meny a poplatky s Revolut

Osobný účet Revolut prináša, ako tvrdí, férovú medzibankovú úrokovú sadzbu pri platení kartou v zahraničí a prevody peňazí bez poplatkov. V podstate nie úplne.

S programom Standard a Plus bez poplatku môžete zmeniť maximálne €1000 mesačne a to iba od pondelka do piatku a v 30 menách nekrytých zlatom.

Po prekročení limitu a počas víkendu zaplatíte poplatok minimálne 0.5%. Tomuto poplatku a limitu sa vyhnete upgradovaním na plán Premium alebo Metal.
revolut zmena penazi

Pre porovnanie, keď so službou Revolut zmeníte 1000 libier, bude to bez poplatku a s aktuálnym kurzom 1.175 sa vám na účet pripíše 1174.55 EUR.

Wise ponúka mierne lepší kurz, ale s poplatkom 3.69 libier sa vám na účet pripíše menšia suma a to 1171.78 EUR.

V súčasnosti môžete držať a vymieňať tieto meny: AED, AUD, BGN, CAD, CHF, CZK, DKK, EUR, GBP, HKD, HRK, HUF, ILS, ISK, JPY, MAD, MXN, NOK, NZD, PLN, QAR, RON, RSD, RUB, SAR, SEK, SGD, THB, TRY, USD, ZAR.

Platby kartou Revolut

S platobnou kartou Revolut môžete platiť po celom svete. Revolut ponúka využívanie karty až v 150 rôznych menách. Za platenie kartou online alebo v obchode neplatíte žiadny poplatok v rámci Eura. 

Pri platení kartou a prekročení mesačného limitu €1 000 v programe Standard a Plus už rátajte s poplatkom 0,5% za každý prevod. 

Za výber hotovosti kartou doma a v zahraničí neplatíte žiadne poplatky, ak dodržíte limity stanovené vo vašom pláne. Ze prekročenie limitu si Revolut určuje poplatok vo výške 2% a minimum €1 za výber. Ak dôjde k výberu meny, ktorú nedržíte vo svojom trezore, platia už spomínané pravidlá mesačných limitov.

Platobná karta a jej výhody

Na platobnú kartu k účtu Revolut nemusíte čakať a môžete ju začať používať hneď po zriadení účtu. Pomocou jednorázovej virtuálnej karty môžete nakupovať online a vaše údaje budú chránené pred zneužitím automatickým vymazaním údajov z karty po zaplatení. V aplikáci zmrazíte, zablokujete alebo si nastavíte limity karty. Funkcia Cashback v programe Metal vám po transakcií pripíše 0.1% za nákup v EÚ a 1% mimo Európy.

Revolut Shopper – odmeny za to, že nakupujete

Čo je to Revolut Shopper a aké odmeny s jeho používaním získate? Revolut Shopper je nová funkcia účtu Revolut, ktorú si jednoducho nainštalujete ako rozšírenie v prehliadači Google Chrome. 

Po prihlásení do Revolut Shopper zadáte údaje z vášho Revolut účtu a môžete začať nakupovať na viac ako 5000 obľúbených stránkach, v ktorých je Revolut Shopper dostupný.

Revolut Shopper vyhľadáva na webe výhodné promo kódy a pri ich platení ich automaticky používa. Podľa čoho zistíte, že internetový obchod podporuje Revolut Shopper? Podľa ikony R, ktorá sa vám na stránke automaticky zobrazí.

Revolut Shopper myslí aj na vašu bezpečnosť. Údaje z karty nemusíte manuálne zadávať a prostredníctvom virtuálnych kariet vás Revolut chráni pred zneužitím vašich údajov. Virtuálne karty si môžete prispôsobovať, meniť ich vzhľad, farby a limity.

Odmeny Rewards

Odmeny Rewards sú vaše odmeny za nakupovanie. Sú to exkluzívne ponuky vo forme cashbacku a sú dostupné len pre zákazníkov Revolutu. 

Zoznam vašich odmien nájdete na karte Rewards v rozšírení prehliadač. Ak odmenu chcete získať, kliknite na požadovanú odmenu a postupujte podľa pokynov. 

revolut rewards odmeny pre zakaznikov

U viac ako 300 vybraných partnerov môžete navyše získať cashback vo výške až 20 %. Napríklad Apple, Nike a Myprotein ponúka zákazníkom cashback až do výšky 42 %.

Funkcia trezor

V osobnom účte máte možnosť sporenia peňazí a odkladania úspor na rôzne účely až v 30 rôznych menách.

Ak sporíte na dovolenku v USA, jednoducho si vytvoríte sporenie v dolároch, na darčeky na Vianoce v eurách a na služobnú cestu do Londýna v librách.

Dokonca môžete vytvoriť spoločný trezor pre rodinu a priateľov na vybraný účel a povoliť výbery určeným osobám.

