Koľko stojí prevod peňazí do zahraničia? Porovnanie bánk, ktorá je najvýhodnejšia

prevod penazi do zahranicia banky
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

V súčasnosti už nie je taký problém poslať peniaze do zahraničia alebo zo zahraničia aj vďaka vysokej konkurencii medzi poskytovateľmi zahraničných prevodov.

Hoci v minulosti bolo možné niečo takéto uskutočňovať len prostredníctvom klasických bánk, v dnešnej  dobe sa už na takéto možnosti špecializujú rôzne nové moderné fintech (finančno-technologické) spoločnosti a neobanky.

Neobanky ako Wise ponúkajú bankové riešenia bez potreby fyzických pobočiek alebo kancelárií.

Globálny trh neobankingu bol v roku 2021 47,39 miliardy USD a podľa výskumu od Grand View Research sa očakáva, že od roku 2022 do roku 2030 porastie až o 53,4% zloženou ročnou mierou rastu (CAGR).

V mnohých prípadoch sa práve aj vďaka tejto konkurencii banky prispôsobili a znížili svoje poplatky za prevod, vďaka čomu sa tieto prevody stali dostupnejšie. V tomto kontexte vás oboznámime s možnosťami a poplatkami, ktoré poskytujú banky.

Problém s bankami a výmennými kurzami

Určite ste sa už stretli s tým, že keď ste chceli previesť svoje peniaze do zahraničia, pozreli ste sa na reálny výmenný kurz a na výmenný kurz v banke a ostali ste zaskočení tým, že kurz v banke je o niečo nevýhodnejší.

Je tomu tak preto, lebo banky si sami stanovujú výmenný kurz. Aj keď vám banka stanoví nízke poplatky za prevod peňazí do zahraničia, vždy je dôležité pozrieť sa predovšetkým na výmenný kurz v banke, pretože ten môže byť značne podhodnotený.

Pokiaľ chcete robiť platby do zahraničia alebo zo zahraničia pravidelne, je dôležité si vybrať banku v ktorej je výmenný kurz stabilne najlepší a nie je podhodnotený až do takej miery, že by ste mali pocit že ste v značnej finančnej nevýhode.

Tento stredový kurz si viete overiť v Národnej Banke Slovenska alebo na rôznych finančných portáloch.

Poďme sa teraz pozrieť ako je to pri jednotlivých bankách na Slovensku.

Slovenská sporiteľňa

Slovenská sporiteľňa – v skratke SLSP, patrí medzi najpopulárnejšie banky na Slovensku aj vďaka tomu, že je v súčasnosti najväčšou a najstaršou bankou s dvomi miliónmi klientov. 

Práve preto jej služby vyhľadáva obrovské množstvo klientov a je špičkou pokiaľ ide o poskytovanie úverov, a vďaka množstvu svojich pobočiek a bankomatov je naozaj viditeľná pre každého.

Pokiaľ ide o platby SEPA, poplatok za prevod peňazí do zahraničia SLSP je 0,20 EUR.

Za cezhraničný prevod v EUR a v cudzej mene zo Slovenska a v cudzej mene v rámci Slovenska zaplatíte sumu 20 EUR pri transakciách nižších ako 2000 EUR, a pokiaľ chcete robiť vyššie prevody, zaplatíte 30 EUR.

Tieto poplatky sú účtované pri elektronických transakciách. Ak však chcete robiť prevod osobne na pobočke, je to o niečo drahšie. 

V pobočke prevod v EUR do krajín EHP vrátane SEPA1 (prevody do bánk nedosiahnuteľných pre SEPA prevody) stojí 6,00 EUR. 

Urgentný prevod v EUR do krajín EHP vrátane SEPA1 (prevody do bánk nedosiahnuteľných pre SEPA prevody) stojí 15 EUR online a 30 EUR stojí urgent transfer na pobočke.

ČSOB

Československá obchodná banka (ČSOB) pôsobí na Slovensku aj v Česku. Jej služby sú prispôsobené rôznym vekovým kategóriám ľudí a vie vám poskytnúť aj výhodné úvery, lízingy, sporenie, investovanie a poistenie.

Ak chcete robiť prevody do zahraničia alebo zo zahraničia, poplatok za prevod peňazí do zahraničia ČSOB je vo výške 5 EUR pri SEPA platbách a za cezhraničné platby mimo EU zaplatíte 1% transakcie, minimum 10 EUR a maximum 100 EUR.

Wise

Podobne ako iné finančno-technologické spoločnosti o ktorých sme v minulosti už písali, ako napríklad Revolut alebo PayPal, Wise má taktiež skvelé poplatky za prevody peňazí do zahraničia.

Hoci banky fungujú tak, že dosť podhodnocujú výmenný kurz, Wise je nastavený tak, že kurz je prakticky zhodný so stredovým (realnym) kurzom, ktorý si viete aj sami overiť napríklad cez Google alebo na samotnej stránke Wise.

