Čo je Wise (TransferWise) a ako začať: Naša recenzia a skúsenosti

transferwise ucet
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

(zdroj: wise.com)

Wise tento problém úspešne vyriešil tým, že ponúka skutočný kurz bez prirážky, a účtuje si iba jednorázový poplatok.

Postupom času pribudlo množstvo ďaľších špičkových funkcií, ktoré právom posúvaju Wise na popredie takzvaných Fintech (finančno-technologických) spoločností.

Ak máte účet s Wise, posielanie a zamienanie peňazí je možné cez web platformu, ale aj cez Wise mobilnú aplikáciu dostupnú pre iOS ale aj Android telefóny, a prevody sú možné niekoľkými spôsobmi: SWIFT, SEPA, bankovým prevodom, ACH, debetnou alebo kreditnou kartou, pomocou Apple Pay, ale aj Google Pay.

Wise ponúka skvelé bankové služby (tak isto ako podobné neobanky, ako napríklad Revolut alebo N26) – lepšie ako mnohé tradičné banky, aj napriek tomu že technicky bankou nie je, ale je registrovaný ako inštitúcia elektronického peňažníctva (Electronic Money institution).

Ako ochrániť peniaze pred infláciou

Spoločnosti ako Wise sú užitočné, avšak dlhodobo Vaše financie nezhodnotia. V rámci Investičnej mapy pre Vás porovnáme 1500 fondov a predstavíme Vám tie najvhodnejšie možnosti pre ochranu a zhodnotenie Vašich úspor

Pre koho je Wise ideálny?

S určitosťou možno usúdiť, že klientela Wise sa rokmi úspešne rozširovala, a dá sa povedať, že klientela sa rozdeľuje do piatich kategórií.

Pre každého, kto chce online banku a nízke poplatky

Jednoduchá a rýchla registrácia, prihlasovanie a aj manažment účtu či už z mobilného telefónu alebo počítaču. Žiadne zdĺhavé papierovačky a návštevy bánk, rýchla online podpora a možnosť mať na účte 50+ iných mien. Mimo iné, aj toto sú výhody Wise. Pridajme k tomu nízke poplatky za prevody a žiadne mesačné poplatky za vedenie účtu, a Wise je bezpochýb veľmi atraktívna možnosť pre ľudí co majú radi komfort a zbytočné poplatky im nie sú po vôli.

Ak rád cestuješ do zahraničia

Inovácia, ktorú predstavuje Wise reprezentuje krok do budúcnosti kde predražené zmenárne s nevýhodnými kurzmi sú skutočne iba minulosťou. Wise ponúka skvelé reálne výmenné kurzy mien. 

Vďaka skutočnému kurzu si môže byť každý istý, že nebudú platiť nadrámec trhovej ceny a že nestratí peniaze pri výmene, alebo čas hľadaním zmenárne s lepším kurzom.

Ak posielaš peniaze do zahraničia

Ďaľší dôvod prečo mať účet s Wise je, ak často posielaš peniaze do zahraničia, či už v podobe platby za tovar, ako dar rodine a známym čo žijú zahraničí alebo ak pracuješ v zahraničí a posielaš peniaze naspäť na Slovensko.

S Wise je možné otvoriť online účty v iných menách, z ktorých je možné robiť výhodnejšie prevody na účty v zopovedajúcej mene. Nárast v online platbách je globálny trend, ktorý bol pandémiou iba zrýchlený.

Pre ilustráciu, graf dole znázorňuje „explóziu” v online prevodoch medzi rokmi 1980 až 2019.

Ak si firma a často platíš v iných menách

Podobne ako pri osobných účtoch, taktiež firmy môžu vyučiť tie isté vyhody ako lacnejšie medzinárodné prevody a kurzy mien.

Ak niekto manažuje firmu, ktorá platí alebo dostáva zaplatené v rôznych menách a nie len v eurách napr. v GBP (v librách), tak si môže s ľahkosťou otvoriť účet v danej mene. Následne môže posielať a prijímať peniaze v tej mene, v ktorej je účet vytvorený, ale o Wise business účte až o chvíľu!

