Blue chip stocks (blue chip akcie) a blue chip spoločnosti: všetko, čo treba vedieť

co su blue chip akcie a blue chip stocks, blue chip spolocnosti
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Čo je blue chip akcia?

Akcia blue chip je verejne obchodovaná akcia veľkej, dobre etablovanej a finančne zdravej spoločnosti, ktorá funguje už mnoho rokov.

Tieto spoločnosti väčšinou pravidelne vyplácajú dividendy a sú známe svojou stabilitou a solídnou výkonnosťou. 

Mnohé akcie blue chip spoločností sú známe mená, ako napríklad Coca-Cola, IBM, Amazon (ak vás zaujíma, ako Amazon funguje a ako predajcovia zarábajú peniaze, prejdite na našu príručku) a Johnson & Johnson. Hoci nie sú bez rizika, akcie blue chipov sa vo všeobecnosti považujú za bezpečnú investíciu.

V obdobiach hospodárskeho rastu často dosahujú dobré výsledky na trhu a v obdobiach recesie poskytujú určitú ochranu. Z týchto dôvodov tvoria jadro mnohých portfólií. 

Akcie blue chip však nie sú bez nevýhod. Bývajú relatívne drahé, takže môže byť ťažké vytvoriť z nich diverzifikované portfólio. Majú tiež tendenciu byť menej volatilné ako akcie s nízkou kapitalizáciou, takže investori, ktorí očakávajú veľké výnosy, môžu byť sklamaní.

Celkovo však akcie blue chip spoločností ponúkajú investorom spoľahlivý príjem a solídny potenciál dlhodobého rastu.

Aj keď možno nie sú najzaujímavejšou investičnou možnosťou, môžu poskytnúť významné výhody tým, ktorí chcú vytvoriť diverzifikované a dobre orientované portfólio.

Investovanie do blue chip spoločností 

Keďže akcie blue chip sú akcie veľkých, stabilných spoločností, ktoré už majú za sebou obdobie rapídneho rastu, nemusia ponúkať rovnaký potenciál rastu ako akcie menších spoločností.

Na druhej strane bývajú oveľa menej rizikové ako sme už spomínali. Vo všeobecnosti sú akcie blue chipov dobrou voľbou pre investorov, ktorí chcú vyvážiť riziko a výnos.

Samozrejme, aj tie najbezpečnejšie investície sú spojené s určitým stupňom rizika.

Tu je niekoľko tipov, ktoré by ste mali mať na pamäti, ak uvažujete o investovaní do blue chip akcií: 

  1. Diverzifikujte svoje portfólio: Nevkladajte všetky vajcia do jedného košíka tým, že investujete len do blue chip spoločností. Namiesto toho, diverzifikujte svoje portfólio tým, že do neho zahrniete zmes rôznych typov investícií. Pomôže vám to znížiť celkové riziko. Pre začínajúcich investorov môžu byť lepšou voľbou ETF fondy ako napríklad S&P 500, ktoré už obsahujú 500 z najväčších spoločností v Spojených štátoch. Teda väčšinu veľkých mien. Zároveň poskytujú dostatočnú diverzifikáciu.

  2. Zvážte svoj investičný horizont: Ak sa potrebujete k svojim peniazom dostať čoskoro, blue chip spoločnosti nemusia byť tou najlepšou voľbou, pretože sú zvyčajne menej volatilné ako iné typy akcií. Na druhej strane, ak investujete na dlhšie obdobie, blue chip spoločnosti môžu byť dobrou voľbou, pretože počas poklesov na trhu majú tendenciu udržať si svoju hodnotu lepšie ako iné typy akcií. 

  3. Urobte si prieskum: Nie všetky akcie blue chip spoločností sú rovnaké. Niektoré môžu byť rizikovejšie ako iné vzhľadom na faktory, ako je úroveň zadlženosti alebo expozícia voči určitým odvetviam. Pred investovaním do akejkoľvek akcie si nezabudnite spoločnosti preštudovať bez ohľadu na to, či je považovaná za “blue chip” alebo nie.


Čo znamená pojem blue chip?

Pojem “blue chip” sa v burzovom svete používa už mnoho rokov. Pôvodne sa používal na označenie akcií, ktoré sa považovali za bezpečnú a stabilnú investíciu.

V súčasnosti sa tento pojem používa širšie na označenie akejkoľvek spoločnosti, ktorá sa považuje za bezpečnú investíciu. Existuje niekoľko rôznych teórií o tom, odkiaľ pochádza pojem “blue chip”. 

Jedna z teórií hovorí, že pochádza z pokru. V pokri existujú rôzne farebné žetóny, ktoré predstavujú rôzne nominálne hodnoty. Modré žetóny majú zvyčajne najväčšiu hodnotu. Iná teória naznačuje, že tento termín pochádza z baseballu. V baseballe existuje fráza “blue-chip prospects”.

Označujú sa ním mladí hráči, od ktorých sa očakáva, že sa v budúcnosti stanú hviezdami ligy. Je možné, že toto slovné spojenie sa časom skrátilo na jednoduché “blue chip”, ktoré sa potom začalo používať v súvislosti s akciami. Bez ohľadu na to, odkiaľ pochádza, výraz “blue chip” sa v súčasnosti bežne používa vo financiách aj v investovaní. 

Ak hľadáte bezpečnú a stabilnú akciovú investíciu, akcie blue-chipov alebo indexových ETF fondov, ktoré do nich investujú vždy stoja za zváženie.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Autor:

Michael Syč-Milý
Michael je plne kvalifikovaný finančný expert a spoluzakladateľ Fér Financie so všetkými potrebnými licenciami od NBS a dlhoročnými skúsenostami v riešení komplexných investičných problémov.

Podobné témy

Obsah článku