Detský účet, ktorý je najlepší?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

V dnešnej dobe už mnohé banky ponúkajú detské účty. Niektoré je možné založiť deťom prakticky hneď po narodení. Aj keď dieťa, ktoré ešte nevie ani rozprávať detský účet nevyužije, máme za to, že čím skôr začneme deti učiť narábať s vlastnými financiami tým lepšie pre ich budúcnosť. Nie nadarmo sa hovorí čo sa v mladosti naučíš, v dospelosti akoby si našiel.

Skoro každý detský účet, ktorý banky teraz ponúkajú má svoje výhody a nevýhody. Je len na vás, ktoré spĺňajú vaše potreby. Pripravili sme pre vás zoznam detských účtov s ich výhodami a nevýhodami tak aby ste sa mohli ľahšie rozhodnúť.

ČSOB – Detský účet Sloník

Mesačný poplatok za vedenie účtu: 3€ s možnosťou 100% zľavy po splnení podmienok
Vek: 0-15 rokov

Zaujímavou výhodou detského účtu od ČSOB je s jeho založením získate 100% zľavu z poplatku za založenie stavebného sporenia pre vaše dieťa.

ČSOB k účtu ďalej ponúka Sporiaci účet Sloník s úrokom 0.11% p.a. Touto sadzbou sa však úročí len suma do 1000€, ciže ďalšie vklady nad túto sumu už nebudú úročené.

Za menšiu nevýhodu oproti iným bankám považujeme mesačný poplatok za vedenie účtu 3€. Poplatok je síce možné znížiť ale je viazaný na splnenie podmienok. Buď bude priemerný mesačný zostatok na účte 1000€ alebo viac alebo na účet pošlete aspoň 30€ mesačne. 

V prípade ak vám splnenie jednej z týchto podmienok nerobí problém, detský účet Sloník poskytuje zaujímavé výhody.

Výhody
 Možnosť sporiť prostredníctvom sporiaceho účtu Sloník
Zvýhodnené podmienky na stavebné sporenie pre dieťa

Nevýhody
 Spoplatnený účet v prípade nesplnenia podmienok


Tatra Banka – Detský účet

Mesačný poplatok za vedenie účtu: Zdarma
Vek: 0-15

Detský účet v Tatra Banke nás oslovil sympatickým designom debetných kariet s postavičkou KOZMIXa a jeho kamarátov ktorý menšie deti určite ocenia. Mimo sympatického designu kariet však Tatra Banka neposkytuje k účtu žiadne ďalšie výhody čo je trochu škoda.

Výhody
 Sympatický design detských debetných kariet

Nevýhody
 Absencia sporiaceho účtu pre dieťa alebo iných výhod

Slovenská Sporiteľňa – Hviezdny Space účet Junior

Mesačný poplatok za vedenie účtu: Zdarma
Vek: 8-15

Podobne ako Tatra Banka aj Slovenská Sporiteľňa stavila na design debetných kariet k detskému účtu. Mimo svojich vlastných designov ponúka deťom možnosť navrhnúť si svoj vlastný vzhľad karty a tak prejaviť svoju individualitu. Ďalšou výhodou je možnosť bezplatne vkladať hotovosť na účet prostredníctvom vkladomatov Slovenskej Sporiteľne. V dnešnej dobe spoplatnených hotovostných operácií to považujeme za príjemnú zmenu, ktorú určite niektorí rodičia určite ocenia. 

Pri účte nám však trochu chýba možnosť sporenia.

Výhody
 Možnosť bezplatne vkladať peniaze v hotovosti na účet vo vkladomatoch SLSP
 Možnosť vlastného designu karty

Nevýhody
 Absencia sporiaceho účtu pre dieťa

Sporenie pre deti

Jednou z najlepších vecí, ktoré môžete pre svoje deti urobiť, je začať im sporiť na budúcnosť. Môžete im tak zabezpečiť kvalitnejšie vzdelanie, prvé bývanie alebo len pre prípad núdze.

Ako rodič máte v prípade sporenia na výber z viacerých možností – od sporenia na sporiacich účtoch, investovania, investičného zlata až po kontroverzné kryptomeny. Nech už si vyberiete akýkoľvek spôsob, dôležité je začať šetriť čo najskôr. Čím skôr začnete, tým viac peňazí budete môcť odkladať a tým väčší úžitok z toho budú mať neskôr vaše deti.

Pokračovať v čítaní.

 

VÚB – Účet pre Juniorov

Mesačný poplatok za vedenie účtu: Zdarma
Vek: 0-15

Detský účet vo VÚB nás zaujal svojím zníženým poplatkom za výber z bankomatu inej banky vo výške 1.20€. Pri priemernom poplatku iných bánk za výber z bankomatu inej banky vo výške 3€ je 1.20€ slušný rozdiel. To podľa nás ocenia hlavne rodičia menších detí pre ktoré nie je výber z bankomatu “svojej” banky vždy možný.