Poplatky za prevod do zahraničia sú transparentné a viete si tento účet založiť ihneď úplne zdarma. Na svojom účte môžete mať viac ako 50 mien.

Aktuálna cena prevodu s Wise ale aj koľko peňazí príjemca dostane si môžeš pozrieť v kalkulačke dole.

Tatra banka

Tatra banka patrí medzi najstaršie banky na Slovensku. Klienti si môžu vybrať zo širokého portfólia služieb ako sú účty, úvery, platobné karty, investovanie, spotrebiteľské úvery a sporenie. Aj v tomto prípade môžete uskutočňovať platby zo zahraničia a do zahraničia. 

Pokiaľ sa chystáte uskutočniť SEPA platby, pripravte sa na poplatok za prevod peňazí do Českej Republiky alebo do iných krajín 0,20 EUR, a za expresné spracovanie transakcie zaplatíte 30 EUR.

Ak chcete poslať peniaze mimo EHP a EÚ, v Tatra banke zaplatíte poplatok za prevod peňazí do zahraničia vo výške 10 EUR.

Nad 2000 EUR je ale poplatok vyšší.  Pri vybavovaní transakcie na pobočke zaplatíte ešte naviac 25 EUR. Ak žiadate expresné spracovanie transakcie, zaplatíte naviac 30 EUR.

Platby v mene EUR z Euro účtu do bánk RBI skupiny cez Internet bankingTB:

  • do 2 000 EUR, poplatok 8 EUR
  • od 2 000,01 EUR do 20 000 EUR, poplatok 20 EUR
  • nad 20 000,01 EUR, poplatok 28 EUR


Poplatky v pobočke:

  • do 2 000 EUR, poplatok 20 EUR
  • od 2 000,01 EUR do 20 000 EUR, poplatok 28 EUR
  • nad 20 000,01 EUR, poplatok 36 EUR


Spracovanie platobného príkazu expresne stojí 30 EUR, a príplatok za manuálne spracovanie platobného príkazu z dôvodu chýbajúcich alebo chybne uvedených údajov stojí 10 EUR.

Všeobecná úverový banka (VÚB)

Všeobecná úverový banka (VÚB) je druhá najväčšia banka na Slovensku. Viete si tu s ľahkosťou vybaviť úvery, a rôzne platobné produkty či iné finančné služby.

Má množstvo klientov aj pokiaľ ide o firemné bankovníctvo. Do VÚB spadajú ešte VÚB leasing a VÚB Generali.

Ak ste sa rozhodli prevádzať peniaze zo zahraničia alebo do zahraničia, transakcia do 1700 EUR vás bude stáť 10 EUR.

Poplatok za prevod peňazí do zahraničia s VÚB  pri transakciách do 17 000 EUR je 20 EUR a za transakciu a do 34 000 EUR je poplatok 30 EUR.

Transakcie nad 34 000 EUR vás budú stáť 40 EUR. Tieto poplatky sú za non-SEPA prevody. 

Za SEPA prevody je účtovaný poplatok 0,22 EUR.

Prima banka

Prima banka je na Slovensku ako jediná v každom okrese. Orientuje sa nielen na bežných klientov ale aj na samosprávy a biznis klientov.

Ponúka širokú škálu služieb. Ak chcete prevádzať peniaze do zahraničia alebo zo zahraničia, do 2000 EUR platíte poplatok 10 EUR,a pri vyššej sume ako 2000 EUR zaplatíte na poplatkoch 20 EUR. Pri bežných SEPA platbách zaplatíte 0,20 EUR.

UniCredit Bank

UniCredit Bank je na slovenskom trhu už viac ako 17 rokov. Predchodca tejto banky bola Poľnobanka, ktorá sa pokladá za najstaršiu súkromnú banku Slovenska.

Ak chcete robiť prevody do zahraničia alebo zo zahraničia, zaplatíte 0,10 EUR za transakciu pokiaľ ide o SEPA prevody, a 0,50% poplatok za non-SEPA prevody.

Porovnanie kurzov a poplatkov za prevod peňazí do zahraničia

Poplatky v jednotlivých bankách spolu s výmennými kurzami si môžeme porovnať na tomto príklade, keď 1000 EUR posielame na zahraničný účet a zaujímajú nás doláre (USD).

Ktorá banka je teda najvýhodnejšia?

Ako vidíme, výmenné kurzy a poplatky za prevod peňazí do zahraničia v jednotlivých bankách nie sú rovnaké.

Hoci transakcie fungujú na rovnakom princípe, každá banka má svoj vlastný sadzobník poplatkov a výmenné kurzy sú tiež odlišné u každej z bánk

Pokiaľ chcete robiť prevody zo zahraničia alebo do zahraničia, určite je v súčasnosti výhodou založiť si účet Wise, ktorý sa riadi skutočným výmenným kurzom a tiež nezaplatíte príliš veľa

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Autor:

Fér Financie Tím

Podobné témy

Obsah článku