Ktorý študentský účet je najlepší?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

V súčasnosti  prakticky každá banka ponúka študentský účet zdarma, teda bez mesačného poplatku za vedenie. Snažia sa tak vychovať svojich budúcich klientov na čom samozrejme nie je nič zlé.

Práve naopak, čím viac súperia o každého študenta, tým viac výhod ponúkajú k svojim účtom.

Či už ide o peňažný bonus ktorý vám banka dá pri založení účtu alebo zvýhodnené podmienky na iné produkty, je z čoho vyberať.

Niektoré banky ponúkajú pre plnoletých možnosť založiť si účet online.

V tomto článku sa dozvieš čo v súčasnosti banky ponúkajú k študentským účtom, za akých podmienok a aké majú poplatky. Potom si už stači len jeden vybrať.

Tatra banka – Študentský účet pre mladých

Mesačný poplatok za vedenie: €0
Vek: 15-26, pri založení účtu do 19r vám stačí občiansky preukaz, po 20r potvrdenie o dennom štúdiu
Založenie online: Áno
 

V Tatra banke momentálne beží akcia, ak si do 1.8.201 založíš študentský účet, budeš zapojený do súťaže o rôzne ceny (napr. Elektrická kolobežka, nákupné poukazy, €500 a pod.)

K študentskému účtu od Tatra banky sa dá zdarma založiť až 15 sporiacich účtov. Aj keď si nevieme predstaviť ako môže jeden človek využiť 15 sporiacich účtov, zaujal nás jeden zo spôsobov sporenia na tieto účty.

Je ním odkladanie si percenta z každej sumy ktorú zaplatíte kartou k svojmu študentskému účtu.

Pri každej platbe kartou sa vám vami nastavené percento zo zaplatenej sumy presunie na váš sporiaci účet.

Ako keby ste odvádzali svoju vlastnú daň z každej platby.

Akurát v tomto prípade nepôjde na účet štátu ale na váš sporiaci. Sporiaci účet má síce 0% úrok, to však v dnešnej dobe skoro nulových úrokov vo väčšine bánk to nie je veľký rozdiel.

Aj keď je to do veľkej miery vec vkusu, väčšina debetných kariet k účtu má podľa nás detský design, čo by mohlo vadiť starším študentom VŠ.

Výhody
 15 sporiacich účtov 
 Zaujímavé spôsoby sporenia
 Súťaž o rôzne ceny pri založení účtu 

Slovenská Sporiteľňa – Space účet študent

Mesačný poplatok za vedenie: €0
Vek: 15-26
Založenie online: Áno

V Slovenskej sporiteľni momentálne beží akcia ktorá platí do 31.10.2021. Študenti ktorí už mali 18 rokov, založia si účet online a zároveň zaplatia mobilom alebo hodinkami €100 čaká bonus vo výške €30. 

Študenti ktorí ešte nemali 18 rokov a nemôžu si založiť účet online majú možnosť získať bonus vo výške €20.

Ten získajú ak si otvoria účet na pobočke s rodičom a zároveň zaplatia €100 mobilom alebo hodinkami.

Ďalších €30 môžete získať ak si do banky presmerujete aj príjem. Pri denných študentoch vysokých škôl a stredoškolákoch to teda hlavne využijú študenti ktorí popri štúdiu aj brigádujú.

K účtu je možné založiť si sporiaci účet s úrokovou sadzbou 0,05%.

Výhody
Bezkonkurenčný bonus k účtu až €60

ČSOB – Fun účet

Mesačný poplatok za vedenie: €0 alebo €3 ak nie si študent
Vek: 15-28
Založenie online: Áno

V ČSOB momentálne beží akcia, ak si do 31.7.2021 založíš študentský účet, získaš k nemu bonus €30.

Ďalších €15 môžeš získať ak sa rozhodneš investovať do jedného z ČSOB fondov. Musíš doňho však po dobu troch mesiacov každý mesiac investovať €15 (dokopy €45). 

Jedným z fondov do ktorých môžeš investovať je EKO fond. Ten investuje do obnoviteľnej energie a iných zelených spoločností, dokonca aj do Beyond Meat (spoločnosť vyrábajúca vegetariánske alternatívy mäsa).

Investovaním do tohto fondu môžeš z malej časti pomôcť životnému prostrediu, čo môže byť pre niektorých lákadlom.

Ďalšou výhodou pre študentov je možnosť zakúpenia lístkov na MHD a regionálne spoje prostredníctvom mobilnej aplikácie ČSOB.

Výhody
Netreba chodiť na pobočku s potvrdením o návšteve školy, stačí ISIC/index
Embosovaná karta k účtu
So založením bonus €30
Bonus €15 po tom čo investuješ do fondov ČSOB
Kupovanie cestovných lístkov v aplikácii

Poštová banka – Účet pre mladých

Mesačný poplatok za vedenie: €1/€0
Vek: 15-27
Založenie online: Nie

Na to aby ste si mohli otvoriť účet pre mladých v Poštovej banke nemusíte doniesť potvrdenie o návšteve školy. To znamená, že aj tí ktorí neštudujú na VŠ môžu tento účet využívať.

Aj keď je tento účet spoplatnený €1 mesačne, na to aby ste ho mali zadarmo vám stačí stiahnuť si mobilnú aplikáciu poštovej banky a prihlásiť sa do služby peniaze s5.