Kryptomeny, sporenie a Revolut osobný účet

Sporiť v Revolute sa oplatí, ale nečakajte obrovské zisky z úrokov. Investičné sporenie v trezore môžu začať využívať všetci užívatelia programov, avšak momentálne je ešte táto funkcia u nás nedostupná.

Vhodnejším spôsobom ako investovať peniaze je obchodovanie s komoditami, pričom investovať môžete už od 1 dolára. Do obchodovania s kryptomenami sa môžete pustiť okamžite. Kryptomeny sú stále veľmi špekulatívne, no pre pre mnohých sa stávajú čoraz viac atraktívna alternatíva a hedge voči ekonomickej recesii a poklesu tradičných finančných trhov. Revolut podporuje obchod s viac ako 40 rôznymi kryptomenami, medzi najznámejšie patria bitcoin (BTC), bitcoin cash (BCH), doge (DOGE), ethereum (ETH), litecoin (LTC), ripple (XRP), stellar (XLM) a EOS (EOS).

Revolut: naša recenzia a skúsenosti

Čo sa nám páči

Čo sa nám nepáči

Firemný účet Revolut

Ak ste spoločnosť alebo živnostník a chceli by ste mať svoje príjmy pod kontrolou, Revolut ponúka výrazné množstvo finančných služieb nielen pre začínajúcich podnikateľov, ale aj pre zabehnuté spoločnosti. 

Staňte sa súčasťou Revolut Biznis

Keď sa ako spoločnosť pripojíte ku 500 000 ďalším užívateľom Revolut Biznis, môžete si vybrať zo 4 cenových programov.  Živnostníkom ponúka Revolut 3 programy na výber.

Revolut Biznis ponúka kvantum možností pre podnikateľov ako napríklad bezplatné výmenné kurzy v rámci limitov, otvorené bankovníctvo, kontroly nad platbami v tíme, virtuálne a plastové karty pre zamestnancov, rozhranie API pre firmy, faktúry a mnoho ďalších. 

Pre podrobnejšie porovnanie cien a funkcií firemného účtu pre spoločnosti a živnostníkov prejdite na Revolut > Firma > Ceny

Revolut účet – áno alebo nie?

Podobne ako PayPal roky dozadu, startup Revolut vznikol, aby umožnil ľuďom rýchlejší a lepší  prístup ku digitálnym bankovým službám skrz smartfóny. To sa mu podarilo a dnes má Revolut viac než 15 miliónov zákazníkov a získal na popularite aj na Slovensku. Revolut poskytuje široké množstvo funkcií, výhod a a cenových plánov pre osobných a aj firemných užívateľov.

Ak rozmýšľate nad otvorením osobného účtu a neviete sa rozhodnúť, ktorý cenový program si vybrať, veľmi záleží od toho, aký je váš životný štýl. Ak do zahraničia cestujete málo, možno len raz, alebo dvakrát ročne, online nákupy robíte sporadicky, občas pošlete peniaze do zahraničia a účet chcete využívať ako záložný, tak program Standard a Plus určite pokryje vaše potreby. 

Náročnejším cestovateľom, fanúšikom online nakupovania a obchodovania s kryptomenami definitívne odporúčame Premium alebo najbohatší cenový program Metal, ktorý maximálne pokryje vaše potreby, dokonca podľa nášho názoru, za €12.99 mesačne prekoná vaše očakávania.

Akokoľvek si vyberiete, osobný účet Revolut vám ušetrí peniaze na poplatkoch za platby online a prevody peňazí do zahraničia.

Vďaka transparentnosti, výhodnému medzibankovému kurzu pri prevode peňazí, nízkym sadzbám poplatkov a zaujímavým finančným nástrojom je Revolut takmer bezkonkurenčný. Asi najlepšou alternatívou Revolutu je Wise (alebo N26), o ktorom si môžete pre lepšie porovnanie prečítať v článku Wise: Naša recenzia a skúsenosti

Asi najväčšou nevýhodou je, že ak plánujte v blízkej budúcnosti žiadať o spotrebný úver alebo hypotéku, Revolut túto možnosť slovenskému spotrebiteľovi momentálne neponúka a pravdepodobne ani nebude.

Napriek tomu zriadenie osobného alebo firemného účtu ako doplnok k účtu v komerčnej banke určite odporúčame. 

Ako otvoriť Revolut účet

1. Prejdite na stránku revolut.sk

2. Zadajte vaše telefónne číslo

3. Príde vám link na Revolut aplikáciu do SMS správy

4. Stiahnite si aplikáciu Revolut

5. Zadajte PIN, s ktorým sa budete prihlasovať

6. Potvrdte kód, ktorý dostanete SMS správou

7. Zadajte vaše údaje – meno a adresu

Hotovo! Váš účet je vytvorený!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Autor:

Fér Financie Tím

Podobné témy

Obsah článku