Ak chceš aby tvoje peniaze rástli

Koncom roku 2021, Wise priniesol na trh novú funkciu s názvom Assets (Aktíva). Assets ti umožní premeniť a držať ľubovoľný zostatok na účte v podobe bezpečných investícií. 

Ak sa niekto rozhodne držať svoje peniaze ako akcie, Wise ich investuje do indexového fondu, ktorý oni vybrali – do fondu iShares World Equity Index Fund. Tento fond sleduje svetový index MSCI World Index a spravuje ho investičná spoločnosť BlackRock.

MSCI World Index je portfólio akcií, ktoré teoreticky predstavujú globálny trh a zahŕňa niektoré z najväčších svetových spoločností – ako Apple, Tesla a Microsoft. Historicky sa ukázalo, že napríklad MSCI World Index je z dlhodobého hľadiska (viac ako 3,5 roka) výhodná investícia aj napriek ekonomickým recesiám.

Bohužiaľ funkcia Assets je momentálne dostupná iba obyvateľom Spojeného kráľovstva a väčšine firiem, ktoré sú daňovými rezidentmi v Spojenom kráľovstve.

Zákazníci na Slovensku musia teda zatiaľ používať iné sporiace účty popri Wise. Avšak je viac ako možné, že ak sa Assets osvedčí, iné krajiny budú rýchlo nasledovať v implementácii tejto funkcie.

Aké meny Wise podporuje?

Jeden možný dôvod prečo Wise tak rapídne napredoval od roku 2010, bola ambícia pokryť širokú škálu krajín a mien. Momentálne je možné poslať a premeniť nasledovné meny:

EUR, USD, GBP, AED, ARS, AUD, BDT, BGN, BRL, CAD, CHF, CLP, CNY, CZK, DKK, EGP, GEL, GHS, HKD, HRK, HUF, IDR, ILS, INR, JPY, KES, KRW, LKR, MAD, MXN, MYR, NGN, NOK, NPR, NZD, PEN, PHP, PKR, PLN, RON, RUB, SEK, SGD, THB, TRY, UAH, UGX, VND, a ZAR.

Typy účtov a kariet

Wise osobný a business účet

Wise má dva typy účtov, osobný a business účet. Oba účty sú online, fungujú oddelene, a umožnia  ti posielať peniaze, vlastniť Wise virtuálne karty, prijať platby a míňať peniaze na medzinárodnej úrovni. Oba Wise účty ti taktiež umožnia platiť online ale aj osobne s kartou Wise – karta osobných účtov je zelená, a business účtov je modrá.

čo je wise

Tieto základné funkcie oboch účtov sú rovnaké, a ponúknu plnohodnotný online banking, ale business zákazníci sa môžu tešiť vymoženostiam, ktoré im uľahčia život:

 • Žiadne limity pre prevody v EUR pre business účty
 • Integrácie s účtovníckymi softvérmi. Mnoho účtovných firiem nemá s Wise skúsenosti, preto odporúčame výber overných úctovných a mzdárskych firiem, ktoré vám s technológiami ako Wise pomôžu.
 • Tímový prístup na účet
 • Opakujúce sa platby
 • Hromadné platby

Ak máte zamestnancov alebo freelancerov (odborníkov na voľnej nohe) doma alebo v zahraničí, s Wise je ľahké im posielať domáce a medzinárodné platby. Najlepšie je, že dostanú zaplatené v miestnej mene bez poplatkov príjemcu.

Príjemca nepotrebuje účet Wise, aby dostal svoje peniaze, peniaze pôjdu priamo na ich bankový účet v ich mene. 

Čo je Wise virtuálna debetná karta?

Virtuálna karta je doslova karta, ktorá existuje iba virtuálne, ciže na mobilnom alebo web účte, ale funguje ako plnohodnotná fyzická karta.

Osobné a aj business účty môžu mať aktivované maximálne tri virtuálne karty naraz a na rozdiel od karty pre osobný účet (zelenej) a pre business účet (modrej), virtuálna karta je fialová.