Peniaze s5 sú zaujímavá bezplatná služba prostredníctvom ktorej dostanete určité percento sumy ktorú zaplatíte u vybraných obchodníkov naspäť na účet. Percento ktoré sa vám vráti záleží od jednotlivých spoločností a v čase písania tohto článku sa pohybujú v rozmedzí 1-30%. Nájdete tam lekárne, pumpu, obchody s obuvou a oblečením, obchody s nábytkom a ďalšie. Táto služba môže byť výhodná hlavne pre ľudí ktorí často nakupujú u obchodníkov ktorí sú zapojení do peniaze s5.

K účtu si môžete vytvoriť aj dobré sporenie Rezerva s úrokom 0,05% p.a.

Výhody
Na založenie účtu nepotrebujete potvrdenie o štúdiu
Službou peniaze s5 môžete mesačne ušetriť peniaze

Prima banka – Študentský účet

Mesačný poplatok za vedenie: €0
Vek: 15-26
Založenie online: Áno

V Prima banke momentálne prebieha súťaž s možnosťou vyhrať až €1000 mesačne. Stačí ak zaplatíš mobilom alebo hodinkami aspoň 5x mesačne. Žrebuje sa každý mesiac a súťaž beží do 31.12.2021.

Podobne ako peniaze s5 v Poštovej banke, aj Prima banka ponúka svoju variáciu cashbacku. Za platby kartou alebo mobilom dostaneš naspäť 0,5% zo zaplatenej sumy naspäť na účet. Dokopy však môžete mesačne dostať naspäť maximálne €1,90.

Prima ďalej ponúka sporiaci účet s 5% p.a. úrokom. Sporenie je však limitované na €10-30 mesačne s fixnou dobou sporenia 12 / 18 / 24 mesiacov. Pre tých ktorí by si chceli šetriť a zároveň mať svoje peniaze aspoň trochu zhodnotené je táto kombinácia účtu + sporenie ideálnou voľbou.

Výhody
Odmena za platby kartou a mobilom vo výške 0,5% so zaplatenej sumy, max. €,90 mesačne Možnosť založiť si sporenie s úrokom až 5% ročne
Súťaž s možnosťou vyhrať až €1000 mesačne ak zaplatíš mobilom aspoň 5x za mesiac (platí do 31.12.2021)

mBank – Účet pre mladých

Mesačný poplatok za vedenie: €0
Vek: 15-18
Založenie online: Áno, ale banka vám následne pošle zmluvu ktorú musíte podpísať a poslať naspäť

mKonto pre mladých od mBank si už starší založiť nemôžu, je skôr vzhľadom na svoje vekové obmedzenie 15-18 zamerané na stredoškolákov.

K účtu si môžete založiť M sporenie. To má podobne ako to od Tatra banky zaujímavé spôsoby akými si naň môžete odkladať peniaze. Môžete si odkladať vami určené percento z každej sumy ktorú zaplatíte (1-10%) alebo pevnú sumu ktorú si sami určíte (€0.50-2). Ďalej si môžete odkladať rozdiel medzi platenou sumou a sumou zaokrúhlenou nahor na celých päť eur. A samozrejme aj trvalým príkazom ako pri iných sporeniach. Sporenie je úročené sadzbou 0,01% p.a.

Menšou nevýhodou mBank je, že nemá vlastné bankomaty. Mesačne však máte 3 výbery z bankomatov iných bánk zadarmo a všetky výbery z bankomatov iných bánk nad €70 sú zadarmo. V prípade ak by ste minuli svoje 3 mesačné výbery zdarma a chceli by ste si vybrať menej ako €70, bude vás to stáť €1,30 za každý ďalší výber.

Výhody
M Sporenie – 4 spôsoby ako si posielať na sporiaci účet

VÚB – FEJM účet pre mladých

Mesačný poplatok za vedenie: €0
Vek: 15-30
Založenie online: Áno

Študentský účet FEJM od VÚB môžete spomedzi ostatných využívať najdlhšie a to až do tridsiatky. Stačí ak ešte študujete a účet ste si založili pred dovŕšením 27 rokov. Ak úž neštudujete, ale účet ste si zriadili pred dovŕšením 27, získate 50% zľavu z poplatku za vedenie štandardného účtu vo VUB na ďalšie tri roky.

K účtu si môžete založiť aj sporiaci účet so sadzbou 0,10% p.a. ak si budete pravidelne sporiť aspoň €20 mesačne.

Výhody
Dá sa založiť online ak máš 18+
Elegantný dizajn kariet

Ako vidíte, banky v súčasnosti ponúkajú zaujímavé odmeny k založeniu si študentského účtu. Ak by ste náhodou zmeškali súťaž alebo akciu v jednej z bánk, nerobte si starosti. Banky ich pravidelne obmieňajú a za chvíľu príde ďalšia.

Aj keď je ťažké odolať niektorým ponukám ako €60 bonus pri založení účtu, mali by ste si skôr vybrať banku ktorá bude dlhodobo vyhovovať práve vašim požiadavkám. Či už jednu z bánk uvedených v tomto článku, alebo jednu z nových finančno-technologických firmiem ktoré čím ďaľej tým viac nahrádzajú tradičné banky – spoločnosti ako Wise (predtým TransferWise) alebo Revolut.

Ak by vám neskôr nevyhovovala banka ktorú ste si vybrali, nezabudnite, že účet si môžete kedykoľvek zrušiť a presunúť do inej banky.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Autor:

Michael Syč-Milý
Michael je plne kvalifikovaný finančný expert a spoluzakladateľ Fér Financie so všetkými potrebnými licenciami od NBS a dlhoročnými skúsenostami v riešení komplexných investičných problémov.

Podobné témy

Obsah článku