VÚB ďalej poskytuje k účtu možnosť založiť si detský sporiaci účet s úrokovou sadzbou 0.20% p.a. Na to aby ste výhodnejší úrok ziskali naň musíte vášmu dieťaťu pravidelne sporiť minimálne 20€ mesačne.

Ak by sme mali tomuto detskému účtu vytknúť jednu malú vec, bol by to design debetných kariet. Vzhĺadom na to, že účet budú využívať menšie deti, mohli by mať pestrejší design.

Výhody
 Sporiaci účet pre deti úročený 0.20% p.a. po splnení podmienok pravidelného sporenia (20-1000€ mesačne)
 Zvýhodnený poplatok za výber z bankomatu inej banky ako VÚB – 1.20€

Nevýhody
 Otázny design karty pre dieťa

Prima Banka – Detský účet

Mesačný poplatok za vedenie účtu: Zdarma
Vek: 8-15

Napriek tomu, že Prima Banka je z tohto zoznamu najmenšou bankou, ponúka k detskému účtu najvyššiu sadzbu na sporenie. Pri fixnej dobe sporenia 36-60 mesiacov (3-5 rokov) ponúka úrokovú sadzbu 5% p.a. Mesačne však môžete sporiť len 10€ až 20€. 

Narozdiel od termínovaných účtov pri predčasnom výbere prídete o celý úrok, nie len úrok z vyberanej sumy. Dávajte si teda pozor aby ste z neho vy alebo vaše dieťa predčasne nevybrali ak to nebude nevyhnutné.

Výhody
 Sporiaci účet s úrokom až 5% ročne pri sporení 10-20€ mesačne na fixnú dobu 36-60 mesiacov (3-5 rokov). Pri predčasnom výbere však prídete o celý úrok, nie len z vyberanej sumy

Nevýhody
 Nízky počet bankomatov na SR čo znamená potenciálne vyššie poplatky za účet

mBank – mKonto pre deti

Mesačný poplatok za vedenie účtu: 0€
Vek: 0-15

Napriek tomu, že mBank je jednou z naších najmenších bánk, ponúka účet pre deti. Menšou nevýhodou je, že mBank, ako online banka, nemá vlastné bankomaty. To však čiastočne kompenzuje dvoma spôsobmi.

Prvým je, že si môžete vybrať hotovosť až 3x mesačne s ľubovoľného bankomatu na SR alebo v zahraničí zadarmo. Ďalej sú všetky výbery z bankomatov na SR nad 70€ zdarma a výbery do sumy 69.99€ sú spoplatnené 1.30€. V tomto prípade by ste mali zvážiť, či si vaše dieťa bude často vyberať hotovosť alebo bude hlavne platiť kartou.

K účtu pre deti mBank ponúka možnosť založenia až štyroch sporiacich účtov eMax Plus. Tie si môže vaše dieťa ľubovoľne pomenovať (napr. sporenie na novú hračku). Sporiace účty však neponúkajú ani symbolický úrok, ich sadzba je 0.01% p.a.

Výhody
 Možnosť založenia 4 sporiacich účtov zdarma
 3 výbery z bankomatov v zahraničí zdarma

Nevýhody
 mBank nemá vlastné bankomaty čo môže byť pre dieťa limitujúce

UniCredit – Detský účet

Mesačný poplatok za vedenie účtu: €0
Vek: 0-14

Detský účet od UniCredit náš príliš nezaujal. K účtu momentálne neponúka žiadne zaujímavé výhody. Otvorenie a vedenie účtu je však bez poplatku.

K účtu je možné zriadiť aktívny internet banking od 8 rokov. Pre deti do 8 rokov to znamená, že ho budú môcť používať iba k náhľadu.  Pozitívom je 1 výber mesačne v hotovosti na pobočke zdarma, jeho využitie malým dieťaťom je však otázne. 

Výhody
Výber mesačne v hotovosti na pobočke zdarma
Vklady v hotovosti zdarma

Nevýhody
Absencia sporiaceho účtu alebo iných zaujímavých výhod

Na záver by sme ešte dodali jeden faktor na ktorý by ste mali pri výbere detského účtu myslieť. Tým je v ktorej banke máte účet vy a/alebo váš partner/partnerka. Medzibankové prevody narozdiel od prevodov v rámci jednej banky nie sú okamžité.

V prípade ak by vaše dieťa potrebovalo náhle peniaze, napr. na cestu domov, na školskom výlete a pod. mu ich môžete hneď previesť na účet v rámci jednej banky. V opačnom prípade takáto “pomoc” nebude možná.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Autor:

Michael Syč-Milý
Michael je plne kvalifikovaný finančný expert a spoluzakladateľ Fér Financie so všetkými potrebnými licenciami od NBS a dlhoročnými skúsenostami v riešení komplexných investičných problémov.

Podobné témy

Obsah článku