Virtuálne karty sú bezplatné a ak ich máte aktivované, tak so sebou nemusíte nosiť peňaženku a ani nehrozí riziko zneužitia karty pri strate. Na plné využitie virtuálnej karty stačí iba mobilný telefón.

Každá virtuálna karta má iné údaje ako fyzická karta a môže byť kedykoľvek zmrazená.

To znamená, že je to bezpečný, inteligentný a jednoduchý spôsob, ako minúť peniaze bez ohľadu na to, kde na svete sa nachádzate.

Na aktivovanie virtuálnej karty je nutné si najprv objednať tú fyzickú, ale nebojte sa, netreba čakať, kým vám dorazí fyzická karta na využitie virtuálnej.

Ako ochrániť peniaze pred infláciou

Spoločnosti ako Wise sú užitočné, avšak dlhodobo Vaše financie nezhodnotia. V rámci Investičnej mapy pre Vás porovnáme 1500 fondov a predstavíme Vám tie najvhodnejšie možnosti pre ochranu a zhodnotenie Vašich úspor

Aké sú poplatky na Wise?

Jedna z vecí, ktoré pridali k úspechu Wise je bezpochýb jeho motto spojené s poplatkami. Wise sa riadi troma zásadami ohľadom poplatkov:

1. Radikálna transparentnosť: na rozdiel od iných spoločností, Wise chce udržať 100% transparentnosť ohľadom ich poplatkov a profitu
2. Účtovať najmenej ako sa dá: väčšina spoločností si účtuje toľko, koľko sa dá, Wise robí opak
3. Robiť všetko jednoducho a robiť všetko rýchlo: väčšina spoločností núti ľudí platiť viac za „prémiové“ veci. Wise chce dať zákazníkom to najlepšie čo sa dá, a to by malo byť štandardom.

Táto transparentnosť je očividná – Wise napríklad verejne zdieľa ako sú ich poplatky využité na ich náklady:

Je pravdou že Wise, alebo vtedy ešte TransferWise, začali s veľmi nízkymi poplatkami, ale aká je situácia teraz? Mnoho zákazníkov si rokmi všimlo nenápadné zvyšovanie poplatkov, pozrime sa teda na poplatky trochu bližšie:

Dôležité poplatky s vedením účtu

Typ poplatku Hodnota
Poplatok za objednanie karty
8 EUR
Expresné doručenie karty
od 18.40 EUR
Mesačný poplatok za kartu
0 EUR
Virtuálna karta
0 EUR
Nová karta pri strate
5 EUR
Výmena expirovanej karty
0 EUR
Pevný poplatok za odoslanie peňazí
0.5 - 0.8 EUR (líši sa podľa meny)
(Osobný účet) Držanie peňazí v 50+ menách
Zadarmo, s výnimkou ak účet presahuje viac ako 15 000 EUR, potom 0.4%
(Business účet) Držanie peňazí v 50+ menách
Zadarmo, s výnimkou ak účet presahuje viac ako 70 000 EUR, potom 0.4%
Platba kartou, účet v EUR a platba v EUR
0%
Platba kartou, účet v EUR, a platba v inej mene: GBP alebo USD
0.41% (líši sa podľa meny)

Výber peňazí z bankomatu

Aktivita Menej ako 200 EUR za mesiac Viac ako 200 EUR za mesiac
2 alebo menej výberov
0 EUR
1.75% z hodnoty nad 200 EUR
3 alebo viac výberov
0.5 EUR
0.5 EUR + 1.75% z hodnoty nad 200 EUR

Poplatky za prevod

Prevody v EUR do iných mien majú vo väčšine prípadov poplatky v rozmedzí 0.35% až 0.41%. Avšak štruktúra poplatkov sa líši vo veľkej miere aj na základe mien, ktoré zamieňate. Pozrime sa teda na praktické príklady pre lepšiu predstavu ako poplatky vyzerajú.

Poplatky prevodov sa skladajú z pevných poplatkov a variabilných poplatkov – ako by vyzeral prevod 1000 EUR na účet v GBP?

Príjemca by dostal 847 GBP, 4.58 EUR by tvorili poplatky, ktoré sa skladajú z pevného poplatku (0.50 EUR) a variabilného poplatku vo výške 0.41%.

Wise taktiež ponúka porovnanie cien s inými FinTech spoločnosťami – bolo by výhodnejšie použiť Wise namiesto iných spoločností alebo bánk?

Ako je možné vidieť na obrázku hore, Wise by mali skutočne najmenšie poplatky za tento prevod, potom by nasledovali spoločnosti ktoré využívajú technológiu a integráciu s Wise. Čiže prvých päť priečok patrí Wise.

Ak sa pozrieme na posledné priečky v tomto porovnaní, niet divu prečo Wise zažal úspech.

V porovnaní s bankou ako Caixa Geral de Depositos, Wise môže ušetriť skoro 69 GBP, teda zhruba 80 EUR!

Taktiež treba spomenúť PayPal, populárnu FinTech spoločnosť, ktorá funguje už od roku 1998 a ktorá vtedy, podobne ako Wise teraz, napredovala vo vývoji ľahších a rýchlejších online transakcií. Prevod a poplatky cez PayPal by boli drahšie o 39.7 GBP, čiže takmer o 47 EUR.

V porovnaní transakcií z EUR na GBP je Wise jasný výherca, ale z GBP na EUR, je situácia trochu iná. 

Od písania nášho blogu sa ale mohlo veľa zmeniť. Máš záujem zistiť aké sú poplatky k dnešnému dňu? 

Zisti aktuálny stav poplatkov za prevod pomocou Wise kalkulačky

Wise je v tomto prípade druhá najvýhodnejšia možnosť, pričom použitie Wise by vyšlo o 5.24 EUR viac ako pri Remitly.

Aké sú bankové limity na Wise?

Zákazníci sa po veľmi dlhú dobu (cca. do leta 2021) nemuseli zaťažovat s veľa limitmi. Osobné ale aj business účty mali neobmedzené držanie a posielanie peňazí, s jedinou výnimkou, a to pre USD účty a obyvateľov Singapuru.

Po lete 2021, Wise zaviedol nové limity na celkovú sumu v jednom prevode, ktoré sa ale nesťahujú na peniaze držané na Wise účte, na business účte alebo na to, koľko sa môže poslať celkovo v danej mene. Limity sú nasledovné:

 • EUR — 165 000 EUR
 • AUD — 260 000 AUD
 • CAD — 240 000 CAD
 • CHF — 180 000 CHF
 • DKK — 1 200 000 DKK
 • HUF — 57 000 000 HUF
 • HKD — 1 500 000 HKD
 • NZD — 280 000 NZD

Ak ste teda osobným zákazníkom, ktorý plánuje poslať nad rámec týchto limitov – a neplatíte zo svojho zostatku na Wise účte – možno budete musieť nájsť iného poskytovateľa.

Dôvod na tieto zmeny je kombinácia toho, že Wise zaznamenal vyšší počet transakcií veľmi vysokých súm, a že pri týchto druhoch prevodov sa snažia vykonať všetky kontroly do 60 hodín.

Tieto kontroly sú neuveriteľne dôležité, pretože pomáhajú udržiavať peniaze zákazníkov v bezpečí. Vzhľadom na nárast týchto transakcií, kontroly trvali až dvakrát dlhšie.

Cieľ dosiahnuť bezpečnosť, ale aj rýchlosť kontrol, teda viedol k obmedzeným limitom, ktoré by sa mali znova uvoľniť ak Wise bude môcť vykonať kontroly tak rýchlo, ako by chcel.

Avšak vďaka tejto zmene Wise výrazne zredukoval čas kontrol, a zrýchlil prevody – zo 116 hodín na 66 hodín.

Zdroj: wise.com

Je Wise bezpečný?

Wise je na trhu už viac ako 10 rokov a má viac ako 10 miliónov osobných a firemných zákazníkov v 170+ krajinách. Na recenznej platforme Trustpilot majú cez 130 000 recenzií so skóre 4,6 z 5. V neposlednej rade, podľa Wise, ich zákazníci údajne ušetria každý rok 1,5 miliardy dolárov.

Wise nie je banka, ale je autorizovaný ako inštitúcia elektronického peňažníctva (Electronic Money Institution – EMI) a regulovaný úradom Financial Conduct Authority (FCA) v Spojenom kráľovstve, a podobnými regulačnými orgánmi, vládnymi nariadeniami a/alebo národnými bankami na celom svete v rôznych krajinách, kde pôsobia.

Napríklad v Európskom hospodárskom priestore (EHP) je spoločnosť Wise regulovaná Národnou bankou Belgicka (NBB) ako autorizovaná platobná inštitúcia s právami na prenos v rámci EHP.

Peniaze zákazníkov sú uložené v rôznych bankách po celom svete v závislosti od umiestnenia účtu, ktorý je naviazaný na menu. Napríklad peniaze na účte v Spojenom kráľovstve sú uložené v Barclays, zatiaľ čo účet v USD môže byť v JP Morgan Chase, a účet v EUR zase v LVH Bank. 

Čiže peniaze sú na účtoch v iných renomovaných a bezpečných inštitúciách, ktorých sa Wise nemôže dotknúť ani ich používať, a preto sú v bezpečí.

Keďže Wise nie je banka, uložené peniaze nie sú chránené systémom kompenzácie finančných služieb (FSCS). To znamená, že napríklad ak Barclays z akéhokoľvek dôvodu skrachuje, peniaze v GBP nedostanete späť. Na druhej strane, ak sa Wise dostane do platobnej neschopnosti, vďaka prísnemu zabezpečeniu získate späť všetky zostatky na účte. 

Wise nemá licenciu ako banková inštitúcia, a nerobí s vašimi peniazmi žiadne špekulatívne operácie ako veľké banky, tým pádom nehrozí pokles kapitálu (s výnimkou rezidentov v Spojenom kráľovstve, ktorí môžu využiť funkciu Assets).

Napriek tomu, Wise musí stále dodržiavať zákony týkajúce sa elektronických peňazí a platobných organizácií.

Wise taktiež používa 3-D Secure (3DS) bezpečnostný protokol. 3DS pridáva k online platbám ďalšiu vrstvu ochrany, takže ak máte aktivované 3DS, každá online transakcia podstúpi dvojstupňové overenie (cez mobilnú aplikáciu alebo telefónne číslo), takže žiadne platby neprejdú, pokiaľ ich sami neautorizujete.

(bezpečnostné potvrdenie transakcie na Wise)

Na záver, hoci vaše vklady nie sú poistené vládnymi inštitúciami, peniaze sú v bezpečí a chránené inými spôsobmi – takže používať Wise je bezpečné.

 

Wise: naša recenzia a skúsenosti

Čo sa nám páči

Čo sa nám nepáči

S Wise dostaneš všetko, čo potrebuješ pre efektívne bankovníctvo doma ale aj v zahraničí. Vzhľadom na všetky výhody čo Wise ponúka, ako nízke poplatky, širokú škálu mien a účtov, ktoré je možné viesť, Wise je bezpochýb jedna z najlepších spoločností na vedenie či už osobného alebo business účtu!

Návod ako otvoriť účet a začať na Wise

Krok 1: Prejdi na stránku Wise

transferwise ucet

Krok 2: Stlač tlačidlo na registráciu

Krok 3: Vyplň 5 údajov

Na otvorenie účtu potrebuješ 5 základných údajov:

 • Email
 • Výber účtu (osobný alebo business)
 • Krajina 
 • Telefónne čislo
 • Heslo

Krok 4: Overenie identity

Wise ti pošle ďaľšie kroky na overenie identity, či už tvojho emailu, osoby alebo firmy. Tento proces netrvá dlho a ako náhle bude tvoj účet overený, môžeš ho začať naplno využívať!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Autor:

David Kanika
David je spoluzakladateľ Fér Financie, v minulosti pracoval ako manažér v medzinárodnej brokerskej spoločnosti a taktiež dlhodobo spolupracoval na poradenskej báze s mnohými globálnymi fintech spoločnosťami.

Podobné témy

Obsah článku